Kadınlar Günü Tarihçesi: 7 Başlıkta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

5 dakikada okuyabilirsiniz


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Kadınlar Günü Tarihçesi: 7 Başlıkta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de dünyada kutlanan Emekçi Kadınlar Günü, 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından resmi bir gün olarak kabul edildi. Kadınların siyasi, sosyal, ekonomik alanda hak sahibi olması, birey olarak kabul görmesi için tarih boyunca büyük mücadeleler verildi. Bugün coşkuyla kutladığımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ardında aslında üzücü bir hikâye yatıyor. Bu yazımızda sizlere “Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?” sorusunun cevabını vereceğiz. İşte Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi :

1.1880’lerde Endüstri

Kadınlar Günü Tarihçesi

1800’lü yıllarda endüstri alanında yaşanan gelişmeler ve kentleşmenin etkisiyle hazır giyime yönelimi arttırdı. O dönemde sanayi merkezi olan New York’ta kadın giyim sektörüne binlerce işçi istihdam ediliyordu.

2.İlk Kıvılcımlar

Kadınlar Günü Tarihçesi

Tarihler 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde New York kenti, 40 bin dokuma işçisinin greve başlamasıyla  çalkalandı. Çalışma şartları çok ağırdı; 16 saatlik çalışma saati, düşük ücret ve insanlık dışı koşullar… Kadınların yoğunukta bulunduğu eylemler sert polis müdahaleleri ile sonuçlandı.

3.50 yıl sonra…

Kadınlar Günü Tarihçesi

1857’de gerçekleşen grevin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen çalışma koşulları iyileşmemişti. İşçiler hala ağır şartlarda çalışmaya devam ediyordu. 15 bin kadın işçi, 50 yıl önce gerçekleşen yürüyüşün yıl dönümünde tekrar greve gitme kararı aldı. Talepleri: Taşeronluğa son verilmesi, haftalık 52 saat çalışma, günlük fazla mesai süresinin 2 saati aşmaması ve ücretlerin iyileştirilmesiydi.

Grev gün geçtikçe daha çok ses getirmeye başladı. Triangle, Leiserson ve kimi daha küçük tekstil şirketlerinde çalışan 20 – 30 bin kadın işçi yine aynı sebeplerle greve gitti.

ABD tarihine “en büyük kadın grevi” olarak geçen grev Şubat 1910’da sona erdi. Fabrika işçilerinin bir çoğunun talebi kabul edildi.

“Suffragette : Kadınların Oy Hakkını Kazanma Mücadelesi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4.Triangle Yangını

Kadınlar Günü Tarihçesi

Sözleşme imzalamayı reddeden tek bir şirket vardı: Triangle Gömlek Firması.

Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Fabrikasından alevler yükselmeye başladı. Tarih 25 Mart 1911’ydi. Kumaş artıklarının da etkisiyle yangın hızla yayıldı. Fabrika işçileri hızla koşuştursa da kilitli durumdaki yangın merdivenleri ve bozuk asansör kaçmalarını engelledi. Ölenlerin çoğu, yaşları 19-25 arası değişen genç kadınlardı. Çıkan yangında 146 kişi hayatını kaybetti. Bunların 129’u kadın, kadınların 48’i ise sendikalıydı.

Kadınlar Günü Tarihçesi

Sarah Friedman Dworetz: “… Yangın olduğu gün 9. katta çalışıyordum. Ücretimi almış ve eve gitmek için üstümü değiştirmiştim. Yük asansörüne gittiğimde sanırım 8’inci katta yangın başlamıştı. Yük asansörünü kullanıyorduk çünkü işten çıkarken hırsızlığa karşı çantalarımız aranıyordu. Yük asansörünün dar bir girişi vardı orada bekliyordum, birdenbire asansör boşluğundan alevler ve dumanlar gelmeye başladı. Atölyenin diğer ucuna doğru koşmaya başladım… Koşarken arkama baktığımda alevlerin her yanı sardığını gördüm.

Asansörler bir aşağı bir yukarı gidiyordu. Ön taraftaki yangın çıkışının kapıları kilitliydi. İlerlemek için epey zorlandım, itiş kakış ve çığlık vardı, herkes masaların üzerine çıkmaya çalışıyordu.

Asansör birkaç sefer yapmıştı, bunun sonuncu olduğunu anlamıştım… O kadar yüklenilmişti ki asansör aşağıya kaymaya başladı. Kapısı da açıktı, birdenbire kendimi asansör boşluğunda kapılara tutunurken buldum, hemen yan boşluktaki kablolara tutundum ve kayarak aşağıya indim. Diğerleri de arkamdan gelmiş olmalı… Uyandığımda sokakta buldum kendimi. Üzerimden geçen insanların ağırlığından sanırım, bayılmışım, kendime geldiğimde bacağımda, kolumda kırık, kafatasımda hasar ve elimde sürtünme yanıkları vardı. 6 ay istirahat aldım ve bir daha fabrikayla ilgili bir şey duymadım. Mahkemede avukatların ısrarlarına rağmen, kapının açık olduğunu söylemeyi reddettim… Neredeyse bir yıldır orada çalışıyordum, ama ilk defa yangın olduğunda ön taraftaki asansörü kullanmaya çalıştım. … Eve vardığımda, maaş zarfımı hâlâ sımsıkı elimde tuttuğumu farkettim…”

5.Yangın sonrası…

Kadınlar Günü Tarihçesi

New York tarihinin en büyük trajedilerinden biri yaşanmıştı. Ölen işçilerin cenazesine 80.000 kişi katıldı. Cenaze, protesto ile birşetirildi ve yüz binlerce işçi o gün iş bırakma eylemi yaptı.

6.Kadınlar Günü Önerisi

Kadınlar Günü Tarihçesi

Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin önemli isimlerinden Clara Zetkin, Kopenhag’da gerçekleştirilen II. Enternasyonal toplantısında 8 Mart’ın, Dünya Kadınlar Günü (Internationaler Frauentag) olarak kabul edilmesini önerdi. Bu öneri oy birliği ile kabul edildi.

7.Birleşmiş Milletler’in İlanı

Kadınlar Günü Tarihçesi

İlk yıllarda tarihi netleştirilemeyen Kadınlar Günü, 1. Ve 2. Dünya Savaşları’nda da bazı ülkelerde engellendi. Fakat 66 yıl sonra Birleşmiş Milletler 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını resmen ilan etti.

“Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’den İlham Veren 10 Kadın Portresi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Kadınlar Günü Tarihçesi

Kadınlar bugün sahip oldukları hakları büyük mücadeleler vererek kazandılar. Aradan geçen bunca zamana rağmen hala kadın haklarının yeterliliğini tartışıyoruz. Kadınların erkekler ile eşit standartlara eriştiği, sosyal yaşam içinde hak ettiği konuma ulaştığı bir dünya diliyoruz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Kaynak: Selgin Zırhlı KAPLAN, Petrol-İş Kadın Dergisi, Sayı 45, Mayıs 2013

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke