Kadın Sağlığı Hakkında Ciddi Sonuçlara Yol Açabilecek 10 Yanlış Bilgi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, kadınların % 40’ının kendi bedenleri hakkında çok az şey bildiğini ortaya koydu. Bu önemli bilginin yokluğu, birçok kadının internetteki efsanelerden ve farklı kaynaklardan gelen bilgilere inanmasına neden oluyor. Bu bilgilerin çoğu sadece yanlış bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda sağlığa zararlı olabiliyor. Sizler için Kadın Sağlığı Hakkında en yaygın mitleri topladık ve bunları reddetme argümanlarını bulduk. Kadın sağlığı ile ilgili sorularınız varsa ve yanlış anlamalardan kaçınmak için yapmanız gerekenler varsa, bu yazı oldukça yararlı olacaktır.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 1: Doğum kontrol haplarının herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kadın Sağlığı

Birçok insan doğum kontrol haplarının olası hamilelik için korunmada kolay bir yol olduğuna inanmaktadır. Fakat kadın bedeni doğal olarak bu haplarla değiştirilir ve kalıcı etkiler söz konusu olabilir. Doğum kontrol haplarından alabileceğiniz en yaygın yan etkiler düzensiz dönemler, mide bulantısı, baş ağrısı ve ruh halidir. Unutmayın, bilinç kaybı, yüksek tansiyon ve yüksek şeker seviyelerini kaybederseniz, bir doktora görünmelisiniz.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 2: Doğum kontrol haplarını alırken veya bir süre sonra bırakınca hamile kalamazsınız.

Birçok kadın doğum kontrol haplarını bıraktıktan birkaç ay sonra hamile kalamaz. Ancak 2009’da yapılan bir araştırma, kadınların yaklaşık % 20’sinin (yaklaşık 60.000 kadın) hapı almayı bıraktıktan bir ay sonra gebe kaldığını gösteriyor. Ayrıca, doğum kontrol haplarını alırken bile hamile olabileceğiniz konusunda küçük bir risk var. Ortalama olarak, 100 kadının 2-3’ü doğum kontrol hapı alırken hamile kalır. Bunun nedeni, hapların birey için uygun olmaması olabilir, bu nedenle her zaman doktorunuza danışmalı ve doğum kontrolünde sağlığınızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmelisiniz.

“Adet Kanının Rengi Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor | 7 Çeşit Regl Kanı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 3: Bütün enfeksiyonlara kötü hijyen neden olur.


Dişi genital organının kötü bakterileri öldürme ve iyi bakterilerin hayatta kalmasına izin verme özelliği vardır. Asitlik veya pH normal seviyeden daha az veya çok ise, kötü bakteriler daha hızlı çoğalabilir. Bu bakteri büyümesi enfeksiyonlara, kaşınmaya, tahrişe ve hoş olmayan kokulara yol açar . Bazı kokulu sabunlar ve duş jelleri, kadının doğal pH’ını yok ederek enfeksiyonlara neden olabilir. Bunun için nötr pH seviyesine sahip sabunlar seçin ve sadece ılık su kullanın. Bir doktor tavsiyesi olmadan hiçbir şey yapmayın.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 4: Düşük yapma nadir görülen bir durumdur.

Ne yazık ki, çalışmalar tam tersini gösteriyor. Ortalama olarak, gebeliklerin% 17’si düşüklerle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden hamileyken sağlığınıza fazladan dikkat etmelisiniz. Kadın sağlığı kitabı , kadın sağlığı pdf veya kadın sağlığı ve hastalıkları kitabı gibi kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu kaynaklarda kadın sağlığı tanımı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 5: Adet ağrısı hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Kadın Sağlığı

İstatistiklere göre, kadınların% 59’u menstrüasyon sırasında acı çekmektedir. Bu acı kadınların % 20’sinin, ağrılı dönemlerinde işlerine gitmelerini ya da evden çıkmalarını engelliyor. Acı düzeyini azaltmanın birkaç yolu var. Araştırmalar, sıcak kompreslerin, alkolden uzak durmanın, kahve içmenin ve çok dinlenmenin acıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bazı hesaplamalara göre, kadınların yaklaşık% 10’u endometriozdan muzdariptir. Bu, uterus hücrelerinin ağrılı spazmlara neden olan diğer organlara yayıldığı bir durumdur. Bu günlerde acıya dayanamıyorsanız ve bunun normal olduğunu düşünmüyorsanız, tedaviyi önerebilecek bir doktora görünmelisiniz.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 6: Adet ağrısı hamilelikten sonra kaybolur.

Hamilelik ve doğumla birlikte ortaya çıkacağı iddia edilen yaygın efsanelerden biri de bu durumların birçok kadın hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olacağıdır. Her durum kadından kadına farklıdır. Doğumdan bir süre sonra, adet gördüğünüzde ağrı azalmış olabilir, ancak daha sonra, nahoş hisler büyük olasılıkla geri dönecektir.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 7: Kadınlar ayda bir canavar olurlar.

Kadın Sağlığı

Bilim adamları, hormonların insanları nasıl etkilediğini hala anlayamıyor ve kadınların adet sırasında hissettikleri veya düşündüklerinde önemli değişiklikler fark etmiyorlar. Hormonal dengemiz, her gün bizi rahatsız eden diğer küçük şeyler kadar ruh halimizi de etkiler.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 8: İkinci hamileliğiniz ilki ile aynı olacaktır.

Kadın Sağlığı

Doktorunuz ikinci hamilelikte size yardımcı olmak için önceki hamilelik hakkındaki bilgileri kullanabilir ancak her şeyin aynı şekilde gideceğini garanti edemez. Örneğin, bazı hamilelik belirtileri daha erken başlayabilir ve daha önce olduğundan daha yoğun olabilir.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 9:  Tampon kullanırken uyumanın zararı yok.

Kadın Sağlığı

Tampon üreticileri, onları kullanmanın toksik şok sendromu alma şansımızı artırabileceği konusunda uyarıyor. Bu ölümle sonuçlanabilecek çok nadir bir hastalıktır. 7-8 saatten fazla uyuyacaksanız geceleri tampon kullanmayın.

Kadın Sağlığı Hakkında Efsane 10: Gençken güneşlenebilirsiniz, ancak yaşlı olduğunuzda değil.


Ultraviyole radyasyon her yaşta tehlikelidir, cildin erken yaşlanmasına neden olur ve kansere yol açabilir. Uzmanlar güneşli bir günde araba kullanırken bile güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye eder. Bu sebeple yüzünüze, boynunuza ve kulaklarınıza güneş kremi sürmeyi asla unutmayın.

Bu yazıyı okumadan önce kadın sağlığıyla ilgili başka efsaneler de  duymuş muydunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize anlatın!

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke