İnce Fikirlerini Buluşlarına Yansıtan Kadın Mucitler

5 dakikada okuyabilirsiniz


Kadın mucitler denilince aklınızda 2-3 isim canlanıyor olabilir ancak bugün bile kullandığımız pek çok şeyin kadınlar tarafından tasarlandığını çoğunuz bilmiyordur. O halde gelin kadınlar tarih boyunca hangi icatların patentini almış görelim.

1.Hedy Lamarr-Gizli İletişim Sistemleri

kadın mucitler

Hem oyuncu hem de mucit olan Hedy Lamarr, 2. Dünya savaşı sırasında Amerikan donanmasına yardımcı olabilmek için frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat etmiştir. Ayrıca kadın mucitler arasında en güzeli olduğunu söyleyebiliriz.

2.Mary Anderson-Araba Sileceği 1903

kadın mucitler

Yağmurlu karlı havalarda araba kullanmak büyük bir sorundu. Mary Anderson arabanın içinde bulunan kolu indirdiğinizde camı temizleyen bir mekanizma yaptı. Bazıları bunun araba kullanırken dikkat dağıtıcı olacağını düşünmesine rağmen, Anderson aletin patentini aldıktan 10 yıl sonra, artık her araçta bir cam sileceği bulunuyordu. Ayrıca 1917 yılında, manüel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait: Charlotte Bridgwood’un “Storm Windshield Cleaner”

“21 Kişiyi Öldüren İlk Kadın Kabadayı Baltalı Hano’nun İlginç Hikayesi” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

3.Josephine Cochrane-Bulaşık Makinesi 1886

kadın mucitler

Evde çalışan hizmetçisi Josephine’in değerli porselenlerini yıkarken kırınca basınçlı suyun bulaşıklara fışkırtılmasını sağlayacak bir tasarım yapmış.  1886’da patentini almıştır.

4.Grace Hopper-Bilgisayar 1944

kadın mucitler

Bilgisayarların mucidi olarak hepimiz Alan Turing ismine aşinayızdır ancak öncesinde Grace Hooper vardır. Amiral Dr. Grace Murray Hopper, ‘bilgisayarların annesi’ olarak ün salmış bir dahi. Hooper ve Howard Aiken 1944 yılında Harvard için Mark 1 bilgisayarını üretti ve kadın mucidimiz yazı dilini bilgisayar koduna dönüştüren ilk yazılımlardan birini yazdı. Bir oda büyüklüğünde ve 5 ton ağırlığındaki bu bilgisayarın arasına giren güvelerin temizlenmesi işleminden ilham alarak ‘bug’ ve ‘debugging’ gibi bilgisayar dilinde ‘hata’ anlamına gelen terimleri ilk olarak o kullandı. Yazıyı bilgisayar kodlarına dönüştüren derleyiciyi ve dünyanın ilk kullanıcı dostu kurumsal programlama dili COBOL’u geliştirdi. Ulusal Teknoloji Madalyası dahil birçok ödül alan Dr. Hopper, 30 üniversiteden de fahri doktora aldı.

5.Tabitha Babbit-Yuvarlak Testere 1813

kadın mucitler

1800’lerin başlarında, odun testerelerini kullanabilmek için en az iki kişiye ihtiyaç duyuluyordu. Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşünerek, 1813’te dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

6.Marion Donovan-Tek Kulanımlık Bebek Bezi  1961

kadın mucitler

Kadın mucitler deyince akla gelen diğer isim Marion Donovanİlk olarak, su geçirmeyen ve de sızdırmayan bir çocuk bezi geliştirdi ve 1949’da Boaters ismiyle bunun satışına başladı. 1961’de ise tek kullanımlık bezleri geliştirdi ve bunu da Pampers ismiyle patentledi.

”Günümüz Gençleri Üzerinde Etkisi En Fazla Olan 8 Kadın Feminist-Aktivist” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

7.Stephanie Kwolek- Kevlar

kadın mucitler

Stephanie Kwolek, günümüzde çelik yelek olarak anılan kurşungeçirmez yeleklerin yapımında kullanılan güçlü materyal olan Kevlar’ı icat etti. Kwolek’in icat ettiği materyal, en az çelik kadar güçlüydü.  Kevlar günümüzde çelik yeleğin yanı sıra, asma köprü kablosu, kask gibi çok çeşitli şeylerin yapımında kullanılıyor.

8.Betty Nesmith Graham- Daksil 1958

kadın mucitler

Betty Nesmith Graham, daksili kendi ihtiyaçları için icat etti. Belgelerdeki hataları düzeltmek için mutfağındaki mikseri kullanarak bir karışım hazırlayan Graham, 1958’de buluşunu patentledi.

9.Ann Moore- Bebek Taşıma Aparatı

kadın mucitler

Batı Afrika’da Barış Gücü hemşiresi olarak 1960’lı yıllarda görev yapan Moore, Afrikalı kadınların bebeklerini taşıma biçimlerinden etkilenmiş. Uzun süreli denemelerden sonra sırt çantası mantığıyla fikrini birleştiren Moore bebek taşıyıcı “Snugli”yi geliştirdi.

10.Marie Curie-Radyoaktivite

kadın mucitler

Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Marie Curie, radyoaktivite teorisi ve radyoaktif izotopların yalıtımıyla birlikte içlerinde radyum ve polonyum bulunan bilinmeyen birçok elementi bulmasıyla ünlenen Polonya asıllı Fransız fizikçi ve kimyagerdir. 1903 yılında Nobel ödülünü kocası Pierre ile birlikte kazandı. 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın” denildi. O zamanlarda tuttuğu not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, bugün bile o defterler radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

”İş Hayatında Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha İyi Lider?” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

11.Rachael Zimmerman-Blissymbol 1980         

kadın mucitler

Blissymbol, Kanada’lı 12 yaşındaki bir programcının 1980 yıllarında ürettiği bir yazılım. Zimmerman’ın yazıcısı, bu programın ağır derecede fiziksel ve zihinsel engelli kişilerin iletişim kurmasına olanak sağlayacak şekilde geliştirilmiş. Kullanıcılar düşüncelerini belirtmek için, ekranda gördükleri sembollere özel bir touch pad yardımıyla dokunuyor ve yazıcı bu sembolleri yazıya çeviriyor.

12.Melitta Bentz-Kahve Filtresi 1908

kadın mucitler

Kadın mucitler arasında dikkat çeken bir diğer isim de Melitta Bentz. İlk kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Bentz bulmuştur. Kahve içmeyi çok seviyordu. Ancak fincanın dibinde biriken siyah kahverengi renkli telvelere sinir oluyordu. Bir gün pirinç bir kabın altına çekiç ve ince bir çivi ile birkaç delik açtı ve kabın içine büyük oğlunun okul defterinden kopardığı sayfayı huni şeklinde kıvırarak yerleştirdi. Kahveyi kaba boşalttıktan sonra üstüne sıcak suyu döktü. Uygulama başarılı olmuş telvesiz kahvesine kavuşmuştu. 1908 tarihinde Berlin’de İmparatorluk Patent Dairesi’nden buluşunun patent hakkını aldı. Birkaç ay sonra evlerinin bir odasında kahve filtreleri üreten küçük bir imalathane kurdular, imalathane büyütülerek fabrikaya, o da fabrikalar zincirine dönüştü. Melitta Bentz 29 Temmuz 1950′de 77 yaşında yaşama gözlerini kapadığında, uluslararası planda üretim yapan dev bir şirketin sahibiydi.

”10 Adımda Cumhuriyet Kadınlarının İlkeleri” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

13.Patricia Bath-Lazer Katarakt Ameliyatı  Cihazı 1988

kadın mucitler

Patricia Bath, 1988 yılında katarakt ameliyatına yepyeni bir bakış açısı getirdi. Geliştirdiği cihaz, katarakt ameliyatının lazer kullanılarak çok daha kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıdı. Bath, cihazını ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa’da patentledi ve patent alan ilk siyahi kadın doktor oldu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke