John Steinbeck’in oğlu Thom’a Yazdığı Mektup: “Aşk, İnsanın Başına Gelebilecek En İyi Şeydir”

3 min


Nobel ödüllü ünlü yazar John Steinbeck, 1958 yılında Susan isimli bir kıza aşık olduğunu söyleyen oğlu Thom’a cevaben bir mektup yazar.

Fareler ve İnsanlar, Bitmeyen Kavga, Gazap Üzümleri gibi eserlerin yazarı olan Steinbeck, romanlarıyla olduğu kadar mektuplarındaki bilgelik, şefkat, iyimserlik, zamansızlıkla alakalı son derece etkileyici sözleri okurlarda iz bırakacak nitelikte. Ünlü yazarın mektuplarından sadece 850 tanesi ‘Steinbeck: A Life in Letters’ isimli kitapta derlenmiş. Mektuplar güçlü, dürüst, esprili ve derin yapılarıyla aynı zamanda alternatif bir John Steinbeck biyografisi niteliği de taşıyor.

New York, 10 Kasım 1958
Sevgili Thom,

Bu sabah mektubunu aldık. Mektubuna kendi bakış açımdan cevap vereceğim, Elaine de (eşi) kendi bakış açısından.
İlk olarak, eğer âşıksan bu iyi bir şeydir, hatta bir insanın başına gelecek en iyi şeydir. Sakın bunu küçümsemelerine izin verme.

İkincisi, aşkın çok çeşidi vardır. Biri bencil, cimri, açgözlü, egoist ve aşkı kendini beğenmek için kullanır. Bu aşkın, çirkin ve sakat çeşididir. Diğeri, senin içindeki iyi olan her şeyi dışa vurmanı sağlar. İyilik, itibar ve saygı. Sadece toplumsal saygı meselesi değil, bir başkasını eşsiz ve değerli görebilmeni sağlayan o daha yüce saygıyı da.
İlk çeşidi, seni hasta, küçük ve zayıf yapabilir.

İkincisi seni güçlendirir, sahip olduğunu bilmediğin cesareti, iyiliği ve bilgeliği ortaya çıkarmanı sağlayabilir.
Bunun gelip geçici bir gençlik aşkı olmadığını söylüyorsun. Eğer bu kadar yoğun duygular hissediyorsan elbette gençlik aşkı değildir.
Fakat benden sana neler hissettiğini söylememi istemiyorsun diye düşünüyorum. Hissettiklerini, sen herkesten daha iyi biliyorsun. Sana bu konuda ne yapman gerektiğiyle ilgili yardımcı olmamı istiyorsun; bunu yapabilirim.
Öncelikle sonuna kadar hissettiklerinin tadını çıkar, müteşekkir ol ve şükran duy.

Aşkın amacı en iyi ve en güzel amaçtır. Ona ulaşmaya çalış. Eğer birine aşıksan o kişiye açılmakta bir tehlike yoktur; yalnızca bazı insanların çok çekingen olabileceğini unutmamalısın, bazen ilan-ı aşk ederken bu çekingenliği göz önünde bulundurmak gerekir.

Kızlar senin ne hissettiğini bilmek gibi bir özelliğe sahiplerdir ama yine de hissettiklerinizi duymak isterler.
Bazen hislerine bazı sebepler dolayısıyla karşılık alamazsın; ama bu hissettiklerinin değerini ya da güzelliğini azaltmaz.
Son olarak, senin ne hissettiğini biliyorum, çünkü ben de aynı şeyleri hissediyorum; sen de böyle hissettiğin için memnunum.
Susan’la tanışmayı çok isteriz. Bu görüşmenin planlarını Elaine yapacak, çünkü bu onun uzmanlık alanı; çok da memnun olacaktır. O da aşkı biliyor, belki sana benden daha fazla yardımcı bile olabilir.
Ve sakın kaybetmekten korkma.

Eğer doğruysa devam edecektir. Acele etme yeter. İyi şeyler asla elden kaçmaz.
Sevgiler,

Baban ♥

kaynak:brainpickings

Paylaş:

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
14
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
12
Şoke
handeocak