Yeşilçam Aşk Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Aşk Filmi

6 dakikada okuyabilirsiniz


Aşk öyle bir duygu ki, sinema tarihinin başından beri beyaz perde bu kutsal duyguyu birçok kez yansıttı ve hiç kuşkusuz dünya döndükçe aşk filmleri de devam edecek. Kuşkusuz dünya sinemasında bizi derinden etkileyen aşk filmleri oldukça fazla ama Yeşilçam aşk filmleri deyince liste epey uzuyor. Kimi kadrosundaki isimlerle, kimi içimize işleyen senaryosuyla akıllara kazınan Yeşilçam’ın aşk filmlerini sizin için derledik:

1. Yeşilçam Aşk Filmleri: Selvi Boylum Al Yazmalım

selvi boylum al yazmalım

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin gibi usta isimlerin yer aldığı Selvi Boylum Al Yazmalım’ın IMDB puanı 8.7’dir. 1 Kasım 1978 tarihinde vizyona giren film Yeşilçam aşk filmleri dendiğinde ilk akla gelen başyapıtlardandır. Sadece oyuncuları ve senaryosu değil Cahit Berkay’ın unutulmaz bestesiyle de akıllara kazınmıştır. Asya’nın İlyas’tan uzaklaşırken “Sevgi neydi? Sevgi emekti!” deyişi bugün hala en bilinen replikler arasında yer alır…

2. Yeşilçam Aşk Filmleri: Sevmek Zamanı

Metin Erksan’ın en sevilen filmlerinden biri olan Sevmek Zamanı, zamanının ötesindeki sinema anlayışı nedeniyle değerini yıllar içerisinde kazanmış bir Yeşilçam klasiğidir. Boyacılık yapmak için girdiği evdeki bir kadın resmine âşık olan Halil (Müşfik Kenter) ile resimdeki kadın Meral’in (Sema Özcan) sıra dışı öyküsünü konu alan film, görüntü yönetimiyle de hafızalara kazınmıştır.  Metin Erksan imzalı Sevmek Zamanı, yaratıcı konusu ve kaynağını aldığı psikolojik çözümlemelerle bir emsali daha çekilmesi mümkün olmayan son derece dokunaklı ve hüzünlü bir film.

3. Yeşilçam Aşk Filmleri: Vesikalı Yarim

vesikalı yarim

Lütfi Ömer Akad imzası taşıyan ve pavyon şarkıcısı Sabiha (Türkan Şoray) ile manav Halil’in (İzzet Günay) imkânsız aşklarını konu alan Vesikalı Yârim, edebiyatımızın en önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi adlı öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır. Bu melodram Yeşilçam sinemasının da kilometre taşları arasındadır.  “Kalbimi Kıra Kıra” şarkısı eşliğindeki finaliyle hangimizin yüreğini dağlamamıştır ki?

“Kar Yağarken Sevgilinizle İzlemeniz Gereken 10 Duygusal Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4. Yeşilçam Aşk Filmleri: Ah Güzel İstanbul

Yeşilçam Aşk Filmleri

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstelindiği film Yeşilçam aşk filmleri arasında en çok bilinenlerdendir. Aileden gelen zenginliğini heba ettiği için sokak fotoğrafçılığı yapan Haşmet (Sadri Alışık) ile şöhret olma sevdasıyla köyünden kaçan Ayşe’nin (Ayla Algan) hikâyesini anlatan film, duygu yüklü bir aşk öyküsü olmakla kalmayıp, köyden kente göçün, toplumsal sorunların ve kültürel yozlaşmanın da ince ince işlendiği şaheserlerden…

5. Yeşilçam Aşk Filmleri: Ah Müjgan Ah

Yeşilçam Aşk Filmleri

Mehmet Dinler’in yönettiği, Safa Önal’ın senaryosunu yazdığı, Sadri Alışık’ın bakışlarıyla yüreklerimizi burktuğu meşhur dramasıdır. Müjgân ile Hüsnü’nün zenginlik ile sınanan aşklarını konu edinir. Usta oyuncu Sadri Alışık’ın en çok bilinen filmlerindendir. Hele o Müjgan’a olan aşkını okuduğu şiir yok mu, ağlamaktan perişan eder…

6. Yeşilçam Aşk Filmleri: Sultan

Yeşilçam Aşk Filmleri

Sultan, yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği, dram ve komedi türlerindeki 1978 yapımı Türk filmi. Başrollerini Türkân Şoray ile Bulut Aras paylaşmaktadır. İstanbul’un gecekondu semtlerinden birinde minibüs şoförlüğü yapan Kemal’in, mahallenin en güzel kadını Sultan’ı evlenmeye ikna etmeye çalışmasını etkileyici bir dille anlatan Sultan, önemli bir toplumcu sinema örneğidir…

7. Yeşilçam Aşk Filmleri: Eşkıya

eşkıya

1990’ların unutulmaz filmi Eşkıya’sız bir liste düşünülemezdi. Büyük bir ihanetin sonucunda hapse giren bir eşkıyanın, yıllar sonra ihaneti öğrenmesi ve 35 yıl hasret kaldığı çocukluk aşkının peşine düşmesini anlatan film, modern Türk Sinemasının dönüm noktalarındandır. Yavuz Turgul’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Eşkıya’nın başrollerinde Şener Şen, Uğur Yücel, Şermin Hürmeriç ve Yeşim Salkım bulunuyor.

8. Yeşilçam Aşk Filmleri: Bir Günlük Aşk

Yeşilçam Aşk Filmleri

Film, Türk sinemasının çok erken yaşta kaybettiği iki oyuncunun, Derya Arbaş ve Yılmaz Zafer’in başrolünü paylaştığı hüzünlü bir aşk öyküsünü konu edinir. Bir Günlük Aşk, İstanbul’a tatil için gelen bir Arap şeyhinin haberini yapmak isteyen genç gazeteci ile şeyhin güzel kızının aşkını anlatıyor. Kimi zaman duygulandıran, kimi zaman güldüren film “bir günlük imkansız aşk” temasıyla kaçırılmaması gereken bir yapıttır.

  9. Yeşilçam Aşk Filmleri: Acı Hayat

Yeşilçam Aşk Filmleri

Ayhan Işık, Türkân Şoray, Ekrem Bora ve Nebahat Çehre’nin rol aldığı bu kara sevda filmi, yine bir siyah beyaz Metin Erksan klasiğidir. Şiirsel bir atmosfer taşıyan film, bir tutkunun yanı sıra sınıfsal çelişkileri de beraberinde getiriyor. Özgün sinema diliyle, Türk sinemasının en önemli klasiklerinden ve dönemin baş yapıtlarından sayılmaktadır. Film, dönemi içinde hâsılat rekorları da kırmıştır.

“Her Kadının Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

10. Yeşilçam Aşk Filmleri: Üç Arkadaş

Yeşilçam Aşk Filmleri

Memduh Ün’ün yönettiği ve başrollerinde Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Müşfik Kenter ve Halit Akçatepe’nin yer aldığı dramatik film, işportacılık yapan bir gençle, gözleri görmeyen bir kızın aşkını anlatır. Birbirlerine gönülden bağlı üç arkadaşın, Gül Peri’nin(Hülya Koçyiğit) hayallerini kırmamak için zengin olduklarını, gözlerinin açılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söylemesi ve verdikleri sözleri tutmak için her türlü fedakarlığa katlanmasını işler.

11. Yeşilçam Aşk Filmleri: Seven Ne Yapmaz

seven ne yapmaz

Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet’in, zengin kız, fakir oğlan modeliyle ilerleyen, Kerime Nadir’in aynı adlı eserinden uyarlanan filmidir. Yeşilçam aşk filmleri arasındaki klişe temalardan birini işlese de unutulmazlar arasında yer almayı başarmıştır. Film, birbirinden ayrılan bir çiftin bir süre sonra tekrardan kavuşmasını konu edinir. 1970 yapımı filmde Kartal Tibet, Seven Ne Yapmaz’ı söylerken hem ağlar, hem de ağlatır…

12. Yeşilçam Aşk Filmleri: Hıçkırık

Yeşilçam Aşk Filmleri

Orhan Aksoy’un yönettiği Hıçkırık, hasta bir kıza âşık olan genç bir adamın dramatik öyküsünden yola çıkıyor. Kerime Nadir’in aynı adlı romanından yapılan uyarlama filmin başrollerinde ise Ediz Hun, Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet var.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke