İyilik Meleği mi Uyuşturucu Bağımlısı mı? Temel Reis Hakkında Bilinmeyenler

4 dakikada okuyabilirsiniz


Büyük, küçük herkes tarafından ilgiyle izlenen Temel Reis, (Popeye) Elzie Crisler Segar tarafından yaratılmıştır. Çizgi filmde, her zaman iyinin yanında olan Temel Reis, Safinaz’ın aşkı için Kabasakal ile sürekli bir mücade halindedir. Kabasakal ile girdiği bu rekabette izleyicilere keyifli anlar yaşatırken,bir çok yerde de ıspanağın halk tarafından sevilmesine de büyük katkısı olmuştur. Keyifle izlediğimiz bu çizgi filmin bilinmeyen yönlerine bir göz atalım.

Temel Reis ilk olarak ıspanağın yararlarını halka duyurmak ve tüketimini arttırmak için hazırlanan bir reklam filminde boy göstermiştir ve kısa sürede popülerliği artmıştır.

Çizer Elzie Crisler Segar, tarafından yaratılan Temel Reis adlı karakter aslında gerçek hayatta yaşamış olan Crisler’ın komşusu Denizci Frank Rocky Fiegal’dir. Crisler’ın, bu karakteri yaratırken komşusu Fiegal’den esinlendiği söylenir. Fiegal 1947 yılında yaşama veda etmiştir ve mezar taşına Temel Reis’e ilham vermişti şeklinde yazılmıştır.

Safinaz karakteri de yine aynı şekilde Crisler’ın komşusu olan Dora Pakel’den esinlenerek oluşturulmuştur. Dora Pakel’in fiziki görüntüsü çizgi film karakteri olan Safinaz’a uyarlanmıştır

Çizgi filmde, bilindiği üzere Temel Reis’in güçlü olması ve Safinaz’ı, Kabasakal’ın elinden kurtarması için ıspanak tüketmesi gerekiyordu. Ispanak çizgi filmde bir güç göstergesi olarak karşımıza çıkıyordu. Çizgi filmde sanılanın aksine, 1937 yılında ıspanak üzerine araştırmalar yapan Alman bilim adamları ıspanaktaki demir oranının bilindiği gibi yüksek olmadığını gözlemlemiştir. Yapılan yeni bulgularla ıspanağın demir oranı sorgulanırken, kayısının ıspanaktan daha fazla demir içerdiği ortaya konmuştur.

 

Çizgi film sayesinde ABD’de buhran yıllarında, ıspanak tüketiminde yüzde 33′ lük bir artış gözlenmiştir.

Temel Reis güçlü olmak için her zaman ıspanaktan yardım almamıştır. Elzie Crisler Segar, ilk karikatürlerinden birinde, Temel Reis’in bir kumarhanede vurulması sonucu gücünü tekrar kazanmak için Bernice adında ona dokunan herkese iyi şanslar veren bir yaratıktan aldığını yazmıştır. Yaratığın asıl adı ise Whiffle Hen’dır.

Çizgi film, ıspanağı halka sevdirip ıspanak satış oranının artmasına büyük oranda katkı sağlasa da tütün ürünlerini en çok kullanarak aynı zamanda çocuklara kötü örnek olan karakter olmuştur.

 

Temel Reis ilk zamanlarda yan rolde görev alıyordu. Kısa sürede benimsenip, popüler olduktan sonra başrol olarak devam etti.

Jack Mercer tarafından seslendirelen Temel Reis ile Safinaz’ı seslendiren Margie Hynes gerçek hayatta evlenmişlerdir.

 

Çizgi filmde, korkak, kilolu, hamburgere düşkünlüğü ile bilinen J. Wellington Wimpy karakterindeki Wimpy kelimesi bir restoran zincirinin ilham kaynağı olmuştur.

 

 

Peki bu kadar pozitif yönleri ile bilinen Temel Reis ve ıspanağı hakkındaki temel olumsuz durum nedir. Bazı teorilere göre Temel Reis ve Ispanak aslında o dönemlerde sıkça tüketilen haşhaş’a (marihuana) göndermede bulunan bir metafor olarak kullanılır. Yani aslında Temel Reis kutusunda uyuşturucu saklıyordu. Karakterin üretildiği 1920 ve 30’larda ıspanak haşhaş için kullanılan bir kodlamadır. Klasik bir örnek olarak 1938 yılında Julia Lee ve erkek arkadaşı tarafından “Ispanak Şarkısı” adlı caz şarkıyı verebiliriz. Bu şarkı da tıpkı “Tatlı Marihuana” adlı bir diğer şarkı gibi yıllarca clublarda esrar sigarası ile birlikte söylenmiştir. Bu şarkılar açık biçimde ıspanağı konservelemeyi uyuşturucu paketlemeye metafor olarak göstermiştir.

Ayrıca, o dönemlerdeki anti-marihuana propagandasında da haşhaş’ın süper-güç olayını teşvik ettiği vurgulanmıştır. Son olarak bilinmektedir ki denizciler yerel bölgelerden marihuanayı Amerika’ya ilk getiren kişilerdir (Kaynak, alternet.org).

Heykeli dikilen ilk çizgi roman karakteri olmuştur.

Temel Reis’in meşhur “The Popeye the Sailor Man” adlı müziğinin, Gilbert ve Sullivan’ın 1880 yılına ait operetindeki “I am a Pirate King”e benzediği söylenir.

Temel Reis 1980 yılında Robert Altmann, tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Malta’da çekilen film daha sonra Popeye Village adıyla anılan bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
denizkızı