İstanbul Yerine İzmir’i Seçenleri Haklı Çıkaracak Sebepler

2 dakikada okuyabilirsiniz


İstanbul ve İzmir… Bugüne kadar sayısız şarkıya, filme ve kitaba konu olan güzide iki metropolümüz. Her ikisinin de fanatiği ayrı. İstanbul diyen İzmir demiyor, İzmir diyen ise İstanbul… Fakat görünen o ki; son zamanlarda pek çok etkene bağlı olarak artan stresli ve yoğun yaşam, İzmir severlerin sayısını daha da arttırıyor. Peki, neden?

İzmir demek, aynı zamanda Ege’nin masmavi suları demek… Mevsim ne olursa olsun, her dem yaz mevsimindeymiş gibi hissetmek ve o ruh haliyle yaşamak demek! Özellikle yaz akşamları Alsancak’ta ve Kordon’da Ege’nin mis havasını soluyup arkadaşlarla çimlere uzanıp sohbet etmeye kim hayır diyebilir ki?

Ege’nin sakinliği, şehir yaşamına da yansır. İstanbul’un bazen saatler süren trafiğine karşın İzmir’in sakinliği ilaç gibidir. Çünkü metrodan vapur seferlerine, otobüsten tramvaya pek çok alternatif sayesinde İzmir’de her yer merkezidir.

Festivalleri, müzik grupları, birbirinden yetenekli sanatçıları ile tüm İzmir halkı sanata pek meraklıdır. Boş sinema salonu, seyircisi az tiyatro oyunu görülmez İzmir’de. Her sergide, her konserde oradadır İzmirliler. İzmir’de sanat hep hayatın içindedir…

“Acaba hafta sonu ne yapsak?” sorusuna cevap bitmez İzmir’de. Sergiler, konserler, tiyatrolar ve festivaller derken şehrin ritmi hiç düşmez! Öte yandan, Türkiye’nin gözde tatil beldelerine yakınlığı da düşünüldüğünde, İzmir’de yaşamak her an tatil yapacak gibi yaşamak anlamı da taşır. Efes’te tarihi dokular arasında gezinmek, köy kültürünü kaybetmeden modern yaşama uyum sağlamış Şirince’nin sokaklarında kurulan tezgahlarda el emeği göz nuruyla hazırladıkları ürünleri satan kadınlarla sohbet etmek, Urla Enginar Festivali, Alaçatı Ot Festivali, Şirince Şarap Festivali gibi festivallere katılarak yeni kültürler tanımak ve daha nicesi… İzmir’i daha da cazibe merkezi haline getiriyor.

Saydığımız bu güzelliklerden sonra İstanbul’u özlemek pek mümkün görünmüyor ama yine de İzmir’den İstanbul’a gitmenin artık çok daha kolay olduğunu hatırlatmakta fayda var. Orhangazi Köprüsü’nü de içine alan İstanbul – İzmir Otoyolu, İstanbul’la bağlantıları olan iş adamları için son derece büyük kolaylık sağlarken aynı zamanda İzmir’de yeni bir ticaret merkezinin doğmasına ve şehrin kalkınmasında itici güç oluşturuyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
11
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17