İş Yoğunluğundan ve Kalabalık Şehirden Bunalanlar İçin Stresi Azaltacak 10 İpucu

3 dakikada okuyabilirsiniz


Hepimiz günlük hayatın zorluğuyla strese girmiyor muyuz? Stresle baş edebilseydik hayatımız biraz olsun kolaylaşmaz mıydı? İşte bu stresi azaltmamıza yardımcı olacak küçük tüyolar.

1. Kendi isteğinizi başkasının isteğinin arkasına koymayın

Fedakarlık çok yüceltilen bir şeydir, kendinizi sürekli feda ederseniz ne olur? “Hep saçımı süpürge ettim, hep ben alttan alıyorum ama yaranamadım”. Yaranamazsınız, kendi isteklerinizi bu kadar arka plana atarsanız bir kere kendinize saygınız kalmaz. Unutmayın, ortak paylaşımların, benzer özverilerin olduğu ilişkiler daha doygun ilişkilerdir.

2. Zaman yönetimini iyi kullanın

En çok stres olduğunuz zamanları düşünün. Genellikle yapmanız gereken şeyleri yapmadığınızda ya da yetişmeniz gereken yere yetişmediğiniz de çok gerilmiyor musunuz? Daha planlı yaşamaya başlayın, saatlerinizi iyi kullanın. Hem unutmayın vakit nakittir.

3. Sıkıntılarınızı, sorunlarınızı paylaşın

Sadece mutluluklarınızı değil mutsuzluklarınızı da paylaşın. Unutmayın ki her şeyi tek başınıza halletmek zorunda değilsiniz.  Sizin aklınıza gelmeyen bir çözüm elbet vardır, konuşmak, sorunlarını anlatmak her zaman insanı rahatlatır.

4. Hep aynı yoldan gitmeyin

Baktınız o yolun sonu çıkmaz mı, başka yoldan gidin. Saplantılı olmayın, “en azından denedim” cümlesini kurabilmek için başka yollara girin. Deneyebilirim, yeni yollar bulabilirim demek bile sizi ne kadar rahatlatacak bir düşünün.

Çılgınca Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 11 Alışkanlık İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN

5. Hayır demeyi öğrenin

Hayır demek her zaman kötü değildir, eğer bir şeyi gerçekten istemiyorsanız sıkmayın kendinizi, hayır deyin geçin. Bırakın karşınızdaki düşünsün birazda, hep siz hep siz olmaz ki yahu.

6. Örgü örün

Örgü örerken tekrarladığınız ritmik hareketler bir meditasyon etkisi yaratacak ve stres, kaygı ve depresyon belirtilerini uzaklaştıracak. Örgü örerken aldığınız oturma pozisyonu da aynı zamanda kalp atış hızını ve tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olur.  Örgü deyip geçmeyin hem atkınız olacak hem de meditasyon yapacaksınız.

7. Yaptığınız işe bağlı ve adanmış hissedin

Bir şeye kendinizi yeterli adamadan o şeyle bir bütün olamazsınız ve bundan dolayı yapmak konusunda istekli olamazsınız. İstemeden yaptığınız şeyler sizi de strese sokmuyor mu?

8. Kendinizle barışık olun

Birilerini sevebilmeniz önce kendinizi sevmekten geçiyor. Kendinden nefret etmekle başkalarından nefret etmek çok farklı değil. Kendini sevmeyen insanlar başkalarına karşı da daha yargılayıcı ve eleştirel oluyor.

9. Karşınızdakinden beklediklerinizi ona söyleyin

Somut anlamda karşınızdakinden ne beklediğinizi söylemek, “o kadar sinyal verdim,anlasana artık” diye düşünüp kendinizi yemenizden daha iyidir. Sonuçta kimse medyum değil, o kadar da karşıdakine yüklenmek olmaz ki canım.

10. Daha fazla sarılın

North Carolina Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, stres altındayken salgılanan kortizol hormonunun en az 20 saniye süren bir sarılmadan sonra deneklerde düştüğü saptanmıştır. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, sarılmak sevgi ve önemseme duygularını harekete geçiriyor. Yani diyoruz ki, stres altındayken yakınınızdaki bir sevdiğinize sarılın ve stresinizin geçmesini bekleyin.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
74
Komik
Muhteşem Muhteşem
110
Muhteşem
Acıklı Acıklı
8
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
42
Şoke