İş Hayatında Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha İyi Lider?

1 dakikada okuyabilirsiniz


BI Norveç İşletme Okulu tarafından 3000 yönetici ile yapılan araştırmada kadınların yöneticilik pozisyonlarında erkeklerden daha başarılı olduğu ve üstün liderlik vasıflarına sahip oldukları görüldü. Peki bu sonuçlara nasıl ulaşıldı ?

Yöneticilerin hem kişilik hem de iş hayatında baskın çıkan özelliklerinin karşılaştırıldığı araştırmada yöneticiler 5 kategoride incelendi.

İnisiyatif alma ve net iletişim kurma, farklı fikirlere açıklık ve yenilik getirme yeteneği, sosyallik ve destekleyicilik, sitemli yöneticilik ve amaçları belirleyebilme dahil beş kategorinin dördünde kadınlar erkeklerden daha iyi bir sonuç gösterdi.

Araştırmayı yürüten Profesör Oyvind Martinsen, iş yerlerinin her zaman müşterileri kendilerine çekebilmesi gerektiğini ve üretim karını artırabilmesi gerektiğini belirtti. Sonuçlar,  kadınların yenilik getirme, net ve etkili bir şekilde yönetmede erkeklere göre daha iyi olduğunu göstermektedir.

Öte yandan erkeklerin iş hayatına bağlı stresi yönetme konusunda daha iyi olduğu görülürken duygusal dengelerinin de kadınlara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Ancak araştırmacılara göre bu durum kadınların yöneticilik pozisyonlarında erkeklerden daha uygun olduğu sonucunu değiştirmiyor.

Martinsen’a göre bu sonuçlar var olan yönetici rollerindeki kadının yerini sorgulatmıyor değil.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
95
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
58
Korkunç
Şoke Şoke
29
Şoke