İrem Yağcı’dan Aleyna Tilki’ye Youtube Sayesinde Ünlü Olan 10 Türk Şarkıcı

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ünlü bir şarkıcı olmanın yolu bir zamanlar yapımcı peşinde koşmaktan, kasetler ve CD’ler çıkarmaktan geçerdi. Ama artık devir değişti. Sesinize güveniniz varsa, bir video çekmişseniz ve bunu Youtube’a koymuşsanız ünlü bir şarkıcı olmamak için hiçbir sebebiniz yok. İşte Youtube sayesinde üne kavuşan şarkıcılarımız:

1- İrem Yağcı

“Çöllerdeyim yanıyorum” desek, büyük ihtimalle aklınıza “Kutuptayım üşüyorum” sözleri gelir. Arkadaş ortamında cep telefonu ile çekilen bir kayıt ve bu kaydın Youtube’a yüklenmesiyle, “Hayalet Sevgilim” dilden dile yayıldı. İrem Yağcı ise Youtube’un meşhur ettiği ilk isimlerden birisi oldu. Albümünü çıkardıktan sonra şarkıcılığı bırakan İrem Yağcı, avukatlık mesleğine devam ediyor.

2- Gökçe Kırgız

“Kalbime Gömerim O Zaman” adlı şarkıyı hatırlarsınız. Gökçe Kırgız bu şarkıyla Youtube’da milyonlarca tık almayı başardı. Hatta dijital müzik alanında 2008 Müyap Müzik Ödülleri’nde ödül almaya da layık görülen Gökçe Kırgız, daha sonra albüm çıkardı. 2016’da Ebru Gündeş’in “Fırtınalar” adlı şarkısını coverlayan Gökçe Kırgız, müzik çalışmalarına devam ediyor.

3- Aslı Güngör

Youtube ile üne kavuşan bir diğer isim de Aslı Güngör. “Kalp Kalbe Karşı Derler” diyen Aslı Güngör, şarkısıyla büyük beğeni toplamıştı. Ferhat Göçer ile yaptığı düet sayesinde hem şarkı hem de Aslı Güngör daha da popüler hale geldi. Son albümünü 2014’te çıkaran Aslı Güngör, yurt içinde ve yurt dışında konser çalışmalarını sürdürüyor.

4- Öykü- Berk Kardeşler

“Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı türküyü Flamenco tarzında söyleyen Öykü Berk kardeşler, Youtube’daki videoları ile izlenme rekorları kırdı. İspanyol müziği alt yapısında uzun havayı deneyerek fark yaratan Gürman kardeşler, Youtube sayesinde şöhreti yakalamış oldu. Çıkardıkları albümlerden sonra grup olarak çalışmalarını sona erdiren iki kardeş, ayrı yollarda ilerleyerek müzik yapma kararı aldı.

5- Grup Seksendört (Hacettepe)

Ankaralı bir müzik grubu olan Grup Seksendört, müzik dünyasına “Hacettepe” ismiyle giriş yapmıştı. Müzik geçmişleri daha eskiye dayansa da “Ölürüm Hasretinle” adlı şarkıları Youtube ile yayılmış ve grubumuza asıl popülerliğini kazandırmıştı. Çıkardıkları albümlerin yanında Orhan Gencebay’ın “Dokunma” adlı şarkısına cover yaparak büyük ilgi gören grup, müzik çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

6- Onur Koç

Ünlü oluşunu sanal ortama borçlu olan bir diğer isim de kendi yazdığı şarkıların yanı sıra birçok önemli ismin şarkısını da yorumlayan Onur Koç. “Elini Tutmasam” adlı şarkıyla büyük ilgi toplayan Onur Koç, amatör çalışmalarını Youtube aracılığı ile milyonlara ulaştırdı. Özellikle de Facebook’ta kısa sürede binlerce hayran kazanan Onur Koç, müzik yapmaya devam ediyor.

7- Gökhan Türkmen

Günümüzün en popüler isimlerinden birisi olan Gökhan Türkmen de internet sayesinde milyonlarca insana ulaştı. Youtube’da 5 milyon kez izlenmeyi başaran “Büyük İnsan” adlı şarkıyı “Dön” ve “Efkarlıyım” şarkıları takip edince, Gökhan Türkmen en sonunda albüm çıkardı. Gökhan Türkmen aldığı birçok ödülün yanı sıra her dönem yeni bir hit çıkararak hayranlarına hayran katmaya devam ediyor.

8- Koray Avcı

Bir dönem caps fenomeni haline gelen “Ben yazmayı pek bilmem dünya güzeli” sözü bize kimi hatırlatıyor? Tabii ki Koray Avcı’yı. Koray Avcı’nın kaderi, metroda çaldığı bir şarkının bir genç tarafından sanal alemde paylaşılmasıyla değişti. Dinleyici tarafından büyük beğeni toplayan Koray Avcı, daha sonra videolarını Youtube’da paylaşmaya başladı. Sonrasındaysa albüm çıkardı. Koray Avcı şimdilerde albüm ve konser çalışmalarını sürdürüyor.

9- Çağatay Akman

Son dönemlerde Youtube ile tanıdığımız en önemli isimlerden birisi de Çağatay Akman. İçinde sosyal mesajların bol miktarda geçtiği “Gece Gölgenin Rahatına Bak” adlı şarkı inanılmaz bir sıçrama yaptı. İnsanlarda dinledikçe dinleme isteği uyandıran bu şarkı Youtube’da 2 ay gibi bir sürede 140 milyon görüntülemeye ulaştı. Çağatay Akman ise gün geçtikçe daha da popüler olmaya devam ediyor.

10- Aleyna Tilki

Gelelim Youtube’daki görüntüleme sayısı 300 milyona ulaşan Aleyna Tilki’ye. 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Aleyna Tilki, Emrah Karaduman’ın “Cevapsız Çınlama” adlı şarkısında vokal olarak yer aldı. Sahneye çıkması devlet meselesi haline gelen Aleyna Tilki, gerek sözleri gerekse tweetleriyle gündemin en çok konuşulan isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
5
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke