İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina

2 dakikada okuyabilirsiniz


Dünya çapında yayılmış ve birçok aktif kullanıcısı olan Mavi Balina isimli oyun, birçok gencin ölümü ile bağdaşlaştırılıyor. Oyunun yaratıcısı Rusya’da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldıysa da oyun, dünyanın çeşitli yerlerindeki yöneticileri sayesinde devam ediyor.

Ölüme adım adım komutlar

Oyucular Mavi Balina’ya başladıkları andan itibaren çeşitli komutlar alıyorlar. Kişisel bilgilerini vererek oyuna başlayan kullanıcılar, 50 gün boyunca şiddet içerikli görevler yapmak zorunda kalıyorlar. Oyun yöneticileri, kullanıcılara kol ve bacakları hafifçe kesmek gibi nispeten hafif şiddet içeren görevler veriyor. Oyuncular yöneticilerden gelen talimatlara göre belli bir süre kimse ile görüşmemeli, sürekli yüksek sesle müzik dinlemeli ve her gün korku filmi izlemeli. 50 gün sonra ise kullanıcılara kendilerini öldürme komutu veriliyor. “Yüksekten atlayarak” ya da “kendilerini asarak” intihar etmesi istenen kullanıcılardan son anda kurtulanlar da olsa da kurtulamayan gençlerin sayısı da küçümsenecek gibi değil.

Mavi Balina

Oyunculara şantaj yapılıyor

Son anda kurtulan kurbanların ifadelerine göre oyun yöneticileri, kişisel bilgilerini veren kullanıcılara şantaj yaparak oyuna devam etmelerini sağlıyor. Böylece Black Mirror gibi distopik yapımlarda gördüğümüz “sanal şantaj”ın yaygınlaştığına da şahitlik etmiş oluyoruz. Akıllı telefonlardaki WhatsApp isimli mesaj uygulamasından gönderilen bir link aracılığıyla yayılan oyunun hedef kitlesi 18 yaş altı, “fazla itaatkâr ve sorgulamayan” gençler. Rusya’ya 2015 yılında yayılmaya başlayan oyunun kullanıcılarının yaş aralığı zamanla değişerek yükseldi.

Tüm dünyadan gençleri etkisi altına alan bu oyunun Türk kurbanları da var. Almanya’da ikamet eden 14 yaşındaki Furkan Şen ile Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin oyuna kurban giden gençler arasında.

Kurtarılan gençler

İntihar etmek üzereyken kurtarılan oyunculardan biri olan Alexander, oyun tarafından gece yarasını mezarlığa gitmeye zorlandığını ve her gün korku filmi izlemek zorunda olduğunu söyledi. Oyundan çıkmak istese de başaramayan Alexander, Mavi Balina’nın sanal bir ölüm tuzağı olduğunu dile getirdi.

Hindistan’da ise 17 yaşındaki bir kız göle atlamaya niyetlendiği sırada kurtarıldı.  İntihar etmek üzere olan genç daha sonra yaptığı açıklamada son görevi yerine getirmeye çalıştığını, aksi takdirde annesinin öleceğini söyledi.

Diğer bir kurban ise Arjantin’de yaşayan 22 yaşında bir anne. Kendini su tankının üzerinden atmaya kalkışan kadın, polislere Mavi Balina isimli oyundan “Zamanın doldu” şeklinde bir mesaj aldığını ifade etti.

“Okuyunca Sizi Korkutacak Aşırı Oyun Bağımlılığı Yüzünden Yaşanmış 6 Ölümlü Olay” içeriğine bakmak içi tıklayın!

Kaynak: BBC

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
9
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Betuldediki