İnsanlara Hayır Diyebilmek İçin Bilmeniz Gereken 6 Alternatif Cümle

3 dakikada okuyabilirsiniz


Bazı insanlar için insanlara hayır diyebilmek oldukça zordur. Öyle ki bazen karşınızdaki kişi bir şey istemesin diye gözlerinin içine bakar, bildiğiniz tüm duaları okumaya başlarsınız. Ancak o minnoş kalbiniz dayanamaz ve en sonunda “evet”, “olur”, “tamam”(kestirip atsanız da), ”peki”(trip atsanız da) “neden olmasın”  gibi sözlerden birini kullandığınızı fark edersiniz. 5 harfli “hayır” kelimesini söylemek bir eziyet haline dönüşür, kaçmaya çalışırsınız. “Bakalım ya” “hayırlısı”, “inşallah” gibi ifadelerle kesinlik bildirmemeye çalışsanız da bu işin inşallah ya da maşallah ile olmadığını da anlarsınız. İstemediğiniz şeylere “evet” diyerek her ne kadar karşınızdaki insanı mutlu etseniz de kendi varlığınızı ve tercihlerinizi hiçe saymış olursunuz.

“Eee ne de uzattın, sadede gel, nasıl hayır diyecekmişiz” cümlesini kurduğunuza göre, arkanıza yaslanın ve “hayır” demenin gücünü keşfedin. “İnsanlara hayır diyemiyorum“, “Nasıl hayır diyebilirim“, “Hayır diyebilmenin yolları nelerdir” gibi kaygılarınız ve sorularınız için işte size alternatif cümleler:

1-İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Şu sıra yoğun bir dönemdeyim, belki sonra…”

insanlara hayır diyebilmek

Karşınızdaki kişi sizden hayat memat meselesi olabilecek önemli bir şey istemiyorsa bu cümleyi kurabilirsiniz. Evet demeye alışmış benliğinizle, karşınızdakini ikna etmek için meşguliyetlerinizden, ne kadar yoğun bir dönemde olduğunuzdan (öyleyse tabii)  bahsedebilirsiniz.

2.İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Kabul etmeyi çok isterdim ama…”

insanlara hayır diyebilmek

“Aslında evet desem çok mutlu, mesut olacaksın canım ama benim canım da patlıcan değil” cümlesinin kibar halidir. Öncelikle “Bu dünyada hala iyi insanlar var, iyi ki de var” dedirten kişiliğiniz ile karşınızdaki insana dürüst olmalısınız. Bir teklifi gerçekten kabul etmek istiyorsanız ama edemiyorsanız bu cümleyi kullanabilirsiniz.

3.İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Önce biraz düşüneyim, sonra sana cevap veririm.”

insanlara hayır diyebilmek

Kendinizi sanki birisi evlenme teklifi etmiş de düşünme sürecine alıyormuşsunuz gibi hissetseniz de o an “evet” dememek için en iyi kaçış cümlesi olabilir. Bu cümle “hayır” demekten çok “belki” demektir. Modunuz bazen çok kötü veya çok iyi olabilir ve objektif karar veremeyebilirsiniz. Böyle zamanlarda bu cümle ile düşünmek için zaman kazanabilirsiniz.

“Yapmanız Halinde 10 Yıl İçinde Pişman Olacağınız Şeyler” adlı içeriği okumak için TIKLAYINIZ…

4. İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Bu konuda sana yardım edecek en iyi kişi ben değilim, x ile mi konuşsan?”

insanlara hayır diyebilmek

Bir nevi “Tatlım sen daha iyilerine layıksın” demektir. İstenilen konuda yardımcı olamayacaksanız, karşınızdaki kişiyi başka kişilere refere edebilirsiniz.  Hatta birkaç alternatif sunarsanız, birisi yardım edemezse diğerlerine ulaşma imkanı da doğar.

5.İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Bir yere gidebilecek modda değilim, başka bir gün mü gitsek?”

insanlara hayır diyebilmek

Sırf birisi bir yere gitmek istiyor diye kendi bedeninizi de oraya götürerek ruhunuza eziyet etmek zorunda değilsiniz. Fikrin çok güzel olduğunu belirtebilir ancak bunu gerçekleştirmek için başka bir gün seçmeyi teklif edebilirsiniz. Haa, karşınıdaki kişi gitmek konusunda çok ısrar ediyorsa, bırakın tek başına gitsin. Çok da şeeeyy yapmayın!

6. İnsanlara Hayır Diyebilmek: “Hayır, yapamam”

insanlara hayır diyebilmek

“Ya sen ne diyorsun, bende mangal gibi yürek var. Tabii ki de direkt hayır diyebilirim” diyorsanız deyin.  Çünkü “hayır” demek karşımızdakini kırmak ve üzmek anlamına gelmiyor. Ya da bilinçaltımızdaki kötü ve bencil insanı ortaya çıkarmıyor. Tam tersine “hayır” demek “Ben buyum, benim kendime karşı değerlerim var. Yapabileceklerim ve yapmayacaklarımın belli bir zamanı var ve en önemlisi de yapacaklarımı kendim belirlemek isterim” demektir.

Tüm bu tavsiyelerimizi uyguladıktan sonra, kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. (İnşallah) “Haa, pekiii demek böyle şeyler  diyecekmişiz” de dedirttiğimize göre, “hayır”lı günler dileriz … 🙂

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke