İnsan Hakları Günü: 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Nedir?

2 dakikada okuyabilirsiniz


Dünya İnsan Hakları Günü
Dünya İnsan Hakları Günü

İnsan Hakları Günü: 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Nedir?

Bugün İnsan Hakları Günü. İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948‘ten bu yana 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ile 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyadaki devletler bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleştiler. 30 maddelik bu bildiriyi kabul ettiler. İnsan Hakları; dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, ırk, etnik köken ayırt etmeden tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir.

Tüm İnsanlar Eşit ve Özgür Doğar

İnsan Hakları, tüm insanların eşit ve özgür doğduğunu savunuyor. İnsanlar arasında hiçbir üstünlüğün olmadığına vurgu yapıyor. Kişilerin sahip olduğu haklar ve özgürlükler, bir başka kişinin sahip olduğu hak ve özgürlüklere saygılı olma ve suistimal etmeme zorunluluğa sahip.

Türkiye Bildiriyi İmzalayan İlk Ülkeler Arasında

Ülkemiz, İnsan Hakları Bildirgesi’ni imzalayan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye bildiriyi 6 Nisan 1949 tarihinde imzaladı. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, İnsan Hakları Beyannamesi’nden seneler önce, “İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır” diyerek  insan haklarının önemini vurgulayan düşüncelerini aktarmıştır.

“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü 84. Yılında” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Peki Çevremizde İnsan Hakları İhlaline Tanık Olursak Ne Yapmalıyız?

Çevremizde ya da kendimize karşı bir hak ihlaliyle karşı karşıya isek hemen 155’i arayarak polis memurlarına durumu bildirebiliriz. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı’nın resmî sitesinde yer alan dilekçeyi doldurarak bildirebiliriz. E-devlet uygulaması üzerinden de şikayet talebinde bulunabiliriz.

İnsan Hakkı İhlaline En Çok Maruz Kalanlar

İnsan haklarına karşı yapılan ihlali önlemede en önemli basamak bizleriz. Bizler çevremizdeki hak ihlallerine karşı tepki gösterir, durumu görevli olan mercilere şikayet edersek en önemli adımı atmış oluruz. İhlallere karşı sessiz kalmamalıyız. 2017 yılı İnsan Hakları Raporu’na göre; kadınlar, eşcinseller (LGBTİ bireyler), mahkumlar, çocuklar, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü engellenen kişiler… Hak  ihlaline en çok uğrayan gruplar olarak bildiriliyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ulaşmak için tıklayınız…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke