Cumhuriyetin İlk Kadın Avukatı Süreyya Ağaoğlu ile Atatürk’ün İlginç Anısı

4 dakikada okuyabilirsiniz


İlk Kadın Avukat

İlk Kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu ile Atatürk’ün İlginç Anısı

İlk Kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu, hukuk fakültelerinde okuyan ilk kız öğrenci ve Türkiye’nin ilk kadın avukatıdır. Ünlü düşünür ve siyasetçi Ahmet Ağaoğlu‘nun kızı olması sebebiyle Atatürk ile birçok anısı vardır. Fakat bir anı var ki, Ulu Önderimizin ve Cumhuriyetimizin kadınlara verdiği değerin en önemli örneklerinden biri. İşte ilk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu ve Atatürk arasında geçen ilginç anı: 

Süreyya Ağaoğlu Kimdir?

ilk kadın avukat

1903 yılında Azerbaycan’da doğan ve İlk Kadın Avukat olacak olan Süreyya, küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Türkiye‘ye göç eder. Babası, dönemin önemli isimlerinden Ahmet Ağaoğlu’dur. Süreyya, daha 7 yaşında kafasına koyar avukat olmayı. O dönemlerde bir kadının avukat olması işten bile değildir fakat Süreyya bunu umursamayacak kadar cesurdur. İşgal yıllarında lise talebesidir. Bir gece vakti, okulda asılı olan İngiliz bayrağını indirip yerine Türk bayrağı asar. Soranlara da “Sizin ülkenizi biri işgal etse aynı davranışı göstermez miydiniz” cevabını verir.

ilk kadın avukat

“Atatürk’ün Çoğu Kişi Tarafından Bilinmeyen 5 Anısı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Bezm-i Alem Valide Sultanisi adıyla bilinen İstanbul Kız Lisesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Darülfünun Hukuk Medresesi’ne başvurur ancak başvurusu kabul edilmez. Yıl 1921’dir ve o tarihlerde hukuk fakülteleri kadınlara kapalıdır. Süreyya bunu kabullenemez, birkaç arkadaşıyla birlikte, lise derecesinin de yüksek olmasının etkisiyle, hukuk fakültelerinin kapısının kadınlara da açılmasını sağlar.

ilk kadın avukat

Bir Kadın Lokantada Yemek Yiyebilir mi?

Darülfünun’dan mezun olduktan sonra yakın arkadaşı Melahat Hanım ile birlikte Adalet Bakanlığı’nda staja başlar. Evleri bakanlığa çok uzaktır ve öğle yemeği problemi yaşamaya başlarlar. O dönemde Ankara’da sadece “İstanbul Lokantası” adlı bir restoran vardır ancak kadınların bir lokantada yemek yemesi görülmüş şey değildir.  Süreyya o yıllarda Basın-Yayın Genel Müdürü olan babası Ahmet Ağaoğlu’ndan, İstanbul Lokanta’sında yemek yemek için izin alır. Ertesi gün arkadaşı Melahat Hanım ile lokantaya gittiğinde, erkeklerin şikayet dolu bakışlarıyla karşılaşır. Çoğunluğu milletvekillerinden oluşan lokanta müşterileri iki arkadaşı öyle ayıplamıştır ki olay başbakanın kulağına kadar gider.

ilk kadın avukat

Başbakan Rauf Bey, Ahmet Ağaoğlu’nu arayıp durumu anlatır. Ahmet Bey, “Bundan sonra öğle yemeklerinde bana gelin” der kızına.  Birkaç gün sonra Atatürk, eşi Latife Hanım ile birlikte Ağaoğlu ailesinin evine konuk olur. Süreyya, Gazi’nin kendisini anlayacağı ve destek vereceği düşüncesiyle olayı ona da anlatır fakat “Babanın da, Rauf Bey’in de hakkı var” cevabını alır. Büyük bir hayal kırıklığına uğrayan Süreyya’nın kapısı çalınır ertesi gün: “Süreyya hazırlan, Paşa seni yemeğe götürecekmiş!”

ilk kadın avukat

““Mustafa Kemal Atatürk ve Dans”a Dair Sizi Şaşırtabilecek Bir Kaç Anı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Süreyya Ağaoğlu heyecanla dışarı çıkar ve Gazi’nin gri otomobilinin içinde kendisini beklediğini görür. Otomobil İstanbul Lokanta’sının önünde durur, Gazi otomobilden iner ve yüksek bir sesle “Bugün Süreyya’yı bize götürüyorum, ama yarın buraya gelecek, yemeğini lokantada yiyecek…” der. Süreyya olan biteni yemekte Latife Hanım’dan öğrenir; “Paşa, dün akşam bu lokanta olayına çok kızdı, ama babanı senin yanında ezmek istemediği için kızgınlığını belli etmedi. Eve gelir gelmez, birkaç milletvekilini arayarak, yarın mutlaka eşleriyle birlikte lokantaya öğle yemeğine gitmelerini söyledi.”

ilk kadın avukat

Ertesi gün, öğle yemeği için İstanbul Lokantası’na giden Süreyya Ağaoğlu şaşkınlığını gizleyemez. Birkaç gün önce kendisine ters bakışlar atan milletvekilleri bugün eşleriyle birlikte gelmiştir lokantaya.

ilk kadın avukat

İlkleri başaran Süreyya Ağaoğlu, kadınların da tıpkı erkekler gibi lokantada özgürce yemek yiyebilmesine de öncülük etmiştir.

ilk kadın avukat

“Toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur” -Mustafa Kemal ATATÜRK

ilk kadın avukat

Cumhuriyet, sırtında mermi taşıyan Anadolu kadınlarıyla doğdu, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için çalışan çağdaş, reformist kadınlarla ilerledi. Ve ilelebet yaşayacak…

Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimiz için emek veren kadın-erkek, herkese minnettarız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke