İlk Duyduğumuzda Doğru Diyebileceğimiz 20 Yanlış Bilgi

4 dakikada okuyabilirsiniz


İnsanların doğru bildiği yanlışlardan vazgeçmesi kolay değildir bakalım siz vazgeçebilecek misiniz?

1. Beynimiz

Beynimizin yüzde 10’unu kullandığımıza dair inanış doğru değildir. Beynimizin her hücresinin bir görevi vardır.

2. Muz ağacı

Yaygın inanışın aksine, muz ağaçta yetişmez. Muz bitkisi, çiçekli otsul bitkidir. Ancak bitkisi ağaçlarla karıştırılır. Çünkü 7 buçuk metreye kadar çıkabilen yüksekliğiyle oldukça büyük bir bitkidir.

3. Jilet

Jiletle kılların kesilmesi kılların sertleşmesine veya çoğalmasına yol açmaz.

4. Boğalar

Boğaların kırmızı renginden nefret ettiği yanlıştır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre boğaların renk körü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca boğanın sinirli tavırları Matadorun yaptığı hareketlerden dolayıdır.

5. Maymunlar

Filmlerde ve çizgi filmlerde gördüğümüz manzaranın aksine maymunlar daldan dala atlamazlar.

6. Dilimiz

İnsan dilinin tatlıyı, tuzluyu veya ekşiyi algılayan bölümleri yoktur.

7. Şeytan

Cehennemle özdeşleştirdiğimiz şeytan, oranın yöneticisi değildir. Çünkü hiçbir kutsal kitapta böyle bir cümleye yer verilmemiştir.

8. Ampul

Ampulü ve elektriği bulan Thomas Edison değildir. Edison, ampulü geliştirmiş ve bugünkü halini almasına yardımcı olmuştur. Ampulü bulan kişi ise Humphry Davy’dir

9. Uyurgezerlik

Uyurgezer birisini uyandırmak sanılanın aksine çok da tehlikeli değildir. Uyanan kişi küçük çaplı bir korku anının ardından kendine gelecektir.

10. Çin Seddi

Türklerin saldırılarını önlemek için yapıldığı iddia edilen Çin Seddi, sanılanın aksine uzaydan görülmez. Bu yalanı zamanında Çinli bir astronot söylemiş.

11. Yarasalar

Yarasaların kör olduğu ve gece göremedikleri doğru değildir. Aslında görüşleri çok iyi olmasa da beyinlerinde bulunan radarla yönlerini tespit edebilirler

12. Bukelamunlar

Bukalemunların ortama göre renk değiştirdiği doğru değildir. Renk değiştirmesindeki ana sebepler ışık, ısı ve iletişim gibi faktörlerdir

13. Einstein

Yazılanların aksine Einstein’nın matematiği kötü değildi. Bir okulun giriş sınavında başarılı olamadığı doğru olsa da Einstein’nın matematiği oldukça iyiydi.

14. Makarna

Evlerimizde genellikle annelerimizin yaptığı makarna pişirirken birbirine yapışmaması için sıvı yağ ekleme tekniği de yanlıştır. Sıvı yağ sadece suyun köpürmesini engeller.

15. Marie Antoinette

Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin açlıktan isyan eden halk için ekmek yoksa pasta yesinler sözü de doğru değildir.

16. Köpekler

Sulu görünüşünden dolayı dillerinden terlediklerini düşündüğümüz köpekler aslında patilerinden terlerler, çünkü dillerinde ter bezi yoktur.

17. Sakız

Küçük çocuklara söylenen en büyük yalanlardan bir tanesi de yuttuğu sakızın midesinde kalacağıdır. Bu bilgide yanlıştır. Çünkü yutulan bir sakız diğer besinlerle aynı oranda sindirilir.

18. Frankenstein

Scooby Doo’dan tutun birçok çizgi film ve filmde ortaya çıkan Frankenstein, aslında yaratığın ismi değil onu yaratan kişinin soy ismidir.

19. Kurbağalar

Kurbağalardan siğil bulaşmaz ancak elinde siğil olan biriyle tokalaşırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

20. Vikingler

Vikinglerin aslında boynuzları yoktur. 19 yüzyılda yapılan bir opera için hazırlanan bu kostümler zamanla Vikinglerin simgesi haline gelmiş.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
11
Komik
Muhteşem Muhteşem
15
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
19
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17