‘Hümanist’ Batılıların Mülteciler Hakkında Sizi Şoke Edecek Açıklamaları

3 dakikada okuyabilirsiniz


Siz Avrupa’daki iyi giyimli, düzgün konuşan ve süper demokratik olarak görülen liderlerin ya da basının mülteciler konusunda hala çabaladığını mı düşünüyorsunuz? Ya da Amerikalılar umursamaz zaten Trump seçildi ama Avrupa bir çıkar yol bulur diyenlerden misiniz? Sizi Trump’ı bile solda sıfır bırakacak birkaç isimle tanıştırmanın zamanı geldi.

Siz İslamofobi konusunda açık ara Trump’ı birinci sırada görebilirsiniz. Ama sizi Trump’ın bile bu kadar da olmaz be kardeşim diyeceği biriyle tanıştırmanın vakti geldi. Hazır mısınız?

Katie Olivia Hopkins İngiltere’de ünlü bir köşe yazarı ve televizyon ünlüsü. Donald Trump’a benzer şekilde onun da Çırak programında jürilik yapmışlığı var.

İslam karşıtlığıyla ünlü olan Hopkins Suriyeli mültecilerle ilgili bir açıklamasında, bana suda yüzen bedenleri gösterin, arkadan keman çalsın ve açlıktan bir deri bir kemik kalmış üzgün insanları gösterin. Hala umurumda değil dedi.

Hopkins bir köşe yazısında mülteciler için kurtarma botu mu? Ben olsam onları durdurmak için savaş gemileri kullanırdım dedi.

Hopkins’in Aylan Kurdi ile ilgili dehşet verici sözleri yetmezmiş gibi İngiltere’den daha fazla mülteci almasını talep eden Aylan bebeğin babasına da ağır konuştu: “Karısını ve çocuğunu Akdeniz’in derinliklerinde bırakan bir adamdan tavsiye almak mı tavsiyeni kendine sakla Bay Kurdi.”

Eski Muhafazakâr Parti başkanı David Cameron başbakan olduğu dönemde bugüne kadar hiçbir ülke Suriyeli mülteciler için İngiltere’nin gösterdiği çabayı göstermedi dese de Müslüman mültecileri, hayvanlara hitap eder şekilde bir insan sürüsü olarak tanımladı.

Cameron mülteciler için tam olarak Britanya’ya ulaşmaya çalışan bir insan sürüsü dedi.

Cameron öte yandan mültecilerle ilgili çalışmalar yaptığını sıklıkla vurguladı ve Suriye’ye komşu ülkelerde mülteci kamplarına yatırım yapma politikasını sürdürmemiz gerek” dedi. Cameron mülteci çocukların İngiltere’ye kabul edilmeme nedeni olarak çok sayıda göçmenin yeniden hayatlarını tehlikeye atarak Avrupa’ya gelmeye çalışabileceğini söyledi.

Cameron’ın bu tutarsız görüşleri basında ikiyüzlülükle suçlanmasına neden oldu.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’yu ülkemizde çoğu kişi dergiye yönelik yapılan vahşi saldırı ile hatırlıyor. Derginin sadece İslam’a karşı olmayan genel bir din karşıtı duruşu var.

Ama derginin Aylan Kurdi ile ilgili karikatürü onların insan karşıtı olup olmadığını da sorgulattı. Riss Laurent Sourisseau, imzalı karikatürde Aylan Kurdi’nin büyüdüğünde ‘Almanya’daki tacizcilerden biri olabileceği’ iması var. “Göçmenler” başlıklı karikatürde Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedi bir balon içinde görünüyor ve yanında “Küçük Aylan büyüdüğünde ne olurdu?” diye soruluyor.

Bu sorunun altında da koşarak kaçan bir kadını, elleri açık halde kovalayan iki erkek görülüyor. Karikatürün altında da Fransızca’da arkadan elle tacizde bulunanlar için kullanılan ‘Tripoteur’ kelimesi kullanılarak “Almanya’da tacizci” olabileceği ifade ediliyor. (Küçük Aylan’ın resmi bu olayın çarpıcılığını göstermek adına sonradan eklenmmiştir)

Her ne kadar zamanında Filistinli mülteci bir ailenin çocuğunu ağlatsa da Suriyeli mültecilerle ilgili çabaları için Merkel’e teşekkürlerimizi sunmaktan onur duyarız.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Berk Dede