Hollywood’da Rol Alarak “As Bayrakları” Dedirten 10 Türk Sinema Sanatçısı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Sinema deyince akla ilk gelen Hollywood’dur. Her oyuncunun hayaliyse kuşkusuz Hollywood’da rol almaktır. Sayısı çok az olsa da Hollywood’da yer alma şansına erişen Türk oyuncular var. İşte Hollywood filmlerinde karşımıza çıkarak “As bayrakları as as!” dedirten 10 Türk oyuncu:

1. Muzaffer Tema

Hollywood’a adım atan ilk oyuncumuz Muzaffer Tema oldu. Certein Smile (Acı Tebessüm,1958) ve  Twelve to the Moon (Aya Giden 12 Adam, 1960) filmleriyle karşımıza çıkan Tema, küçük roller oynasa da Joan Fontaine’i dansa kaldırdığı sahneyle sinema salonlarında infiale sebep oldu.

2. Fikret Hakan

Fikret Hakan, 1970 yapımı You Can’t Win Em All (Paralı Askerler) filminde “Albay Ahmet Elçi” karakteriyle karşımıza çıktı.

3. Salih Güney

You Can’t Win Em All (Paralı Askerler) filminde Fikret Hakan’a eşlik eden bir Türk oyuncumuz daha var. Türk sinemasının yakışıklısı Salih Güney de “Yüzbaşı Enver” karakterine can verdi.

4. Zuhal Olcay

Ülkemizde “Genç Indiana Jones” olarak bilinen, The Young Indiana Jones Chronicles filminde “Halide Edip” rolüyle karşımıza çıkan Zuhal Olcay’a, gözcü rolü oynayan Okan Bayülgen de eşlik etti.

5. Deniz Akkaya

Living and Dying (Ölümle Dans, 2007) filminde “Anne Noble” rolünü oynayan Deniz Akkaya kötü ingilizcesi ve tecavüz sahnesiyle oldukça ses getirdi.

6. Tamer Karadağlı

Living and Dying filminde Deniz Akkaya’yla birlikte boy gösteren Tamer Karadağlı “Nicholai Duca” karakterini canlandırdı.

7. Mehmet Günsür

Fall Down Dead (Dehşet Gecesi, 2007) filminde Dominique Swain ile birlikte baş rolü paylaşan Mehmet Günsür “Dedektif Stefan Kerchek” rolünü canlandırdı.

8. Meltem Cumbul

The Alphabet Killer (Alfabe Katili, 2008) filminde “Elisa Castillo”, A Beautiful Life (Hayat Güzeldir, 2008) filminde “Antanas” karakterleriyle karşımıza çıkan Cumbul “Golden Globe” ödül töreninde sahneye çıkıp Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözlüyle izleyicileri selamladı.

9. Sibel Kekilli

Hollywood’da karşımıza çıkan Türk oyunculardan biri ise Sibel Kekilli. Fay Grim (2006) ve What a Man (Ne Adam Ama, 2011) ile isminden söz ettiren Kekilli, 3. sezonunda Game of Thrones dizisine dahil oldu. “Shae” karakterine hayat veren Kekilli performansıyla takdir topladı.

Sezon Finalini Beklerken Game of Thrones Bilgilerimizi Tazeleyelim İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN

10. Haluk Bilginer

“Genç İndiana Jones” dizisinde figüran olarak gördüğümüz Haluk Bilginer, Buffalo Soldiers (Acemi Askerler,2001)  adlı filmde aldığı küçük rolden sonra 2009 yapımı The İnternational (Uluslararası) filminin İstanbul’da geçen sahnelerinde de karşımıza çıktı. The Reluctant Fundamentalist (Zoraki Radikal,2012) ve Rosewater (Gül Suyu,2014) filmlerinde de rol alan Bilginer son olarak Morgan Freeman ile birlikte Ben-Hur (2016) filminde yer aldı.

“Cannes Film Festivali Bitti! Geriye Ne Kaldı?” adlı içeriği Okumak İçin TIKLAYIN

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke