Hiroşima ve Nagazaki Atom Bombasının Tüyler Ürperten Bilinmeyen Tarihi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Tarih sayfaları birçok kanlı savaşa şahitlik etmiş, çağ kapatıp çağ açan devrimler görmüş; dahası kan ve katliamlara tanıklık etmiştir. Bütün savaşlar için aynı şey söz konusudur, o da  KAZANMAK. Ülkeler kazanmak uğruna verilen kayıpları asla önemsemezler. Bu nedenle kazanmak için tarih içerisinde bir sürü gizli deney gerçekleştirmiştir. Manhattan Projesi de bahsetmiş olduğumuz KAZANMA çabasının bir ürünü olarak doğmuş bir yıkım gücüne verilen addır ve dünyaca bilinen Hiroşima ve Nagazaki atam bombasının yapılmasını sağlayan projedir.

“Dünya Tarihinde Yer Edinmiş ve Gelmiş Geçmiş En Ölümcül 8 Patlama” adlı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihler 6 Ağustos 1945’i gösteriyordu. Amerika Paerl Harbor saldırısının etkisi altındaydı ve intikam istiyordu. Bu nedenle Little Boy adı verilen atom bombasını Japonya’nın Hiroşima şehrine attı. Ortaya çıkan kaosta 120-140 bin Japon vatandaşı öldü ve ABD altın harflerle zaferini tarihe kazıdı. Bu durum Japonya’nın bomba atılmış olan iki şehrini de (Hiroşima ve daha sonrasında Nagazaki) kötü etkiledi. Çünkü bu iki şehir Japonya’nın sanayi alanında büyük önem taşıyordu. Böylece Nagazaki’nin bombalanmasının ardından Japonlar yenilgilerini kabul etmek zorunda kalmıştı. Hala konuşulan bu felaketin perde arkasını hiç merak ettiniz mi? Ya da nereden çıktı bu bomba dediniz mi? Cevabı uzun seneler sonra gün yüzüne çıktı.

Albert Einstein, takvimler 1939 yazını gösterdiğinde o dönemin ABD Başkanı olan Frank Roosevelt’e  bir mektup yazar (Tabi o zamanlar akıllı telefon yok, o da ne yapsın. ABD Başkanı da olsan mektupla haberleşiyorsun) ve o dönemin en büyük tehlikesi olan Nazi Almanya’sının uranyumdan bir atom bombası geliştirebileceği konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyler. Şu an bile Nazilerin adı geçtiğinde tüylerimizi diken diken eden acımasızlıkları konuşuluyorken kim bilir o dönem nasıl bir panik yaratmıştır. Einstein’ın bu korkusu yersiz değildi. 2. Dünya Savaşı çanları bütün Avrupa’yı inletmiş ve Avrupa’nın her bir yanından kötü haberler gelmeye başlamıştı.

Roosevelt, Einstein’ın uyarısını dikkate almış ve böyle bir Nükleer silah yapılacaksa Nazilerden önce ABD’nin yapması gerektiğini düşünmüştür. Bu da neden her şeyde ABD’nin öncü olduğunu açıklıyor. Adamlar her şeylerin kendilerinde olmasını istiyor, kazanma çabası gelecekteki başarılarına da etki ediyordu. Ve böylece ABD, 1941’deki 2.Dünya Savaşı’na öncülük eden çalışmalara başladı.  Fakat o zamanlar adı Manhatten Projesi olarak kayıtlarda yer almıyordu. Ta ki Japonlar Pearl Harbor saldırısını gerçekleştirene kadar… ABD’nin New Mexico şehrinde senelerce insanlardan uzak bir şekilde çalışmalar yapıldı.

Bu çalışmalarda Einstein gibi Nazi işgali altındaki Avrupa’dan kaçan birçok bilim insanı yer aldı. ABD bu projeye öyle çok önem veriyordu ki projede 40 Laboratuar ve 200.000 bilim insanı yer aldı ve projedeki çalışan kişi sayısının Amerika’da makine endüstrisinde üretim yapan tüm işçi sayısından çok daha fazla olmasına neden oldu. Müttefik olan bilim insanları senelerce süren çalışmanın meyvesini takvimler 1945 senesini gösterdiğinde aldı ve sonunda Japonları kesin bir hezimete uğratan mükemmel bir atom bombası (Fat Man) meydana getirdiler. Fakat Fat Man için bir deneme yapmaları gerekiyordu. Bu yüzden Meksika’nın Alamagor bölgesinde kontrol altında tutularak bomba patlatıldı. Böylece doğa o güne kadar yeryüzündeki en etkili atam bombasının gücüyle tanışmış oldu.

“Bunları biliyor muydunuz?”

Einstein, 1940 senesinde bütün bu savaş ve nükleer silah karmaşası yaşanıyorken, beş yıl vatandaşsız kaldıktan sonra daimi ikamet izniyle Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanmıştır.

İnternette yazan bir kaynak, “Einstein atam bombasının Japonya üzerinde yarattığı tahribat yüzünden dehşete düşmüştü ve Başkan Roosevelt’i bilgilendirdiği için pişman olduğunu itiraf etmiş” olarak belirtiyor.

Her ne kadar Naziler Nükleer silah yapma girişiminde bulunsa da savaş sırasında atom bombasını geliştirip tamamlayan tek ülke ABD olmuştur.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
23
Acıklı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
12
Korkunç
Şoke Şoke
24
Şoke