Herkesin İzlemesi Gereken 15 Feminist Film

5 dakikada okuyabilirsiniz


Feminizmin sadece kadınlar için olduğunu düşünüyorsanız üzülerek söylüyorum ki cinsiyetçisiniz. Propaganda yapmak gibi bir amacı olmadan dünyaya bakışınızı değiştirecek “dünya yerinden oynar ve muhtemelen şu ankinden iyi bir yere gider kadınlar özgür olsa” dedirtecek 15 feminist film bulduk ve sizin için derledik.

1. SLYVIA

“Neden böyle korkunç derecede hüzünlü olmam gerek bilmiyorum ama içimde o acınası ‘beni kimse sevmiyor’ hissi var” 

Tezer Özlü ve Fürug Ferruhzad gibi Sylvia Plath de tüm hayatla kendinden, kadınlığından başlayarak hesaplaşanlardan. Depresif feministler önden buyursun 😉

2. FRIDA

feminist film Frida

Önce Feminizmin bir sembolü haline gelip sonrada pazarlamanın vazgeçilmez bir parçasına dönüşen Frida portresini her yerde görüyor olmak sizin gözünüzdeki değerini de sarsmış olabilir ama Frida “Bir gün gittiğimde, geride hiçbir izim kalmasını istemeyecek kadar kırgın ayrılacağım dünyadan” demişti. Kahlolasıca Fridamızı bir çanta baskısı olmaktan kurtarıp bir de böyle tanımak isterseniz Frida filmini şiddetle öneriyoruz.

“Başarılı Kadın Filmleri: Her Kadının İzlemesi Gereken 9 Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. THE HOURS

” Yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın” diyen Virgiana Woolf’un kaleme aldığı Mrs. Dalloway eseriyle kendi yaşamı iç içe geçmiş bir şekilde anlatılıyor. Filmin büyüleyici bir atmosferi olduğunu vurgulayalım. Feminist film izleyeyim diyorsanız bu filmi kaçırmayın deriz.

4. COCO BEFORE CHANEL

Önyargınızı çöpe atın. Bazen sermayenin arkasında bir başkaldırı vardır. Bugün dünyanın en büyük markalarından biri olan Chanel’in arkasında da dönemin korselerine ve topuklu ayakkabılarına savaş açan “elbiseler güzel ama modacılar o kıyafetlerin içinde kadınların olduğunu unutuyor” diyen asi kızımız Coco duruyor. Karmaşık aşk hayatının yanı sıra en alttan tepeye bir başarı öyküsünü seyrediyoruz. Hadi maskülen tarzın kurucusundan son bir alıntı yapalım “Kendiniz olmaya karar verdiğiniz an güzelleşirsiniz”

5. SUFFAGETTE (DİREN)

Kadınların “yasalara saygı duymamızı istiyorsanız saygılı yasalar yapın” diyerek fabrikalardan başlattığı eşitlik arayışlarını izliyoruz. Ufak bir ayrıntıyı da paylaşalım filmin başrollerinden Helena Bonham Carter’ın büyük büyük babası H.H. Asquit de kadınların oy hakkı almasına karşı çalışma yapan isimlerdenmiş. Bence bu örneğin ironisi çok fazla şey anlatıyor.

6. IRON JAWED ANGELS

Demir Çeneli Melekler de Suffagette gibi eşitlik arayışı içinde katedilen yolu görmemizi sağlayan filmlerden.

7. ELIZABETH

İngiltere’ye altın çağı yaşatan, öyle ki Neil Geiman’ın yazdığı 1602 çizgi romanında bile yer kapan kraliçe Elizabeth’in öyküsü. Kadınların sürekli saray entrikaları çevirip imparatorluk batıran tipler olarak anlatılması sizin de canınıza tak ettiyse komutan-kraliçe Elizabeth ile bir tanışın deriz.

8. WONDER WOMAN

Çizgi roman demişken DC gözüyle bir feminizm olarak, Wonder Woman. Tamamen kadınlardan oluşan bir ırk olan Amazonların prensesi Diana adaları Themiscyra’ya düşen savaş pilotuyla tanışmasının ardından kendisini insanların dünyasında bulur. Kötülüğe geçit vermemeye yeminli hiçbir erkin önünde eğilmeyen güzelimize dünya halkı bir isim vermiştir bile “Wonder Woman” . Adalet Birliği’nin tek kadın üyesi olduğunu da belirtelim.

9. 20TH CENTURY WOMEN

Bir çocuğun hayatındaki üç kadın üzerinden biz de 20. yüz yılın üç farklı jenarasyonun bakışıyla kadınlık hikayeleri dinliyoruz.

10. A GIRL WALKS ALONE AT NIGHT

Kadınsanız vampirken bile yıktığınız tabular kadar uymanız gereken tabular da oluyor. İran sinemasından harika bir yapım.

“Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’den İlham Veren 10 Kadın Portresi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

11. SÜREYYA’YI TAŞLAMAK

Doğu sinemasına gelmişken bir baş yapıt olan Süreyya’yı taşlamak’tan bahsetmeden geçersek çarpılırız. Başlıkta söyledik zaten ama inatla belirtmek istiyorum ki herkes izlemeli. Kocasının attığı iftira yüzünden şeriat kurallarına göre recm edilerek öldürülen bir kadının gerçek hikayesinin anlatıldığı film hepinizi ağlatacak.

12. VOLVER

Film kendisine tacizde bulunan babasını bıçaklayan bir kız çocuğunun öyküsünü anlatıyor.

13. NORTH COUNTRY

Boşanmış bir anne olmanın zorluklarına çalıştığı maden ocağının erkek eğemen ortamının zorbalıkları eklenince Josey iş yasalarını değiştirecek bir davaya girer. Gerçek bir hikayenin anlatıldığı film ders diye izletilmeli.

14. MUSTANG

Hadi feminist film listesini biraz yerelleştirelim. Sofia Cappola’nın The Virgin Suicides’ına benzetilen yapım yurt dışında pek çok festivalde ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştı. Türkiye’nin erkek egemen toplum yapısını beş kız kardeşin başına gelen trajik olaylar üzerinden irdeleyen bir öykü.

15. HIDDEN FIGURES

Ben de yazmaktan bıkmış olsam da bir kez daha eşitsizlik, eşitsizlik ve eşitsizlik. 1960’ların cinsiyetçi ve ırkçı ortamına rağmen NASA’da büyük işler başaran üç siyahi kadının gerçek öyküsünün anlatıldığı film gerçekten ilham verici.

“Daha Az Yürünmüş Yoldan Gitmeyi Seçmiş 11 Sıra Dışı Kadın” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Ozge Tan