Berbat Giden Bir Evliliğin Sonunda Dünya’yı Değiştiren Heidemarie Schwermer Kimdir?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Heidemarie Schwermer kimdir sorusu aslında biraz bizim kendimizi arayışımızla da alakalı. Heidemarie Schwermer’ın inanılmaz hikayesi bundan tam 22 sene önce başlıyor. Ve insanlık için yapılan en önemli eylemleden biri olan Living Without Money (Tek Kuruşsuz Yaşam) derneğinin kuruluşuna kadar uzuyor.

Heidemarie’nin inanılmaz hikayesi bundan tam 22 sene önce başlıyor.

Asıl mesleği öğretmen olan Heidemarie, o zamanlar bir okulda çalışmaktadır. Oldukça zor ve kötü giden bir evliliği vardır. Sonunda bu evliliğin baskısına daha fazla dayanamaz ve işini bırakıp 2 çocuğunu da alarak Dortmund’a yerleşir. Heidemarie’nin burada ilk dikkatini çeken şeylerden biri, sokaklarda ne kadar çok evsiz insan olduğu olur. Bu durumdan etkilenen Heidemarie konuyla alakalı bir şeyler yapmaya karar verir.

Evsiz insanların topluma geri kazandırılabilir bireyler olduğunu savunarak işe başlar. Bireylerin tekrar topluma kazandırılmasında ve toplum tarafından kabul görülmelerinde paradan çok kendilerini faydalı bireyler haline getirebilmelerine ihtiyaçları duyduklarını savunur.

Ve bu doğrultuda Tauschring / Gib und Nimm ( Give and Take ) isimli bir değiş tokuş platformu başlatır. Bu girişimde eşya eşyayla, bilgi bilgiyle, beceri beceriyle takas edilmektedir ve burada hiçbir şekilde para geçmemektedir.

İlgili resim

Platform Dortmund’lu evsizlerin en başta pek ilgisini çekmez. Pek çoğu orta sınıf eğitimli bir kadının kendilerine değiş tokuş için yaklaşma ihtimalini güvenilir bulmazlar. Hatta platform daha çok şehrin işsizleri ve emeklileri tarafından hücuma uğrar. Böylelikle bu platform Dortmund’da kısa sürede popüler hale gelir. Tek kuruş paranın geçmediği bu ortamdan insanlar, kendi sahip oldukları şeyleri, ihtiyaçları olan şeylerle değiştirerek fayda sağlamaktadır.

heidemarie schwermer ile ilgili görsel sonucu

Heidemarie, aslında bir çoğu hiç de gerekli olmayan ne çok eşyaya sahip olduğunu fark etmiştir. Ve karşılığında bir şey vermeden hiçbir şey almamaya karar verir.

1995’e gelindiğinde Tauschring hayatını o kadar değiştirmiştir ki , hiçbir şeye para harcaması gerekmiyordur. Heidemarie,  1996 hayatının en büyük kararını alır: HİÇ PARA KULLANMADAN YAŞAMAK

İlgili resim

Her iki çocuğu da büyüyüp evden ayrılmış olduğundan, kendisi de oturduğu evden ayrılır. Tauschring’in diğer üyelerinin evlerinde , ev işlerini görmek karşılığında kalmaya başlar.

Başta 12 aylık bir deney olarak planladığı bu yaşam tarzını o kadar sever ki, 15 yıl hayatına bu şekilde devam eder. Artık sahip olduğu her şey bir valiz ve sırt çantasından ibarettir. Acil sağlık gereksinimleri için ayırdığı bir miktar para haricinde eline geçen tüm parayı ihtiyacı olanlara dağıtır.

heidemarie schwermer ile ilgili görsel sonucu

İyi yürekli Heidemarie, 23 Mart 2016’da Almanya’da hayata gözlerini yumdu. Ancak bizlere, 15 yıllık tecrübesini paylaştığı bir kitap bıraktı. Yayıncısına ise, satışların tüm gelirlerini hayır işlerine bağışlaması talimatını verdi. Böylelikle yine birçok insanı mutlu etmek mümkün olacaktı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
346
Muhteşem
Acıklı Acıklı
77
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
52
Şoke
Nilay IŞIK