Hayvanlar Aleminden 9 Romantik Hareket

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Karşı cinsi nasıl etkilersiniz?” sorusuna herkesin verecek türlü türlü yanıtı olsa da yaratıcılıkta zirveye oynayan sadece biz insanlar değiliz. Fedakar ve romantik tavırlarıyla insanlara adeta “Bakın da biraz feyzalın” diyen hayvan dostlarımızın sizleri şaşkına çevirecek romantik davranışlarını derledik.

1. Vejetaryenliği Bir Kenara Bırakan Şempanze

Vejetaryen oldukları sanılan şempanzelerin zaman zaman menülerine et dahil etmelerinin tabii ki tek bir sebebi var: Dişiyi etkilemek. Kendini beğendirmenin yolunun avlanmadan geçmesi, ormanın küçük maymunlarının zararına da olsa, doğanın dengesi böyle. Ormanın ortasında bir Nusret yok sonuçta…

2. Kızıl Geyik ve Karizmatik Ses Tonu

İskoçya dağlarında geyik olmak zor zanaat. Dişinizi etkilemek istiyorsanız dakikada 2 kere olmak üzere 24 saatte tam 3 bin kükreme gerçekleştirmeniz gerekiyor. Son derece cool bir sesle yapacağınız kükreme, karşı cinse “Ay ne güzel sesi var” dedirtse bile bu alanda rakipsiz değilsiniz.

3. Maliyetsiz Parfümleriyle Lemurlar

Lemurlara gelince; onları çekici yapan şey, ne dehşete kapılmış bakışları, ne de o sanatsal halkalı kuyrukları. Onlar dişilerini “Ya şu bileğime bir sık da koklayayım” diyemeyeceğiniz özel kokularıyla etkiliyor. Hoş böyle bir şey gerçek olsa, kokudan kurtulmak için bileğinizi mi parçalarsınız yoksa kolunuzu kökünden mi aldırırsınız bilemiyoruz. Çünkü lemurların kokuları tahmin edemeyeceğiniz kadar kötü.

4. Tarzıyla Ortalığı Yakan Albatros

Kalabalık toplumlarda görsel sinyallerin hayati önem taşıdığını bizlere albatroslar kanıtlıyor. Onun da işi zor tabii. İlk bakışta dikkat çekmesi şart. Çünkü dişi albatroslar öyle sese ya da kokuya güvenmiyor. İlle de tarz diyor. Uzun kanatlarıyla dikkat çeken albatrosumuz dişisini etkilemek için çılgın ve çekici hareketlerle dans ediyor. Dişimiz erkeğini beğenirse karşısına geçip her hareketini taklit ediyor.

5. Yaptığı Bekar Eviyle Çardak Kuşu

Kadın ruhundan en fazla anlayan türlerimizden birisi de çardak kuşu. Çardak kuşumuz önce bir yer belirliyor ve oraya topladığı çalı çırpıyla birbirine paralel iki duvar örüyor. Bekar evini yapısal olarak inşa ediyor ama bu dişiyi etkilemeye yeter mi? Tabii ki hayır. Bunu bilen çardak kuşumuz gerekli dekoru ve süsü yapmayı da ihmal etmiyor. Bildiği şey ise dişilerin mavi renge dayanamadığı. Çardak kuşumuz, kuş tüyleri ve çiçekler başta olmak üzere mavi namına ne bulursa yuvasına taşıyor.

6. Temizlik Aşığı Garibaldi Balığı

İlk bakışıkta “Her eve lazım” dedirten garibaldi balığının hikayesi ise yine çok ilginç. Erkek garibaldi balığı dişisini etkilemek için yuvasını derli toplu tutmak zorunda. Ortada dağınık ne varsa süpürüp atıyor. Garibaldimiz kendisine doğru yüzen bir dişiyi gördüğü zaman yuvasının çevresinde deli gibi zıplamaya başlıyor. Bu agresif hareketlerin sebebi ise ileride birlikte bir yuva kurarlarsa eşini ve yumurtalarını nasıl iyi koruyacağını göstermek.

7. Yemedim Yedirdim Diyen Muhabbet Kuşları

Sıra geldi en naif türlerimizden muhabbet kuşlarına. Muhabbet kuşları yedikleri yemi tamamen öğütmeden önce kursaklarında biriktiriyor. Ve eğer etrafta etkilenmesi gereken bir dişi varsa, bu yemleri geri çıkartıp hiç çekinmeden ona yediriyor. Bu genellikle “yem kusma” olarak tanımlansa da ortada son derece romantik bir durum olduğu için “kusma” kelimesini kabul etmiyoruz. Sonuçta imkanlar dahilinde verilebilecek en güzel hediye bu. Biz seni anlıyoruz cici kuş.

8. Balon Şişirme Yarışındaki Foklar

Balonlu foklar da bu etkileme sanatının en ilginç aktörlerinden. Şöyle ki; balonlu fokların burunlarında bir zar bulunuyor. Ve fokumuz bu zar sayesinde futbol topu büyüklüğüne kadar ulaşabilen balonlar şişirebiliyor. Dişi fok bu noktada neyi kıstas alıyor bunu bilemiyoruz ama, en büyük balonu şişiren foktan etkilendiğine göre rekabet sever bir türle karşı karşıyayız.

9. En Sadık Türümüz: Penguenler

Gelelim en romantik ve en sadık türümüz olan penguenlere. “Öncelikle kişisel bakım” diyen penguenimiz tüylerinin düzgün olmasına çok özen gösteriyor. Dişi onu beğenmeli. Erkek penguenin dişiyi etkilemek için yaptığı en güzel jest; dişisine çakıl taşı hediye etmesi. Dişinin bu taşla ne yaptığı merak konusu. Ama olsun. Kendinden smokinli bu güzel türümüze böyle bir davranış yakışır. Ve “Sen neymişsin be abi” diyeceğimiz o bilgiye geldi sıra: Eşler göç sırasında ayrılırlarsa birbirlerini binlerce penguen arasından tekrar bulabiliyorlar. Şapka çıkarıyoruz, saygıyla eğiliyoruz efendim.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
8
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke