Uyguladığınızda Hayatınızı Anlamlı ve Başarılı Kılacak 13 Önemli Şey

4 dakikada okuyabilirsiniz


1960’ta insanlık için uzaya seyehat etmek teknolojik açıdan imkansızdı. Ancak sadce 10 yıl kadar sonra bir insanoğlu Ay’a ilk adımını attı. Yani başarılı bir iş çıkarmış oldu. Bu olay bir rüyanın bir gerçekliğe bilim insanlarının merakı ve disiplinli çalışmasının sonucuydu. Hayatıızın her bir alanındaki her bir diğer rüya için de gerçeğe gönüşme potansiyeli her zaman mevcuttur.

Ne istediğini bilmek, planlamak, çabalamak ve sabretmek her zaman faydalı olacak ve kendinize koyduğunuz kıstaslar açısından sizin başarılı olmanızı sağlayacaktır. Temel soru başarılı olmak için gereken formülün çalışıp çalışmayacağı değil, kişinin formülü çalışıp çalışmayacağıdır. Hiçbir hedefin gerçekleşmesi biz inandıkça rüya ya da imkansız değildir. Netrojen olarak hedeflerinizi gerçekleştirmeniz size yarayacak 13 başlığı derledik.

1. Korkularınızla yüzleşmek

Kötü bir özellğinizin olduğunu bilmek ama bilmezden gelmek, neyin sizi mutsuz olduğunu bilmek ama umursamamak veya size neyin zarar verebileceğini bilip aynı şeylerden kurtulmak için çabalamamak hiçbir sorunu çözmeyecektir. Başarılı olabilmek için kararlı olmak, korkuları yenmek için gönüllü olmak gerekir.

2. Yönünüzü değiştirmek için iradenizi kullanmak

İrade belki de çoğu kişinin farkına varmadığı muazzam bir güç. O kadar etkili ki nelere kadir olabilir bir bilsek. Sizi içinde olduğunuz yanlış yoldan alıkoyacak ilk şey belki de. Bu nedenle kendinize ve karakterinize güvenin. Karar vermekten korkmayın.

3. Hatalarınızı kabul etmek

Hiç kimse mükemmel değildir lafını çok duymuşuzdur. Keza bu böyledir. İnsanız ve dolayısı ile yaşamımız yanlışlarla doludur. Hata yapmak insana mahsustur. Buna kimsenin itirazı olmamalı. Ancak bu hataları görmek ve bir daha gerçekleştirmemek için bunların bizim hatalarımız olduklarını kabul etmek cesaret ister.

4. Hedeflerinizi ince eleyip sık dokumak

Herkes bir şeyler hedefler. Bu normaldir. Normal olmayan eşyanın tabiatına aykırı olan şeyler. Yani gerçekleşmesinin imkânsız olduğunu bildiğiniz bir şey için vaktinizi harcamayın. İçinde olduğunuz durumun farkına varın. Eldekiler ve elde olmayanların muhasebesini yapın. Evet inanç, kararlılık ve cesaret çok şeyi değiştir. Ama her şeyi değil.

5. Kendinize inanmak

Kendisine inanmayan birine hiç kimse inanmaz. Kendi kabiliyetlerinizin farkında olarak, kapasitenizi bilerek hareket edersek uğruna emek sarf ettiğimiz inandıklarımıza yazık olmaz. Başarılı olmak için inanmak şart.

6. Bilgeliğe başvurmak

Bilgeliği bilmenin yolu okumaktır. Çünkü cennet denen şey kitaplarda gizlidir. Bilgiye sahip olmak değil, ihtiyacımız olan bilgeliğe başvurmaktır. Yaşanmışlıklar yaşanacakların teminatıdır. Bu nedenle matematik hayatın her alanında vardır. Hangi yoldan gidersek gidelim iyi bir hesaplama yaparsak sonuç doğru çıkacaktır.

7. Zamanınızı doğru kullanımak

Günümüzde en büyük sorunlardan biri zamanı planlı ve doğru kullanmamaktır. Çoğu insan yeterli zamana sahip olmadığını söyler. Ya elimizde olanı nasıl kullanıyoruz.

8. Fayda sağlayacağınız şeylere yatırım yapmak

İlla ki pragmatist olmak veya konformist (içinde bulunduğu rahat durumdan haz duyan ve bu durumu korumaya çalışan diyelim kısaca) olmaya gerek yok. Ama sonuç alamayacağınızı düşündüğünüz girişimlere gerek de yok.

9. Yoğun yaşamak

Sevgiyse sevgi, aşksa aşk, işse iş. Yani konu ne olursa olsun bunu duygularınızın tümüyle yaşayın. İşin içinde tüm hücrelerinizle sonuna kadar bulunmaya ne dersiniz.

10. Doğru yerde bulunmak

Hayat bir tercih meselesidir. Bazen bir çok başlık arasından birini seçmekte zorlanabiliriz. O halde her zaman en doğru geleni yapmak gerekir. Kıl payı ile olsa da.

11. Dürüst olmak

Bunu ayrıca belirtmeye gerek var mı ki? İşin içinde samimiyet, doğruluk yoksa siz de yoksunuz.

12. Disiplinli olmak

13. Doğru olan şey için savaşmak

Ne olur ki? Deneyin en azından. Ne çıkar yenilgilerden. Bizi biz yapan yaşadıklarımız değil mi? Yıkılan insan da kalkar elbet. En azından kafanızda “acaba elimden gelen her şeyi yaptım mı ki” sorusunun cevabı olur. Vicdanınız rahatlar..

Bir de “Kötü Bir Geçmişi Ardınızda Bırakmanın 15 Yolu” gibi bir yazımız mevcut. Bir göz atın isterseniz!

Kaynak: www.success.com

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..