Hayatımızın Her Döneminde Yeri Olan Bir Aktivite: Oyun

4 dakikada okuyabilirsiniz


Çocukluk döneminde en önemli aktivitelerden biri, yetişkinlik döneminde ise çoğunlukla boş zaman aktivitesi olan oyun’un birçok tanımı var.
Hollandalı kültür tarihçisi Huizinga’ya göre oyun; dil, hukuk, savaş, felsefe ve sanat gibi karmaşık insan faaliyetlerinin başlangıcıdır. Gross’ a göre çocuk, oyun yoluyla kendini yetişkinliğe hazırlar. Piaget ise oyunu, çocuğun bilgiyi yapılandırması için en uygun araç olarak görmektedir.


Atalarımız, çevrelerinde gördükleri şeyleri taklit ederek ve yaptıkları eylemleri hareketlerle birbirlerine anlatarak oyunu yaratmışlardır. Birbirlerine nasıl avlandıklarını anlatan yetişkinleri izleyen çocuklar, yetişkinleri taklit ederek benzer hareketler yapmaya başlamışlardır. Bu taklitlerden doğan oyunlar, çocuklar tarafından nesilden nesile geliştirilerek aktarılmış ve bugünkü oyunlar oluşturulmuştur.
Oyunun nasıl oluştuğunu öğrendik. Şimdi dünyada oynanan 10 farklı oyuna bir göz atalım.

1. Yılan ve Merdiven

Bir Hint oyunu olan moksha-patamu’dan türemiştir. Oyun tahtası üzerinde birçok simge bulunur. Bu simgeler hayatta karşımıza çıkabilecek iyi ve kötü şeyleri simgeler.
Oyunda amaç, bütün bu engelleri aşmaya çalışmaktır. Sınırsız sayıda kişiyle oynanabilir. Her oyuncunun farklı renkte bir piyonu vardır. Yol boyunca yılanlarla karşılaşanlar başlangıç noktasına dönerken, merdivenle karşılaşanlar varış noktasına ilerler.

2. Topaç Çevirme

Topaç, dünyadaki en eski oyuncaklardan biridir. Eski Roma’da imparatorların onayıyla herkes topaç çevirmiştir. 14. yüzyılda başta İngiltere’de olmak üzere tüm Avrupa’da yaygınlaşmıştır.
Oyuncular topaçlarını farklı zeminlerde, farklı hızlarda ve sürelerde döndürebilmek için yarışırlar.

3. Halat Çekme

Eskimolar’da Halat Çekme yarışı yapan iki takımdan biri kışı, diğeri de sonbaharı temsil eder.
Doğanın güçlerinin simgelendiği bir oyun olan Halat Çekme’de, takımlar ekip arkadaşlarının arkasında sıralanırlar. İki takımın ortasına renkli bir kumaş bağlanır ve renkli bölümü kendi tarafına geçiren takım, oyunu kazanır.

4. Wari/Mancala

Binlerce yıl önce Eski Mısır’da oynanan bu oyun, boncuk ve taşlarla oynanan bir düşünce ve strateji oyunudur. Asya, Afrika ve Arabistan’da yaygın olarak oynanır. Oyun gereçleri, tahta ve plastik gibi malzemelerden yapılmaktadır. Günümüzde hala Afrika’nın bazı bölgelerinde oyunu oynarken, toprağı kazıp açtıkları çukurları kullanırlar.

5. Petanque

M.Ö. 300’lerde Eski Yunan’da doktorların, yaşlı insanlara zinde ve sağlıklı kalmaları için önerdikleri bir oyundur. Özellikle Fransa’da çok sevilen bu oyun günümüzde sadece yaşlıların oynadığı bir oyun olmaktan çıktı.
Genellikle 3-4 kişiden oluşan iki takımla oynanır. Oyunun amacı, metal topları hedefe en yakın mesafeye atmaya çalışmaktır.

6. Pinata

Özellikle Meksika’da Noel kutlamalarında oynanan bir oyun olan Pinata’da, genellikle kuş veya başka bir hayvana benzetilen bir kukla vardır. Bu kukla yüksek bir yere asılır ve çocukların gözleri bağlanır. Çocuklar ellerindeki sopalarla Pinatayı bulmaya çalışır. Pinatayı bulan, sopayla vurarak onu aşağı düşürür.

7. Yote

Özellikle Batı Afrika’da yaygın olan Yote, iki kişiyle oynanır. Her oyuncunun taş ya da tahta parçalarından oluşan 12’şer piyonu bulunur. Oyuncular piyonlarını oyun tahtasındaki oluklara yerleştirerek birbirlerinin piyonlarını ele geçirmeye çalışırlar.

8. Diabolo

Aslında Çinli jonglörlerin gösterilerinde kullandıkları bir oyuncak olan Diabolo, 18. yüzyılın sonlarında “Uçan Koni” adıyla Avrupa’ya getirildi.
Tabanları birbirine yapıştırılmış olan koni biçimli nesne, iki ucunda sopalar bulunan uzun ip üzerinde döndürülerek ilerletilmeye çalışılır.

9. Pochen

16. yüzyılda Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan Pochen, bir kart oyunudur. 4 kişiyle oynanan bu oyunda 32 kart ve üzerinde oyuklar bulunan bir tahta bulunur. Oyuncular kartlarına bakmadan oyuklara boncuklar koyarlar. Kartlar açıldığında kartların dizilişini doğru tahmin edenler boncukları alır.
1527 yılında yapılmış olan ve günümüze kadar gelebilen en eski Pochen tahtası, Münih’teki Ulusal Müze’de sergilenmektedir.

10. Shogi

16. yüzyılda ortaya çıkan bu oyuna Japon Satrancı da denir. Japonya’da bu oyunun öğretildiği okullar bulunmaktadır. Kimi piyonların hareketi satranca benzese de kuralları satrançtan farklıdır. En büyük farkları iki tarafında piyonlarının aynı renk olmasıdır.

“Okuyunca Sizi Korkutacak Aşırı Oyun Bağımlılığı Yüzünden Yaşanmış 6 Ölümlü Olay” adlı içeriğimiz için TIKLAYIN…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Beliz