Hayata Karşı Size Avantaj Sağlayacak 5 Öğrenme Yöntemi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Arzu etsek de etmesek de sürekli yeni bir şeyler öğreniyoruz. Beynimiz hiç durmuyor. Ayrıca durmak da istemiyor. Geçen günlerde YouTube’da ilginç içerikler üreten Vsauce’un deneysel bir videosuna denk geldim. Deneyin amacı beyine gelen tüm sinyalleri, uyarıları engellemekti. Bir çeşit beynini durdurma çabası yani. Vsauce, bunu yapmak için kendini dış dünyadan tamamen bağımsız bir odaya kapattı. Deneyin nasıl sonuçlandığına siz göz gezdirebilirsiniz. Benim size söyleyeceğim şu: böyle bir şeyi sakın ama sakın evde tek başınıza denemeyin! Çünkü beyni durdurabilmek mümkün değil, istediğiniz kadar bunu engellemeye çalışsanız da beyin yeni bilgilere aç ve o sürekli öğrenmek zorunda. Bu yüzden Hayata Karşı Size Avantaj Sağlayacak 5 Öğrenme Yöntemi içeriğini okumak için aşağı doğru gidin.

1. Altını Çizme, Not Al

Öğrenme Yöntemi

Altını çizmeyi bırakın. Sırf altını çizdiğiniz için o konuyu daha iyi anlamış olmuyorsunuz. Peki daha etkili öğrenmek için ne yapalım? Kitap okurken veya ders çalışırken altını çizmeye değer bulduğunuz bir sözle veya fikirle karşılaşırsanız, onu kendini sözlerinizle ve kendi düşüncelerinizle harmanlayarak küçük küçük notlar alın!

2. Zor Olduğunu Bil

Öğrenme Yöntemi

İnsanlarda genel olarak şu kanı vardır: “Eğer bir konuyu çalışıyorken zorlanıyorsam demek ki öğrenemiyorum.” Tabii böyle düşünen bir insan kolay, hemen anlaşılabilen, hemen öğrenilebilen konulara geçmeye çalışabilir. Yani bir anlamda potansiyellerini ziyan edebilir. Oysa önce zor olandan başlamak gerekir. Başlarken o konunun zor olduğunu bilerek ve kabullenerek başlamak gerekir. Çünkü öğrenmek dediğimiz şey aslında o zorluklarla mücadele etme sanatıdır. Potansiyelinizi ziyan etmeyin!

Arkadaş Ortamında Sevilmek İçin 10 Psikolojik İpucu İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Sıkıştırma, Son Ana Bırakma

Öğrenme Yöntemi

Biliyorum belki de işe yarıyor bu yöntem. Ders çalışmayı son geceye bırakıp, tüm derslerin üstüne bir güzel yumulup iyi not almak mümkün. Ama son anda öğrenilen o bilgiler sadece ezber olarak beynimizde. Bilgisayarlardaki ram gibi geçici bir hafızaya kaydedildi ve kullanıldıktan hemen sonra çöpe atıldı. Bunun yerine aralıklarla planlı bir şekilde çalışmak daha doğru bir strateji. O yüzden tıpkı hayattaki tüm konularda olduğu gibi öğrenme konusunda da hiçbir şeyi son ana bırakma!

4. Geri Bildirimlere Açık Ol

Öğrenme Yöntemi

Özellikle de hoşuna gitmeyecek geri bildirimlere. Güçlü olduğun tarafları zaten biliyorsun, öğrenebilmek ve gelişebilmek için zayıf olduğun tarafları da bilmen gerek. Dost acı söyler, acı söylemelidir de zaten! İleri de acı çekmemek için dostunun sesine kulak ver!

Ve Hayata Karşı Size Avantaj Sağlayacak 5 Öğrenme Yöntemi için son madde Israrcı Ol.

5. Israrcı Ol

Öğrenme Yöntemi

Benim kapasitem ancak bu kadar deme! Kimsenin zekası sabit değil, geliştirilebilir. Bir de ben sözelciyim, sayısalcıyım diye ayrım yapma. Çünkü bir konuyu öğrenirken bizim zekamız kendisinin sözelci mi sayısalcı mı oluğunu pek de bilmez. Bazı konularda daha çok zorlanır bazı konularda daha az. Siz bu zorluklara değil, öğrenilecek konunun kendisine odaklanın. Ve ne olursa olsun pes etmeyin!

Yararlanılan kaynak: Barış Özcan

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Goktug Efil

Aldanmak yaptığımız her işte şaşmaz yazgısı hepimizin, her sabah parlak işler tasarlar gün boyunca budalalık ederim.