“Bu Kadarı da Pes” Dedirtti: Viyana Havalimanı’nda Türkler Köpekle Arandı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Viyana Havalimanı’nda herkesi şoke eden bir olay yaşandı. Avusturya’da uçağa binmeyi bekleyen yolcular arasından Türkler köpekle arandı.

Türkler köpekle arandı

Olay 13 Ekim Cuma günü yaşandı. Polis köpekleri Avusturya’dan Türkiye’ye gitmeye hazırlanan yolcuları üzerlerine çıkarak aradı. Yolcular önce güvenlik aramasından geçti. Daha sonra ise kapılar açılmadan polis köpekleriyle karşılaştı.

Türkler köpekle arandı

Hasan K. adlı bir Türk, yapılanların videosunu çekti. “Avusturya’da Türkler köpekle arandı” videosu sosyal medyayı sallarken, video “Viyana Havaalanı’nda yapılan bir uygulama. Bu sadece Türk yolculara mı yoksa genel uygulama mı?” cümleleriyle paylaşıldı.

Türkler köpekle arandı

Videoda polisin Türk yolculara “Üstünüzde kaç para var?” sorusunu yönelttiği duyuluyor. Büyük tepkilere yol açan uygulamaya Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu da kayıtsız kalmadı. Başkonsolos havalimanına gidip incelemelerde bulunurken, olayı doğrulayan Türkiye’nin Avusturya Büyükelçiliği de resmi Facebook hesabından bir açıklama yaptı:

Duyuru:

Dün (17 Ekim) akşam saatlerinde sosyal medyada Viyana Havalimanında çekildiği öne sürülen görüntülerin izlenmesi üzerine, Viyana Başkonsolosumuz derhal havalimanına giderek incelemelerde bulunmuştur. Bilahare, vatandaşlarımızdan edinilen bilgiler çerçevesinde, görüntülerdeki aramanın 13 Ekim Cuma günü gerçekleştirilmiş olabileceği anlaşılmıştır.

Öte yandan, THY yetkililerinden de bilgi alınmıştır. Bu tür aramaların, yüklü miktarda nakit para veya ziynet eşyası taşındığına dair ihbar yapılması üzerine ve çok nadiren (senede bir veya iki kez) ve sadece THY’nin değil tüm hava yollarını kapsayacak şekilde yapıldığı öğrenilmiştir.

Görüntülerdeki aşağılayıcı ve kabul edilemez uygulama bu sabah ilgili Avusturya makamları nezdinde diplomatik girişim konusu yapılmıştır.

Bugün ve önümüzdeki günlerde de anılan havalimanında Türkiye’ye yönelik uçuşlar bağlamında gözlem yapılacaktır. Bununla birlikte, aramalarda bulunabilecek para ve ziynet eşyası türü ödeme araçlarına el konulacağından vatandaşlarımızın mağdur olmamaları bakımından aşağıdaki AB çapında geçerli yasal hususların dikkate alınması gerekmektedir.

Avusturya dahil Avrupa Birliği genelinde geçerli kanunlar uyarınca toplam değeri 10 bin € ve üzeri ziynet eşyasının veya 10 bin € üzeri nakit paranın önceden bildirimde bulunulmadan Avrupa Birliği sınırlarına sokulması veya dışarı çıkartılması yasaktır. Bu yasak sadece Türk vatandaşlarına yönelik olmayıp, tüm ülkelerin vatandaşlarını kapsamaktadır.

Söz konusu yasağın uygulanması amacıyla havaalanları ve sınır kapılarında rutin veya ihbara dayalı kontroller gerçekleştirilmektedir. Viyana Schwechat Havalimanında da senede birkaç kez tüm havayolu şirketlerini kapsayacak şekilde gümrük memurları tarafından eğitimli köpekler vasıtasıyla yolcuların üzerinde deklare edilmemiş yüksek miktarda nakit olup olmadığının tespiti için arama yapılmaktadır.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın mağdur olmamak için Türkçe tercümesi ve Almanca metni aşağıda sunulan mevzuata özenle riayet etmeleri önemlidir.

NAKİT PARA GİRİŞİ VE ÇIKIŞI

Avrupa Birliği’ne 10.000,00 avroyu aşan nakit para ve diğer ödeme araçlarının (seyahat çeki (Traveller Checks), külçe altın, altın para vs.) girişi ve çıkışı EG 1889/05 sayılı direktifini içeren yönetmeliğin (VO (EG) 1889/05) 3. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca gümrük dairesine beyanı zorunludur.

Beyan formları gümrük gişelerinden veya gümrük dairelerinden tedarik edilebilir.”

Türkiye’den Misilleme Geldi

Yapılan bu uygulamaya Türkiye’den ise misilleme gecikmedi. Atatürk Havalimanı’ndan Avusturya’ya gidecek yolcuların üst ve valiz aramaları polis köpeği ile gerçekleştirildi.

Türkler köpekle arandı

Polisler yaptıkları kontrollerde pasaportunda Avusturya vatandaşı yazan yolcuları terminalde bulunan alana aldı. Avusturyalı yolcuların üstleri ve valizleri K9 köpeği eşliğinde arandı. Avusturya vatandaşları dışında kalan diğer ülke vatandaşları ise bu uygulamaya tabi tutulmadı.

Türkler köpekle arandı

“Budistler Müslümanları Neden Katlediyor?” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke