Harun Kolçak ve Diğerleri, Kanser Yüzünden Kaybettiğimiz 8 Müzisyen

3 dakikada okuyabilirsiniz


Tedavisi üzerine hala uğraşılan kanser, çağımızın en amansız hastalıklarından birisi olmaya devam ediyor. Milyonlarca insanın savaşmak zorunda kaldığı bu hastalıkla olan mücadeleler ise kimi zaman kazanılıyor, kimi zaman ise maalesef kaybediliyor. İşte kanser sebebiyle aramızdan ayrılan 8 müzisyen:

1. Harun Kolçak

kanser

Kanserden dolayı kaybettiğimiz son isim Türk pop müziğinin efsane ismi Harun Kolçak oldu. Özellikle 90’lı yıllara damga vuran ve gerek şarkıları gerekse kişiliğiyle milyonları kendisine hayran bırakan Kolçak, 2014 yılında prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmişti. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüzlük olsaydı birbirimize değer vermezdik” diyen Harun Kolçak, kanseri maneviyatıyla yendiğini söylemişti. 2016 yılında hastalığı nüksedince yeni bir ameliyat daha geçiren Kolçak, daha sonra iyileşme sürecine girse de ne yazık ki hayatını kaybetti.

2. Melih Kibar

“İşte Öyle Bir Şey”, “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor” gibi eserlerin sahibi olan ünlü müzisyen Melih Kibar’ı özellikle de Hababam Sınıfı’nın meşhur müziğiyle hatırlıyoruz. Melih Kibar, “Malign Melanom” adı verilen ve vücutta çok hızlı şekilde yayılan bir cilt kanseri türüne yakalandı. Kanser olduğunun bilinmesini istemeyerek herkesten saklayan Kibar, 2005 yılında 54 yaşındayken hayata veda etti.

3. Berkant Akgürgen

“Samanyolu” şarkısıyla tanıdığımız Berkant Akgürgen’in kalp ve böbrek hastalığı bulunuyordu. Sanatçı 2012 yılında akciğer kanserine yakalandı. Akgürgen uzun bir tedavi sürecine girse de birkaç ay içerisinde tümör hızla ilerledi. 74 yaşındaki sanatçı, aynı yıl kanserle olan mücadelesini kaybetti.

4. Esmeray

Esmeray’ı özellikle de “Gel Tezkere” şarkısıyla hatırlıyoruz. Ünlü sanatçı 2001 yılında akciğer kanserine yakalandı. Tedavi esnasında rahatsızlığı karaciğerine de sıçrayan Esmeray, kanserle mücadele ederken 51 yaşındaydı. Esmeray, hastalığın hızlı şekilde yayılmasının ardından 2002 yılında hayata gözlerini yumdu.

5. Kayahan

Türk pop müziğine damgasını vuran isimlerden Kayahan’ın kanserle olan mücadelesi 15 yıl arayla tekrar etti. Ünlü müzisyen 1990 yılında yumuşak doku kanserine yakalandı ve 6 aylık ömrünün kaldığını öğrendi. Tedavi olup sağlığına kavuşan sanatçı, 2014 yılında yine aynı hastalıkla savaştı. Kanserle olan ikinci mücadelesini kazanamayan Kayahan, 2014 yılında 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

6. Ferdi Özbeğen

Ünlü piyanist Ferdi Özbeğen’in mücadelesi prostat kanserine karşı oldu. Özbeğen hastalığını 2001 yılında kolesterolünü ölçtürmek için kan aldırdığında öğrendi. Tedaviye başlayan ve Bodrum’a yerleşen sanatçı 2013 yılında 72 yaşında hayata veda etti.

7. Kazım Koyuncu

Şarkıları dilden dile dolanan “Karadeniz’in asi çocuğu” Kazım Koyuncu kanser yüzünden gencecik yaşta aramızdan ayrıldı. 2004 yılında 33 yaşındayken akciğer kanserine yakalanan Koyuncu, müzikle olan bağını asla koparmadı. Bir taraftan kanserle mücadele eden sanatçı diğer taraftan konserlere çıkmaya devam etti. Koyuncu’nun 2005 yılında hastalığa yenik düşmesiyle milyonlarca seveni göz yaşlarına boğuldu.

8. Murat Göğebakan

“Ay Yüzlüm” ile hatırladığımız Murat Göğebakan, 2009 yılında grip olduğu için gittiği hastanede kanser olduğunu öğrendi. 6 ay sonra ilerleyen kan kanseri Göğebakan’ın tüm vücudunu sardı. Böbrekleri iflas eden ve diyalize başlayan sanatçı, kemoterapi tedavisi olmayı kabul etmedi. Ve 2014 yılında henüz 46 yaşındayken hayata veda etti.

“Kanser ile Mücadele Etmiş Ünlüler- 1- 7 Nisan Kanser ile Mücadele Haftası Özel” videomuzu izlemek için tıklayınız

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
13
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke