Hangi Kahveyi İçeceğine Karar Veremeyenler İçin Temel Kahve Rehberi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Sırasıyla en baştan en sona doğru ilerlemek istiyorum. Tat olarak acı ve koyu bir kahve olan Espresso ile başlıyoruz. Espresso; Türk Kahvesinin telvesiz hali olarak da düşünülebilinir. Basınçlı kaynar suyun sıkıştırılmış ince kahve partiküllerinden geçirilmesiyle elde edilir. Espresso’yu elde ettiğimize göre sırayla diğerlerine geçelim. İşte hangi kahveyi içeceğine karar veremeyenler için temel kahve rehberi ;

1. Espresso

FA1

Espresso ya da Expresso; (okunuşu: “Espreso”) İtalyancada ki hızlı anlamında ki “Express” kelimesinden  gelir ve 30 saniyede hazırlanabilen bir kahve türüdür. Genellikle sek içilir tercihen süt eklenebilir. İçimi sert olduğu için yarım su bardağı kadar (shot) servis edilir. Eğer daha fazla içmek isterseniz “Double Espresso”(iki ölçek anlamında) istemelisiniz.

2. Ristretto

FA2

Gerçek kahve severlerin favorisi olan Ristretto, Espresso gibi koyu ve acı bir kahvedir. Espresso‘ya göre daha az su ile hazırlanır ve haliyle alışık olmayanlar için beyin yakacak ağırlıktadır. Sanılanın aksin en yüksek kafein oranına sahip olan kahve değildir; kahve tadı en yoğun olan kahvedir. Eğer, Latte ve Cappuccino gibi sütle hazırlanan ancak daha yoğun espresso tadı arıyorsanız o zaman Ristretto Bianco’yu da kesinlikle denemelisiniz.

Kahve Zincirlerinden Sıkılanlara İstanbul’un Üçüncü Dalga Kahve Mekanları İçeriğimizi Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Macchiato

FA3

Espresso’yu sek olarak küçük bardakta hazırladıktan sonra üzerine süt köpüğü eklenirse, buna Macchiato denir. En popüler hali ise “Caramel Macchiato”dur.

4. Americano

FA4

O yarısı Espresso dolu bardağın kalan kısmının kaynar suyla doldurmasıdır. Americano; Espresso’nun suyla seyreltilmiş halidir.

5. Latte

FA5

Espresso’yu sütle de seyreltebilirsiniz. Biraz önce ki shot Espresso’muzun kalanının bu sefer kaynar sütle doldurulup servis edilmesidir. “Sütlü Kahve” anlamına gelmektedir. Diğer kahvelere nazaran içimi nerdeyse en yumuşak olan kahvedir.

6. Cappuccino

FA6 Temel kahve rehberi

Latte’yi sütle seyreltip, üzerine de bolca süt köpüğü koyarsanız, buna Cappuccino denir.

7. Mocha

FA7 Temel kahve rehberi

Espresso’yu Latte gibi sütle seyrelttikten sonra üzerine eritilmiş çikolata veya kakao eklenirse buna Mocha denir. Yani Mocha; Çikolatalı Latte’dir. En revaçta olanı “White Chocolate Mocha”dır (Beyaz Çikolatalı Mocha).

8. Cortado

FA8 Temel kahve rehberi

Double Espresso’yu sütle seyreltip bol Espresso’lu Latte elde etmektir. Sabahları uyanmak için tercih edilebilir. İçimi serttir. Genellikle menülerde bulamazsınız ama özel olarak isteyebilirsiniz.

Kahve içmek isteyip hangi kahveyi içeceğine karar veremeyenler için temel kahve rehberi içeriğimiz böyle. Umarız, faydalı olmuştur.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke