Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler: 13 Popüler Hamilelik Efsanesi

6 dakikada okuyabilirsiniz


Hamilelik bir kadının hayatında çok önemli ve heyecan verici bir dönemdir. Böyle eşsiz bir olayın çok sayıda farklı ön yargı ve klişe tarafından kuşatılması da şaşırtıcı değildir. Biz nesilden nesile aktarılmış olan hamilelik ile ilgili 13 popüler efsaneyi mahvetmeye hazırız, peki ya siz? İşte hamilelikle ilgili yanlış bilinenler :

13. “Sen iki canlısın, ye ye daha çok ye!”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

ABD Tıp Enstitüsü’nden beslenme uzmanları, bir kadının sağlıklı bir ağırlığa sahip olması gerektiğini, ilk üç aylık dönemde fazladan kalori tüketmek zorunda olmadığını iddia etmektedir. Uzmanlar, ikinci trimesterde günde 340 kalori ve üçüncü sırada ise yaklaşık 450 kalori eklemeyi tavsiye ediyor. Bu ekstra kaloriler süt, fındık veya yağsız proteinlerden gelmelidir. Bu yüzden gelecekteki anneler, sadece daha fazla yemek yerine sağlıklı yemeye odaklanmalıdır.

12. “Hamilelik kadınları aptal hale getirir.”
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Hormon düzeylerindeki değişiklikler genellikle kadınları daha duygusal ve duyarlı hale getirir ancak hamilelik sırasında birçok kadın yeni yetenekler keşfeder ve yeni beceriler kazanır. Bu, Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler konusuna verilecek önemli bir örnektir. Örneğin, yeteneğini keşfeden bu anne adaylarından bazıları Luo Qianxi gibi inanılmaz resimler çiziyor, çocuk kitapları yazıyor, hatta kendi işlerini kurabiliyor. Aynı zamanda “momnesia” (bebek beyni ) fenomeni gerçekten var. Kadının beyni, sosyal bir adaptasyon geçirmeye çalışıyor, çocuğa ve gelecekteki anneyle bir bağ kurmaya çalışıyor. Bu nedenle, bazı kadınların aynı anda birçok şey yapması onları yorabileceği için zaman zaman unutkan olmaları normaldir.

11. “Ultrason muayenesi bebeği acıtıyor.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Çoğu doktor, normal fetal gelişim gösteren kadınların, her trimesterde biri olmak üzere, hamilelik sırasında 3 kez ultrason taraması yapmasını önermektedir. Check-up, sadece annenin veya bebeğin sağlığı için olası bir tehdit varsa daha sık yapılmalıdır. Ultrasonografi, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır ve X-ışını görüntülemenin aksine, iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakmaz. Ultrason taraması sayesinde doktorlar ektopik gebelik olasılığını ve fetüsün olası patolojilerini belirleyebilir ve hem kadına hem de çocuğa zamanında yardımcı olabilir.

10. “Bir kadın ilk çocuğunu 30 yaşından önce doğurmalıdır.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler arasından bir diğeri de bu konudur. Eğer 30 yaşında bir kadın kendine iyi bakıyorsa, sağlıklı yiyecekler yiyor, yeterince egzersiz yapıyor ve düzenli olarak önleyici sağlık kontrolünden geçiyorsa, hamilelik sırasında ortaya çıkan komplikasyon riski 20 yaşına göre daha yüksek olmaz. Hamilelik sırasında fetusun patolojileri ve problemleri çoğunlukla biyolojik yaşla değil vücudun durumu ile ilgilidir. Modern tanı yöntemleri, mümkün olan en erken aşamada gelişimdeki sapmaları gösterebilir, bu nedenle kadınlar, hem fiziksel hem de psikolojik olarak gerçekten hazır olduklarında bir hamilelik planlayabilirler.

Çoğu doktor, ilk çocuğun doğumu için ideal yaşın, bir kadının 20-30 yaşlarında olduğuna inanır fakat Teksas’ dan Dr. John Mirwoski tarafından yürütülen bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı bir çocuğun doğumu için mükemmel yaş 34’dür.

9. “Tüm kadınlar hamilelik sırasında tuzlu yiyecekler ister.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Hamile bir kadının vücudu, bazı eksik besin maddelerine ve minerallere ihtiyaç duyduğunu çok garip bir şekilde ima etmeye çalışabilir. Örneğin, bir parça tebeşir veya bir avuç dolusu kül yemeği yemek isteyebilir. Garip gastronomik predileksiyonların bir başka nedeni de hormonal değişikliklerde yatmaktadır. Hamile kadınlar da sadece tuzlu değil, tatlı veya ekşi yiyecekler de isteyebilirler. Ama çikolata hala en çok istenen yiyecekler listesinde bir numaralı üründür.

8. “Spor salonuna, yürüyüşe, yüzme havuzuna mı gidiyorsunuz? Hayır, önümüzdeki 9 ay için sadece huzur ve sessizlik!”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Bir kadın hamilelik sırasında herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı sürece, gelecekteki bir anne için düzenli fiziksel egzersiz şarttır. Spor sadece iyi durumda kalmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fetüsün gelişimi için faydalıdır ve doğum sürecini kolaylaştırır. Doğa her şeye dikkat etmeyi sağlar ve bu nedenle bir kadının kasları ve tendonları hamilelik sırasında daha esnek ve daha güçlü hale gelir. Antrenmanlarınızın yoğunluğu konusunda daima bir doktora ve deneyimli bir fitness eğitmenine danışmanız gerektiğini unutmayın. Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler arasında en popüler maddelerden olan “hareketsiz kalınmalıdır” klişesine fırsat vermeyin!

7. “Hamilelik sırasında seks bebeğe zarar verebilir.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Hamilelik sırasında ilişkiye girmek muhtemelen en yaygın efsanelerden biridir. İnsanlar seksin bebeğe zarar verdiğini ve bu durumun tatsız, hatta ahlaksız olduğunu söyleyebiliyorlar. Fakat bir kadın herhangi bir rahatsızlık hissetmezse bu cinsel aktivite anneye herhangi bir zarar vermeyecektir. Aksine, düzenli olarak cinsel ilişki sağlık için faydalıdır, çünkü sadece pelvis kaslarını güçlendirmeye yardımcı olmaz, aynı zamanda gelecekteki anneye de olumlu duygular sağlar. Ve bu dönemde bir kadının duygusal durumu son derece önemlidir.

6. “Hamile kadınlar saçlarını ve tırnaklarını boyamamalıdır.”
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler konusunda bir diğer örnek! Hamilelik sırasında muhteşem görünmek için kozmetik ürünlerin bileşimine daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Gebe kadınlar toluen, formaldehit, kafur, amonyak veya resorsinol gibi komponentlerden kaçınmalı ve tekrar rutin olarak kullanmaya başlamadan önce bebeğin doğmasını beklemelidir fakat yüksek kaliteli modern kozmetik ürünler, hamile kadınlar için özel üretilmiş ürünler kadınların hamilelik sırasında kullanılabilmeleri için tehlikeli öğeler içermez.

“Hamile Kalmak İsteyenler! Kaçınmanız Gereken Bu 6 Maddeye Dikkat Edin” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

5. “Balık ve ceviz tüketimi, çocuğun zekasını büyük ölçüde etkiler.”
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Ceviz potasyum ve magnezyum açısından zengindir, böylece kan damarlarını ve kalbi güçlendirir ve sinir sistemi üzerinde faydalı etkileri vardır. Balıkta iyot, tiroid için iyidir. Bu nedenle, gelecekteki anne bu ürünleri diyetine eklemelidir. Hem balık hem de fındık, beyin sağlığını korumaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Bununla birlikte bu gıdaların, gelecekteki bebeğin zihinsel yeteneklerinin gelişimine etkileri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

4. “Stres hamile bir kadın için son derece tehlikelidir.”
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Sürekli ve şiddetli stres herkes için zararlıdır. Fakat hepimiz bazen kendimizi stresli durumlarda buluruz ve bu tamamen normaldir. Strese karşı tavrınız, gerçekten fark yaratan bir şeydir. Sürekli endişe ve stres altındaysanız bebeğiniz için endişelenmek, kısa bir duygusal patlamadan çok daha kötüdür. Küçük bir problemin ruh halinizi bozmasına izin vermeyin.

3. Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler Arasında Farklı Bir Örnek: “Çatlaklara karşı krem bir zorunluluktur.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Streç işareti kremler genellikle bir tür sihirli araç olarak kabul edilir ve gebelikle ilgili tüm cilt sorunlarının çözülmesinde etkili bir yoldur. Elbette, böyle bir ürünün kullanımı cildinizi daha elastik ve pürüzsüz hale getirebilir, ancak tüm streç izlerini kaldıramaz. Cildinizin türü kadar genetik faktörü de küçümsememelisiniz. Anneniz, teyzeniz veya büyükannenizle konuşun ve hamilelikten sonra cilt durumlarını öğrenin. Büyük ihtimalle aynı şey sizi de bekliyor.

2. “Üçüncü trimesterde su tüketimi azaltılmalıdır.”
Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler
Geçmişte, hamile kadınlara, şişmeyi önlemek için üçüncü trimesterde daha az sıvı içmeleri tavsiye edilirdi. Bilim insanları, doğum sırasında hem şişme hem de polihidramniosun su tüketimi ile ilgili olmadığını kanıtlamıştır. Aksine, yeterli miktarda su bu sorunların üstesinden gelir.

1. “Bebeğiniz doğduktan sonra hayatınız aynı şekilde devam edecektir.”

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler

Hayatınızın ilk yıllarını bir anne olarak daha kolay hale getirmenin birçok yolu vardır, ancak eski yaşam tarzınızın kesinlikle değişeceğini unutmamak önemlidir. Daha iyi veya daha kötü olmayacak; sadece farklı olacak. Evet, çocuğunuzun hayatının ilk ayında çalışmaya geri dönebilir veya birlikte tatile gidebilirsiniz. Ancak, önce bebeğin ihtiyaçlarını belirlemek ve plan yaparken bu ihtiyaçları göz önünde bulundurmak gerekecektir.

Hamilelikle İlgili Yanlış Bilinenler listesinden başka efsaneler de biliyor musunuz? Cevabınız evet ise yorumda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke