Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Gebelik Öncesi Uzmanlardan 6 Öneri

3 dakikada okuyabilirsiniz


Hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım? sorusunu soran birçok kadın var. Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki bu konu kesinlikle doktorunuza başvurmanızı gerektirecek kadar önemli. Doktorunuz sizin hakkınızda birçok şeyi araştıracak ve buna göre yöntemler sunacaktır. Sizin kişisel açıdan veya aile açısından tıbbi geçmişiniz, şu anki sağlığınız hamile kalmak için birçok veri içerir. Biz sadece yüzeysel olarak size yardımcı olmaya çalışacağız. İşte hamile kalmak için yapılması gerekenler ve gebelik öncesi uzmanların 6 önerisi …

1. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Folik Asit Almayı İhmal Etmeyin

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Hamile kalmak istiyorum ama kalamıyorum diyorsanız folik asit kullanmak çok önemlidir. Bebek sahibi olmak için folik asit, kişinin gebe kalma istatistiklerini artırır. Bazı doğum kusurlarını da önlemeye yardımcı olur. Ezcanenizden 400 mcg folik asit desteği ya da doğum öncesi düzenli multivitamin satın alabilirsiniz. Bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler listesinde en başında, A vitamininin gereğinden fazla alınmaması gerekliliği yer alır.

2. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Sağlıklı Kilo Almayı Amaçlayın

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Doğal yollarla bebek sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken şeyler aslında basittir. Sağlıklı kiloda olmak gebelik için son derece önemlidir. Yüksek veya düşük vücut indeksine sahip olmak bazı kadınların hamile kalmasını zora sokabilir.

3. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Organik Besinleri Tercih Edin

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Şimdilerde zenginlik; uyandığınızda temiz bir havayı içinize çekmek, dalından bir domates koparmak, taze ( yeni sağılmış ) bir süt içmek veya tavuğun yeni yumurtasını yiyebilmektir. Şehir hayatında bunları yapabilmek her ne kadar zor da olsa en azından buzdolabında besleyici gıdaları bulundurmak gebe kadın için mühimdir. Kalsiyum içeren sütü asla ihmal etmemeli, her gün en azından bir avuç dolusu meyve veya sebze yemelisiniz.

“Bebeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Bebeğinizin Cinsiyetini Anlamanın 10 Efsane Yolu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN”

4. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Enfeksiyonlardan Kaçının

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Gebeyken enfeksiyonlardan kaçınmak hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Rutin olarak yaptığınız elleri ve yüzü yıkamak, belirli günler aralığında banyo yapmak bile enfeksiyonlardan uzak durmak adına önemli bir hamledir. Salmonella veya E. coli gibi bazı bakteriler pastörize edilmemiş bir çok içecekte bulunabilir. Olabildiğince bu tür içecekleri kullanmamak gerekir. Bahçede veya bir tarlada iseniz eldiven taktığınıza emin olmalısınız.

5. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Diş Doktoruna Gidin

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Gebe kalmak isteyen anne adayları hamilelik öncesi muhakkak diş doktoruna görünün. Periodontal sağlığını önemseyen anne adaylarının gebelik esnasında diş eti komplikasyonu yaşama riski azalmıştır. Son aylarda herhangi bir diş doktoruna gitmediyseniz, genel sağlık ve temizlik kontrolü için uğrayın.

6. Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler: Düzenli Egzersiz Yapın

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Hemen bir egzersiz planı oluşturun ve muhakkak bu plana sadık kalın. Bunun sonucunda hamilelik için uygun olan sağlıklı bir vücutla ödüllendirileceksiniz. Haftanın birkaç günü yürüyüş yapın veya bisiklete binin. 30 dakikalık bu seanslar sizi aktif tutacaktır. Ayrıca esnekliğinizi artırmak için yoga yapın. Hamile kaldıktan sonra da devam edebilirsiniz.

Çocuk Olması İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir ?

hamile kalmak için yapılması gerekenler

Bazısına göre faydasız koca karı ilaçları bazısına göre doğanın bir lütfu. Şifalı bitkiler birçok sebepten ötürü tercih edilebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen anne – baba ekonomik yönden zayıfsa veya modern tıp istediği sonucu vermemişse şifalı bitkilere yönelen birçok aile vardır. Kadınlar İçin Önerilen Bitkiler; İncir kürü, aslan pençesi, civan perçemi, tarçın tozu Erkekler İçin Önerilen Bitkiler; Türk kahvesi, zencefil, kişniş, çam fıstığı, ısırgan otu Ayrıca… Hamile kalmayı kolaylaştıran bitki çayları da mevcuttur.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
NetroJen