Hafızayı Güçlendiren Besinler: Unutkanlığı Önleyen 10 Faydalı Besin

4 dakikada okuyabilirsiniz


Hafızayı Güçlendiren Besinler
Hafızayı Güçlendiren Besinler
Hafızayı Güçlendiren Besinler: Unutkanlığı Önleyen 10 Faydalı Besin

Hafızayı Güçlendiren Besinler: Unutkanlığı Önleyen 10 Faydalı Besin: Unutkanlık, günümüzde çoğumuzun yaşadığı bir problem. Unutkanlığın özellikle de yaşlılarda daha fazla görüleceği düşünülse de gençler de bu sorunu sıklıkla yaşıyor. Evden çıkarken kapıyı kilitleyip kilitlemediğini hatırlamayanlar, patronuna atması gereken maili unutanlar, verdiği randevuyu unutup gitmeyenler, aradığı şeyi nereye koyduğunu bulamayanlar… Bu örnekler, unutkanlığın sebep olabildiği durumlardan sadece birkaçı. Unutkanlık, insan hayatında bunlar gibi birçok zorluk yaratmasının yanı sıra, hayati tehlikelere de neden olabilmekte. İleri boyutta rastlandığı zaman mutlaka doktor müdahalesi gerektiren bu sorun için, bazı önlemler almak mümkün. Hafızayı güçlendiren besinler tüketmek de bu önlemlerden birisi. Peki hafızayı güçlendiren yiyecekler hangileri? Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında neler bulunuyor? Unutkanlığa iyi gelen gıdalar neler? Unutkanlığa karşı besinler nasıl tüketilmeli? “Sürekli unutuyorum, ne yapmalıyım”, “Her şeyi unutuyorum, ne yapmalıyım” diyorsanız, işte unutkanlığı önleyen besinler:

1.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Su

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Yaşam kaynağı olarak tanımladığımız su, hafızamızı güçlendirmesi açısından da son derece yararlıdır. Vücudumuz susuz kaldığı zaman, beynimiz kortizol denen bir hormon salgılar. Bu hormon arttıkça, beyindeki bilgi depolama alanı küçülür ve hafıza gücü düşüş gösterir. Ayrıca kortizol hormonu adrenalini artırır. Adrenalinin de hafıza üzerinde bozucu etkisi vardır.

2.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Kırmızı Et

Hafızayı Güçlendiren Besinler

B 12 vitamini eksikliğinin unutkanlığa sebep olduğu herkesçe bilinir. Kırmızı et tüketmek, B 12 vitamini eksikliğini gidermede etkilidir. Haftada 2-3 kez tüketilmesi önerilen kırmızı et ile B 12 vitamini takviye edilmiş olur ve bu da hafızaya güç kazandırır.

“Hayata Karşı Size Avantaj Sağlayacak 5 Öğrenme Yöntemi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Balık

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Balık, Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Omega 3’ün beyin için ekstra oksijen sağlama etkisi vardır. Bu da hatırlamayı kolaylaştırır. Ayrıca balık; amino asit ve protein de içerir. Böylelikle beyin tabakamız için gereken sıvı sağlanmış olur.

4.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Ispanak

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Yeşil sebzeler, birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Ispanak da özellikle mineral ve folik asit bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Folik asit, unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında olmasının yanı sıra, alzheimer’dan korunmak için de önerilir.

“Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? 8 Maddede Uyku Probleminin Çözümü” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Yaban Mersini

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Yaban mersini antosiyanin bakımından zengindir. Antosiyaninin bellek artırıcı işlevi bulunmaktadır. Yaban mersini aynı zamanda yaşa bağlı unutkanlığa karşı da etkilidir. Çilek, böğürtlen gibi meyveler de aynı faydayı sağlamaktadır.

6.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Tam Tahıllar

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Kepekli gıdalar, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi gibi gıdalar, kan akışı üzerinde olumsuz şekilde etkisi olan damar tıkanıklığının giderilmesinde etkilidir. Kan akışının düzensizliği, beynin yeterli miktarda oksijen alamamasına sebep olur. Bu da unutkanlığın başlıca nedenlerindendir. Bu sebeple, hafızayı koruyucu etkisi olan tam tahıllı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

“İş Yoğunluğundan ve Kalabalık Şehirden Bunalanlar İçin Stresi Azaltacak 10 İpucu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Süt Ürünleri ve Yumurta

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, en önemli protein kaynakları arasında yer alır. Bünyeye enerji vererek hafızanın güçlü kalmasını sağlarlar. Bu besinler ayrıca vücut için önemli olan epinefrin ve dopamin seviyelerinin artmasına da yardımcı olur. Yumurtada ise A, D, B, B12 vitaminleri bulunur. Bu vitaminler hafıza gücü için oldukça önemlidir. Yumurtanın içinde tirozin adlı bir aminoasit vardır. Tirozin, beyinden sinyal alıp gönderme işlevine ve vücudun uyanık kalmasına olanak sağlar.

8.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Bitter Çikolata

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Bitter çikolata, antioksidan etkisi bulunan bir besindir. Vücutta endorfin salınımını artıran bitter çikolata, beyin reseptörlerinin aktive edilmesini sağlar. İçinde bulunan kafein sayesinde konsantrasyonu da artıran bitter çikolatanın, %50- %70 oranlarında kakao içeren türlerinin tüketilmesi tavsiye edilir.

“Yorgunluk Nasıl Geçer? Yorgunluğa Çözüm Olabilecek 9 Tavsiye” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

9.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Kırmızı Soğan

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı canlı tutmaya yarayan quercetin adlı bileşen bakımından son derece zengin bir besin olan kırmızı soğan, en faydalı sebzeler arasında yer alır. Kırmızı soğan ayrıca önemli bir folik asit kaynağıdır.

10.Hafızayı Güçlendiren Besinler: Kuru Yemiş

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Birçoğumuzun atıştırmalık olarak tükettiği kuru yemiş, E vitamini bakımından oldukça zengindir. Ceviz, badem, fındık, ay çekirdeği, kaju, yer fıstığı, keten tohumu, susam gibi besinler, unutkanlığa karşı önemli yağ asitleri içerir. Beyin sağlığı ve gelişimi açısından da fayda sağlar.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Afife