Konusu Hackleme ve Siberkültür Olan 16 Önemli Belgesel

4 dakikada okuyabilirsiniz


Hiç kuşkusuz toplumun belli kesimlerinden çok daha farklı düşünen bazı kimseler vardır. Kimler mi? Biz onlara bilginin efendileri diyelim. Bu listede de bu kişiler ve bunların yarattığı yeni Hackleme ve Siberkültür hakkında çekilmiş belgeselleri inceleyeceğiz:

Ahmakların Zaferi: Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi (1996)

Hackleme ve Siberkültür konulu Triumph of the Nerds adlı belgesel
Üç parçadan oluşan Hackleme ve Siberkültür konulu bu belgesel bilgisayarların tarihini ele alıyor. Belgesel internetin 1970’lerden başlayarak yükselişini konu alarak başlıyor ve 1990’ların sonlarında yaşanan internet şirketi patlamalarına kadarki döneme ışık tutmaya çalışıyor.

Code Rush (2000)

Hackleme ve Siberkültür code rush belgeseli
Aslında hikaye Netscape’in nasıl Firefox olduğu hakkındadır. Code Rush 1998 ve 2000 yılları arsında Netscape’in hayatta kalma ve tutunabilme mücadelesine odaklanıyor.

Devrim OS – Revolution OS (2001)

Hackleme ve Siberkültür konulu revolution OS
Revolution OS belgeselin yayınlandığı 2001 tarihinde çok hızlı bir biçimde büyüme içerisinde açık kaynak hareketi hakkındadır. Belgesel açık kaynak hareketinin, Apple ve Microsoft’un yaptığından farklı olarak neler yapar sorusuna yönelmekle birlikte Linus Torvalds, Eric Raymond ve Richard M. Stallman ile yapılan söyleşileri içerir.

Macintosh’a Hoşgeldiniz (2008)

Hackleme ve Siberkültür belgeselinden bir sahne
2008’de Apple’ın geçmişine, dürüst, eleştirel ve aynı zamanda da sevimli olarak hatırlanan şekilde bir bakış. Film yapımcıları Robert Baca ve Josh Rizzo bizlere eğlenceli bir yoluluk sunuyor.

E–Rüyalar (2001)

Hackleme ve Siberkültür kapağı e-dreams
İnternet şirketlerinin yükseliş ve düşüşlerini kapsamlı bir şekilde inceleyen bir yapım. Belgesel IPO’nun kazancını oldukça arttıran kozmo.com’un kurucularının hikayesini anlatıyor. Ancak hiç kimse piyasanın Nisan 2000’de çökeceğini tahmin etmemişti.

Startup.com (2001)

Hackleme ve Siberkültür belgeseli startup.com
Yapım milenyumun sonlarına doğru olan bir yeni medya şirketinin doğuşu, yaşamı ve ölümüne tanıklık ediyor.

Karınca Yiyen: Moronlarla 12 Hafta (2005)

Hackleme ve Siberkültür karınca yiyen
Teknoloji dünyasının birçoğunun en parlak başlangıçları, onlar stajyerlerini kabul ettiklerinde sadece kendilerine en büyük yıkımlarını getirir. Karınca Yiyen: Moronlarla 12 Hafta, dar bir zaman diliminde iddialı bir ürünü tasarlama, geliştirme ve dağıtım ile görevlendirilen 4 öğrencinin perspektifinden bu yıkım sürecini işleyen bir belgeseldir.

Something Ventured (2011)

Hackleme ve Siberkültür something ventured
Bir sonraki büyük şeye yatırım yapmak için biraz yedek para ve umut sahibi cesaretli bir kapitalist, ama hakiki cesaretli kapitalistler kavram icat edilmeden çok önce riske girdiler. Bu belgesel bilgi çağının en önemli, yenilikçi ve etkili şirketlerine doğru bir geri gidişi önümüze seriyor.

Bu Filmi Çalın (Steal This Film) (2006)

Hackleme ve Siberkültür steal this film
Adı ile son derece uyumlu olan “Bu Filmi Çalın”, 2006’da Bit Torrent üzerinden ücretsiz olarak yayınlandığında dalga etkisi yaratmıştır. Bu yapım, eylemin teknik olarak yasadışı olduğu ülkelerde dosya paylaşımı eylemini işleyen ilk belgesel serisidir. Belgesel 2009’daki Pirate Bay davasından sonra yeniden yayınlanmıştır.

Bu Filmi Çalın 2 (Steal This Film) (2007)

Hackleme ve Siberkültür steal this film 2
Serinin ikinci parçası Bu Filmi Çalın 2, organizasyonların telif hakkı hırsızlığını nasıl tanımladıklarını, bu kuralların nasıl geçersiz olacağını ve yasaların nasıl zorla uygulanacağı konusuna yakından bir inceleme sunuyor.

TPB AFK (2013)

Hackleme ve Siberkültür konulu tpb afk
İngilizce orijinal adıyla açılımı “The Pirate Bay Away From Keyboard” olan belgesel, İsveç menşeli bilgi paylaşım sitesi The Pirate Bay özelinde dosya paylaşımına odaklanan bir diğer belgeseldir. Bu Filmi Çalın belgeseli tarzında bir yapım olan TPB AFK bir Creative Commons lisansı altında ücretsiz yayınlanmıştır.

Citizenfour (2014)

Hackleme ve Siberkültür belgeseli citizenfour
Bir haber ve belgeselci Edward Snowden ile yapacağı birçok söyleşinin ilkini gerçekleştirmek üzere Hong Kong’a gider. Pekiyi Edward Snowden kimdir?

Freedom Downtime (2001)

Hackleme ve Siberkültür konulu freedom downtime
1999’da Kevin Mitnick 2 buçuk yıl boyunca bilgisayar heklemesi gerçekleştirdiği gerekçesiyle FBI tarafından tutuklandı. 8 ayı tek başına hapsedilmek şeklinde geçen 5 yıllık hapsedilmeden ve birçoğunun görülme biçimi eleştiri konusu olan davalardan sonra serbest bırakıldı.

Hackerlar da İnsandır – Hackers Are People Too (2008)

Hackleme ve Siberkültür Hackers are people too
Hackerların ne giydiği ve hatta neye benzediği konusunda birçok önyargılı düşünce söz konusudur. Bu belgesel, güvenliğin tadını çıkaran ve bizlere hackerlerin de insan olduklarını hatırlatarak bu konuda uzun süredir var olan korkulu düşünceleri gidermeyi amaçlayan hacker topluluğu tarafından çekilmiştir.

Hackerlar Aranıyor (2008)

Hackleme ve Siberkültür konulu hackers wanted
2003’te bir yapımcılık şirketi Birleşik Devletler için hassas belgeler sızdırmak isteyen Bradley Manning ile bağlantı kuran bir hacker olan Adrian Lamoile bir söyleşi gerçekleştirir. Ekibin bir üyesi kendisine yetkililerin kendisi için geldikleri zaman ne yapacağı konusunu sorduğunda sadece gülümser. Sadece 90 dakika sonra ise kendisinin bir kaçak olduğuna ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirir. Yine Hackleme ve Siberkültür konulu enfes bir yapım.

Biz Lejnonuz: Hacktivistlerin Hikayesi (2012)

Hackleme ve Siberkültür konulu justice is coming
Kendilerini kolektif Hacktivist olarak tanıtan Anonymous’un çalışmaları ve düşünceleri üzerine odaklanan Hackleme ve Siberkültür konulu bir belgesel.

Kaynak: Makeuseof, imdb

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..