Haberin ve Şiirin Eşsiz İsmi: Ufuk Karcı

7 dakikada okuyabilirsiniz


Radyoculuk sektörünün önde gelen isimlerden olan Best Fm haber müdürü Ufuk Karcı ile muazzam bir sohbet gerçekleştirdik. Netrojen yazarlarımızdan Damla Eskiköy’ün de katılımıyla gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Ufuk Bey’in tüm samimiyetine ve kaidesi bozulmayan dürüstlüğüne tanık olacaksınız. Detaylar hemen aşağıda:

Klasik olan sorumuz ile başlayalım Ufuk Karcı prosedürde kimdir?
Best Fm haber müdürü, program sunucusu ve yapımcısıyım. ‘Konuşan Türkiye’ ve ‘Yeni Şeyler Söylemek Lazım’ adlı iki program sunuyorum. Konuşan Türkiye’nin temel anlamı; haber içerikli bir program ve güncel olayları anlatan hayatın içinden şeyler barındıran bir program. ‘Yeni Şeyler Söylemek Lazım’ da bir edebiyat ve şiir programı olarak geçiyor. Bana göre tam olarak edebiyat değil. Neden çünkü edebiyat anlamında ders vermiyoruz ya da edebiyatın İnceliklerini anlatmıyoruz. Daha çok melankoli tarzında bir program.

Best Fm serüveniniz nasıl başladı?

Best Fm’de çalışmak radyoculuk ya da medya sektöründe bulunan herkes için eşsiz bir fırsattır. Yani radyoculuk açısından söyleyelim. Best Fm bu işin tab noktası. Best Fm de bulunmak çok önemli. Best Fm ‘e gelişim ise şöyle TGRT’den ayrılıp askere gittim geri döndüm ve döndükten sonra bu işi yapmak istemiyordum açıkcası. Başka işler yapmak istiyordum ama o esnada Best Fm’in bir haber spikerine ihtiyacı varmış bana bir arkadaşım ulaştı. Haber spikeri lazım Best Fm’e gelir misin diye. Bir demo kaydı gönderdim ben beğendiler aldılar. Sonrası haber müdürlüğü ve programlar bu şekilde devam ediyor.

Haber spikeri olmakla haber müdürü olmak arasındaki fark nedir?

Haber spikeri verilen haberi okur. Bizde editör spiker sistemi var kendimiz yazıyoruz haberleri. Haber müdürü ise koordinasyonu sağlar. Yöneticilik vasfını taşır. İdari yapı izin tarihlerini belirlersin. Bazen haberlere müdahale edersin. Hangi haberlerin girileceğine karar verirsin gibi.

Haber spikeri aynı zamanda haber müdürü olduğunuz için her şeye hakim olmanız gerekir diye düşünüyoruz. Gündem takibini nasıl yapıyorsunuz?

Gazetelerde gündem belirleme nasıl yapılıyorsa radyolarda da öyle. Ama şöyle bir durum var radyoda bu tarz yani benim yaptığım konuşan Türkiye tarzında yayın yok. Konuklar olduğu için biraz spesifik gelişiyor gündem. Örnek veriyorum geçtiğimiz günlerde denk geldi. Cumhurbaşkanın twitter profilinden T.C. cumhurbaşkanı ibaresi kaldırıldı yerine Türkiye cumhurbaşkanı ibaresi yazıldı. Bu tartışıldı. Resmi bir açıklama gelmemişti buna dair. O zamanlar ben epey zamandır uğraşıyordum. İbrahim kalın cumhurbaşkanlığı sözcüsü kabul etti yayın teklifimizi. Bu olayın bir gün sonrası biz yayını yaptık. İlk açıklamayı bana yapmış oldu. Konuşulan şey gündem kalarak devam etti. Haberin etkileri devam ediyor ilk açılamayı sana yaptığı içinde gündemi sen belirlemiş oluyorsun.

Radyocunun hata kapatma jokeri nedir?

Radyoda sadece ses var TV’de görüntü olduğu için jest ve mimik kullanabildiğin için kj bandında yazdığı için haberin doğrusu sen yanlış bir şey verirsen TV’yi seyreden orada doğrusu yazdığı için muhakemesini yapar doğrusunu çıkartır ortaya. Ama radyoda öyle değil. Bir hata yaptığın zaman sen doğrusunu söyleyene kadar kalır öyle. Düzeltme yapmak yine sana bağlı. Sen düzeltmeyi yapmak zorundasın.

Radyo hayatı 9-5 mesai şeklinde mi oluyor yoksa saatler esniyor mu?

Bir kere yayın dünyasına erişmeyi arzu eden yani idealleri yayıncılık medya sektörü olan arkadaşlar mutlaka şunu bilmeliler “ medya sektöründe tatil diye bir kültür yoktur. Hele ki haberse işin. Türkiye de ve dünya da haber hiç bitmeyeceği için her an hazır olmak zorundasın. Haber merkezine geldiğim için sabah erken saate mesaiye başlıyorum. Öğleden sonra belli bir noktaya kadar yine taşıyorum ondan sonra mesaim bitiyor görünürde. Ama bir konuk olabilir başka bir şehre gidip yayın yapma söz konusu olabilir. Dolayısıyla oraya intikal ediyorum ve mesai devam etmiş oluyor.

Radyocu olabilmek için ses eğitimi şart mı?

Eğitimlerim arasında radyo tv de var ama lisansım kamu yönetimi üzerine. Bunun dışında iletişim akademisine selam olsun buradan arkadaşlara oradan diksiyon ve spikerlik eğitimleri aldım. Osmanlıca eğitimi aldım. Şan eğitimi aldım zaten şan eğitimi sesi doğru kullanabilmek için şart.

Teknolojinin getirisiyle çok fazla basın yayın mecmuası oluştuğu için kaliteli olan diye bir ayrışma yok. Hemen hemen herkes yapabildiği için işin değeri düşüyor. Mesela bir altın mı daha pahalıdır yoksa su mu? Altın daha pahalıdır ama sen su içmezsen ölürsün. Fakat su doğada çok kolay bulunduğu için değeri düşüktür.

Bu mesleği yapmayı düşünenlere eğitimin zorunlu olduğunu söylüyorsunuz diyebilir miyiz?

Aynen ses diksiyon Türkçe eğitimi almasının zaruri olduğunun altını çiziyorum. Elbette bu eğitimi almadan bu işi yapabilirler mi görünen o ki yapabilirler. Peki, kalıcı olabilirler mi? Mesele o. er kişi olur ki koya dünyada bir eser esersiz kişin yerinde yeller eser demişler.

Peki bir idolünüz örnek aldığınız sevdiğiniz ve şuan dinlemekten keyif aldığınız bir isim var mı?

Mehmet Ali Birand müthiş bir gazetecidir. Allah rahmet eylesin. Ahmet Taner Kışlalı var. Ses olarak beğendiğim biri olarak soracak olursanız eğer Yekta Kopan’nın büyük hayranıyımdır. Tabi ki Haluk Bilginer ve Selçuk Yöntem ses olarak. Şu an içinse Cem Arslan kraldır.

Konuşan Türkiye programınızın ‘Serbest Kürsü’ adlı bir bölümü var. Bize biraz bu bölümden bahseder misiniz?

İnsanlar hayatta yasadıkları günlük sorunlarını, siyasete dair şikâyetleri varsa bunları dile getirirler. Buradaki temel maksat şu insanlar konuşmak istiyorlar her şey aynı birileri bir şey veriyor onlarda izleyip ya da dinlemek zorunda kalıyorlar. Yapmak istediğim biraz da onların katılımcısı olması. Sadece sandıkta oy kullanarak katılmasınlar konuşarak katılsınlar.

Yeni Şeyler Söylemek Lazım’ da şiir okumalarınız oluyor şiir sizin tavrınızda mı var yoksa bu benim işim ne verilirse yaparım mı diyorsunuz?

Haber spikerliği çok fazla kalıp içerir. Nötr olmanız gerekir. Duygusal olmamanız gerekir. Bu kalıp zamanla sizin hayatınıza yansır. Yani insanlarla konuşurken “ merhaba ben Ufuk Karcı nasılsınız iyi misiniz “ gibi konuşmak zorunda hissedersiniz ve bu toplum tarafından tepki çeker yani arkadaş ortamında seninle böyle konuşan bir adamdan uzak durursun sen ve o da yalnızlaşmaya başlar. Bunun üstesinden gelebilmek için yapılması gereken bazı kurallar vardır. Mesela şiir.Şiirle hayatın içinde yaşayan bir adam olabilirsin. Şiir burada anahtardır neden çünkü şiirler duygu yüklüdür. Şiir okursan o duygusallığı üzerinde hep barındırırsın ve haberciliğin vermiş olduğu sert iklimden de uzaklaşmış olursun.

Yani şiirde sesinle oynamayı öğrenirsin. Yani görüntünü değiştirebilirsin. Yani insanlara daha samimi gelebilirsin. Daha yakın olabilirsin. O yüzden şiir okumalısın. Bir de şiiri sevdiğim için daha fazla benimsedim ha bunun yerine mesela sesli makale okuyabilirsin, Sesli roman okuyabilirsin ama yine de o duygusallığı yakalarsın yeniden. Kızgın olduğun zaman kızgın olduğunu mutlu olduğunun zaman mutlu olduğu gösterebilirsin böylelikle. O yüzden ben şiiri tercih ettim. Şiir benim hayatımda kaçış güzergâhı aynı zamanda. Haberin vermiş olduğu ağır baskıdan kaçıp biraz daha böyle hayal iklimine kulaç atabilme imkânı sağlıyor. O yüzden ben severim şiiri biraz da tabiatımda var diyebilirim herhalde.

Şiiri sevdiğiniz için ve insanlarla diyaloğunuzu güçlendirdiği için tercih ettiğinizi söylediniz peki bu durumda siz mi insanları kazanmış oluyorsunuz yoksa insanlar mı sizi kazanmış oluyor?

İnsanlarla ortak üretim yapıyoruz biz. Yani haber dinlemeyi arzu edenler için haber inşa ediyoruz. Gündem inşa ediyoruz. Yok, kardeşim ben şiir istiyorum duygusallık istiyorum. Muhabbet istiyorum diyenler için de muhabbet inşa ediyoruz. Yani biz birbirimize kazandırıyoruz. Der cevabı veririm öyle.

İletişim sektörü hiçbir zaman ölmeyecektir.

Radyo gelecekte varlığını sürdürebilecek mi?

Çıkıp geleceğin mesleği şunlar bunlar diye açıklama yapıyorlar. Tamam doğrudur belki ama bu aynı zamanda tercih yapacak adaylara şu mesleği tercih edin diye telkinlerde bulunuyorlar. Herkes bu bölümleri okursa kim su ürünleri okuyacak kim nalbant olacak değil mi;? Radyoculuk ve iletişim sektörüne dair konuşacak olursak iletişim sektörü hiçbir zaman ölmeyecektir. He kabuk değiştirebilir, profil değiştirebilir daha dijitalleşebilir vs. ama bu devam eder.

Kültür kat sayısının sizi ziyadesiyle etkileyeceğine emin olduğumuz bir isim Ufuk Karcı. Karşısında otururken ‘bir dakika bilmem gereken çok şey varmış’ diyeceksiniz. Bizi ağırladığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Muhabbetine ayrı kendisine ayrı hayran kaldık. Takipte kalın…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
9
Komik
Muhteşem Muhteşem
28
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
7
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke