Haberi Yeniden Tanımlayan Bundlehaber Nedir?

4 dakikada okuyabilirsiniz


Son yılların en önemli girişimlerinden birisi olan Bundlehaber, tüm dünyada “Editörün Seçimi” olma başarısını elde ederek, okur kitlesini her geçen gün daha da arttırmaya devam ediyor. Peki Bundlehaber Nedir ? Bu başarının altında yatan nedenleri, değişen medyanın bugününü ve yarınını Bundlehaber’in kurucusu Ercan Varol ile konuştuk:

Bundlehaber Nedir

“Kişiselleştirme, Kullanım Kolaylığı ve Son dakika Haber Üçlüsünü Bir Arada Sunuyoruz”

 Haberin ya da sosyal içeriğin kişiselleştirilmesi neden bu kadar önemli? Yani kullanıcı neden Bundle Haber’i kullansın?

Bundle ekibi dijital ajans kökenli profesyonellerden oluşuyor. Haber okuma alanında ihtiyacımızı gerçekten karşılayacak bir uygulama bulmakta zorlandık. Haber okuma uygulaması kategorisinde (yurtdışında “news aggregator” olarak da anılıyor) çeşitli global örnekler var ancak çoğunun gereğinden fazla karmaşık olduğunu gördük. Bu app’ler kişiselleştirme, kullanım kolaylığı ve son dakika haber üçlüsünden sadece ikisini aynı anda sunuyor. Biz üçünü de bir arada sunuyoruz.

Dünyadaki rakiplerinizden farkınız ne? Türkiye pazarında çok güçlüsünüz ve kullanıcılarınızın büyük bir kısmı Türkiye’den. Ama ciddi sayıda dış pazarda da büyüyorsunuz.

Belirttiğimiz gibi birçok başarılı global uygulamanın dahi tek çatı altında sunamadığı kolaylıkları aynı anda sunuyoruz.

Son bir yılda Almanya’dan Bundle’a büyüyerek artan bir ilgi var ve bunu karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda Almanya’da bir temsilciliğimiz var ve aralarında resmi kuruluşların da bulunduğu birçok büyük yayıncıyla partnerliklerimiz bulunuyor. Yakında Almanya’da da Türkiye’deki kadar yaygın olmayı hedefliyoruz. Almanya’da da zirveye oturduktan sonraki pazar hedeflerimiz arasında, şu anda organik ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğümüz ABD başta geliyor.

Haber sitelerine ya da sosyal içerik sitelerine katkınız nedir? Uygulamanızda dolaşırken X haber sitesini okumak o yayının trafiğini etkiliyor mu?

Yayıncıların fikri mülkiyetlerine azami özeni göstererek yayın yaptığımızdan ötürü mecralara trafik olarak da ciddi katkımız var. Bunun yanısıra kaliteli ve özgün içerik üreten mecraların daha çok bilinirlik ve takipçi kazanmasına da katkımızın büyük olduğunu düşünüyoruz. Birçok içerik ve haber sitesinin, popüler bilim mecrasının ve teknoloji blogunun Facebook ve Twitter ile birlikte en büyük trafik kaynağıyız.

“Bundle Kullanıcısı Magazin Gündemini X Mecrasından, Spor Haberlerini Y Mecrasından Okuyabilir”

 Özelleştirme çok iyi. Ancak yine de mecburi bir rastgelelik söz konusu. Örneğin X yayınını okuyan kişinin bile o yayında beğenip beğenmediği şeyler vardır. Kullanıcının neler okuduğunu ya da ne kadar süre o içerikte kaldığını tespit edip bu özelleştirmeyi geliştirmek mümkün mü?

Örneği biraz daha derinleştirelim. X internet gazetesinin magazin haberlerine bayılıyorum ama politikadan nefret ediyorum ya da tam tersi. Bunun için bir seçenek konabilir mi?

Aslına bakarsanız bu Bundle’da en başından beri var olan bir seçenek. Mecraların gündem, spor, teknoloji, magazin, sağlık vb. alt kategorilerini kullanıcılarımıza ayrı ayrı sunuyoruz. Böylece Bundle kullanıcısı magazini gündemini X mecrasından takip ederken spor haberlerini de Y mecrasından okuyabiliyor.

Özelleştirilmiş çok iyi bir uygulamanız var, peki bunun ötesi nedir?

Kişiselleştirmenin akıllı olması. Yapay zekanın öğrenme ve uygulama kapasitesinin her geçen gün arttığına şahit oluyoruz. Sıradaki aşamada sizin zevklerinizi öğrenerek sizin için haber ve içerik keşfedecek bir Bundle olacak.

“Yakın Gelecekte Web ve App Ayrımı Ortadan Kalkacak”

 Wired dergisi 2011 yılında web is dead demiş, uygulama çağına girdiğimizi müjdelemişti. Aslında siz bu öngörünün şu an kanıtlarından birisiniz. Siz şu an bir öngörü yapsanız ne dersiniz?

Yakın gelecekte web ve app ayrımı ortadan kalkacak desek?

Uygulamaları (en azından haber uygulamalarını) bir araya toplayan bir uygulama olarak bir anlamda onları öldürüyor musunuz?

Bundle sadece Türkiye’den 160’ın üzerinde gündem ve haber kaynağını bir arada sunuyor. Bu durumda her bir mecranın kendi uygulamasının kullanıcının telefonunda yer almayı sürdürmek için yeni ve yaratıcı özellikler sunması gerekecektir. Öldürmeyen şey güçlendirir, öyle değil mi? 🙂

Hangisi Döver Desek?

  • New York Times vs BuzzFeed

BuzzFeed: Maalesef BuzzFeed dövdü. İçinde bulunduğumuz çağda dikkat aralığımız oldukça daraldı.

  • Google vs Facebook

Google: İki medya devinin de ana işleri olan reklam satışı haricindeki projelerine ve vizyonlarına bakılarak Google’ın çok daha ilerde bir düşünce yapısı ile hareket ettiğini görmek mümkün.

  • Aynı şirket olmasına rağmen Instagram vs Facebook

Facebook: Facebook = Sosyal medya denebilir. Bundan sonra hangi format tutarsa tutsun ona ayak uyduracak ve zirvede kalacaklardır. Snapchat ile Instagram’ı karşılaştırsaydık da cevap Facebook olacaktı 🙂

  • Trump vs Medya

Trump: Trump bu seçimi Cumhuriyetçilere yakın olduğu bilinen medyanın desteği dahi olmadan ve en büyük medya gruplarını karşısına alarak kazandı.

  • Büyük veri vs Klasik anket

Büyük Veri: Büyük veri tek başına hiçbir şey ifade etmiyor elbette, ancak doğru projelerle dünyanın en değerli donelerini üretmek mümkün. Dijital dönüşüm konusunda değerli yazılarıyla Uğur Özmen’i de Bundle’dan takip etmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak sizin de haber veya içerik üretmek gibi bir planınız var mı?

Yakında bu konuda bazı adımlarımız olacak. Alıştığınız bir medya ajansı ya da içerik sitesi gibi değil elbette. Ancak gerçekten değer üreten özel dosya ve başlıklarla kullanıcılarımızın karşısına çıkmayı planlıyoruz.

“Üzerinde Düşünülmesi Gereken ve Geleceğe Yön Verecek Çok Önemli 9 Meslek” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke