Günde 30 Dakika Yürümek İçin Geçerli Olabilecek 10 Neden

3 dakikada okuyabilirsiniz


Yürümek neden önemli? Sağlıklı yaşama giden yol her gün yürümekten, hareket etmekten geçer. Günümüzde çalışma koşullarının çoğunun masa başı olduğunu düşünürsek hareket etme olanağımızın gittikçe azaldığı tartışmasız ortada ancak günde 30 dakika yürüyerek kendimiz için iyi bir adım atabiliriz. “Peki bu kısa yürüyüş vücudumuzda neler yapıyor” diyorsanız gelin birlikte bakalım.

1. Alzheimer riskini 5 yılda yarı yarıya düşürür

yürümek
Hafıza kaybı ve unutkanlık teknoloji arttıkça çoğalmaya başladı. Sağlığımız için sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması daha yararlıdır ve yaratıcılığı geliştirir.

2. Endorfin seviyesini 10 dakikada arttırır


Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Üstelik kalorisiz.

3. Fıtık oluşma riskini azaltır


Yürüyerek tüm vücut kaslarını geliştirdiğiniz için daha sağlam kemiklere sahip olursunuz.

4. Düzenli bir yaşantınız olur


Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

5. Varis oluşumunu engeller


Yürüyüşle bağ dokunuzu sıkılaştırır. Bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımınız düzene girer. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden yürüyün.

6. Dengeyi geliştirir


Yürüyüş eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

7. Glokom riskini düşürür


Glokom (Göz Tansiyonu), göz içi basıncının yükselmesi ile görme sinirinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanan sinsi bir göz hastalığıdır. Sağlıklı bir yaşam ve düzenli yürüyüş ile bu riski en aza indirebilirsiniz.

8. Vücut direncini arttırır


Daha dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olacağınızdan soğuk algınlığı riskini yarı yarıya düşürürsünüz.

9. Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz


Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bir de yürüyüşü deneyin, üstelik doğa var oldukça yapabilirsiniz ve hiçbir yan etkisi yok.

10. Kan glukoz kontrolünü geliştirir


Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir. Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
yagmurmuge