Gözyaşını Mermiye Dönüştürüp Ateşleyebilen Silah Yapmışlar

2 dakikada okuyabilirsiniz


Tayvanlı endüstriyel tasarım öğrencisi Yi-Fei-Chen, gözyaşlarını sıvı azot ile dondurarak mermiye dönüştüren ve bunu ateşleyebilen bir silah geliştirdi.

Hollanda Tasarım Haftasındaki yarışmada tasarımını sergileyen Fei, bunu öğrencilik yıllarında çektiği acıların ve bastırılmış duygularının bir simgesi niteliğinde olduğunu söylüyor.

Gözaltına yerleştirilen silikon ve tüpler aracılığı ile gözyaşları silahın haznesine iletiliyor. Gözyaşları bakır bir haznenin içinde sıvı azot kullanılarak anında donduruluyor. Artık gözyaşı damlaları bir mermi oluyor ve şarjöre taşınıyor.

Öğretmeni Jan Boelen ve okul dekanı Fei’den hazırladıkları proje için kısa sürede daha fazla çalışmasını istedi. Fei için bu imkansızdı ve cesaretini toplayamadığı için susmayı tercih ederek işi yapmaya çalıştı. Projesinin sunumunu yaptığı sırada Boelen’in sorularına cevap veremeyen Fei, öğretmeninin onun için yetersiz olduğunu herkesin içinde yüksek bir sesle söylediğinde ağlayarak proje sınıfını terk etti. Hem öğretmeni hem de okulda yaşadığı sıkıntılarla baş etmekte güçlük çeken Fei bunu avantaja çevirmek istedi ve tasarımıyla oldukça merak ve ilgi uyandırdı.

Mezuniyet töreninde  gözyaşı silahıyla bölüm başkanı Jan Boelen’i hedef alan Fei, derin anlamları olan göz yaşı silahının arkasındaki en büyük mesajın  ‘gözyaşlarını kabul etmek ve bunu avantaja çevirebilmek’ olduğunu ifade ediyor.

kaynak: inhabitat

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
14
Muhteşem
Acıklı Acıklı
9
Acıklı
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Korkunç Korkunç
9
Korkunç
Şoke Şoke
16
Şoke
handeocak