Google’un 19. Yılına Özel Sürprizi Doodle Nedir

5 dakikada okuyabilirsiniz


Doodle nedir diye eşe dosta sormayın. Google’ın 19. Doğum Günü için hazırladığı Çarkıfelek, 19 sürprizden oluşuyor. Daha önce Google tarafından yayınlanmış farklı doodle’lardan oluşan Çarkıfelek, oldukça eğlenceli bir konsepte sahip. Anasayfadaki çarkıfeleğin döndürülmesiyle kullanıcıya rastgele doodle sunuyor.

Doodle Nedir

Şimdi bu 19 sürprize bir bakalım.

1.DÜNYA GÜNÜ TESTİ
Siz hangi hayvansınız? Hangi hayvan olduğunuzu öğrenin.

DÜNYA GÜNÜ TESTİ

2015’te Dünya Günü için hazırlanmış olan test Google’ın 19. Doğum Günü doodle’ında yer alıyor. Google tarafından oluşturulmuş testteki çoktan seçmeli soruları cevaplayarak hangi hayvan olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

 

2.Kriket Oyunu

ICC 2017 Kadınlar Kriket Dünya Kupası Kutlaması için hazırlanan doodle da Google Doğum Günü Çarkıfeleği oyunları arasında.

 

3.Yılan Oyunu


Klasik yılan oyununu da bu özel doodle’da görüyoruz. Çoğumuzun bildiği gibi bu oyunda elma yiyerek büyüyen bir yılan var. Yılan, klavyedeki yön tuşlarıyla kontrol edilir. Duvara ya da yılanın kendisine çarparsanız kaybedersiniz.

 

4.Hip-Hop Oyunu


Hip Hop’un doğuşunun 44. yıl dönümü için hazırlanan doodle. Oynat butonuna bastıktan sonra şarkınızı seçiyorsunuz. Ardından mix yapmaya başlayabilirsiniz.

5.Görsel Müzik Kompozisyonu Oluşturucusu


Oskar Fischinger’ın 117. doğum günü için düzenlenmiş görsel müzik kompozisyonu oluşturma doodle’ı da çarkıfelekteki sürprizlerden biri.

6.Nefes Egzersizi


Gergin mi hissediyorsunuz? Rahatlamak için bu eklenti tam size göre. Google Nefes Egzersizi‘nin adımlarını izleyerek rahatlayabilirsiniz.

7.XOX (Tic Tac Toe) Oyunu

Klasik oyunlardan biri olan XOX oyununu da bu doodle’da görüyoruz. Kendinize uygun seviyeyi ayarlayarak Google karşı oynamaya başlayabilirsiniz.

8.Pinyata (Piñata) Oyunu


Google 15. Doğum Günü için hazırladığı Pinata Oyunu da sürprizlerinin arasında. İçi şeker dolu olan pinyataya vurarak toplayabildiğiniz kadar şeker toplayın.

9.Scoville Oyunu


Biberlerin acılık birimi olan Scoville, 1912 yılında Wilbur Scoville tarafından geliştirilmiştir. Wilbur Scroville’nin 151. Doğum günü için hazırlanan doodle Doğum Günü Çarkıfeleği’nde de karşımıza çıkıyor. Bu oyunda Scoville çeşitli biberler deniyor. Ağzı yanan Scoville dondurma yiyor ve oyun başlıyor. Siz dondurmayı kontrol ediyorsunuz ve biberleri 3 vuruşta yenmeye çalışıyorsunuz.

10.Chrome Müzik Laboratuarı- Arpeggios


Arpeggios bir arpej oluşturma eklentisidir. Farklı arpejler oluşturmanıza olanak tanır. Akorları keşfetmek için çarka tıklamanız yeterli.

11.Hayvan Sesleri

Hayvan Sesleri doodle
Hayvan seslerini merak ediyorsanız bu eklenti tam size göre. Bu eklentide birçok hayvanın farklı ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

12.PAC-MAN


PAC-MAN’in 30. Yıldönümü için hazırlanan doodle da sürprizler arasında. Oyunda ortadaki kulübeden çıkan 4 hayalete yakalanmamanız gerekiyor. Pacman’i yön tuşlarıyla kontrol ediyorsunuz. 4 köşede bulunan büyük yemleri yediğinizde hayaletler kısa bir süre için zararsız hale geliyor ve siz de bu süreden faydalanıp hayaletlerden kaçabilir veya onları yiyebilirsiniz.

13.Beethoven Oyunu


Karşımıza çıkan bir diğer sürpriz ise Ludwig van Beethoven’ın 245. Doğum Günü kutlaması için oluşturulan oyun. Bu oyundaki göreviniz bestecinin eserlerini bir araya getirmesine yardım etmek. The Fifth Symphony, Für Elise, Moonlight Sonata ve Ode to Joy bu oyunda bulunan ünlü eserleri.

14.Sevgililer Günü Oyunu

Sevgililer Günü Oyunu
2017 Sevgililer Günü için hazırlanan Pangolin Aşkına oyunu da Google’ın 19. Doğum günü doodle’ında yer alıyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın da desteğiyle bilinçlendirme amaçlı hazırlanan bu oyunda amaç pangolini eşine ulaştırmak.

15.Cadılar Bayramı Oyunu


Google 2016 Cadılar Bayramı’nı özel bir doodle ile kutladı ve bunu da doğum günü çarkıfeleğine ekledi. Oyunda Momo’nun amacı Sihir Akademisi’ni kurtarmak. Oyun, 5 seviyeden oluşuyor: kütüphane, kafeterya, sınıf, spor salonu ve binanın çatı katı. Hayaletlerin başlarının üstündeki sembolleri çizerek Momo’nun hayaletleri yenmesini sağlıyoruz.

16.Galapagos Adaları: Darwin’in Yaşam Laboratuvarını Keşfedin


Google’ın doğum gününde 19 sürprizden bir tanesi de Galapagos Adalarını bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan doğrudan keşfetmenize olanak sağlayan etkileşimli bir Google Haritalar aracı.

17.Solitaire

Solitaire doodle
Google’ın bir başka sürprizi ise klasik bir bilgisayar oyunu olan Solitaire. Google arama çubuğuna “Solitaiere” yazarak bu oyuna ulaşabilirsiniz.

18.Theremin Dersi


En büyük Theremin virtüözü olan Clara Rockmore’un 105. Doğum gününü kutlamak için hazırlanmış olan doodle da Doğum Günü Çarkıfeleği’ne eklenen doodle’lardan biri. Rockmore’un kendi eserindekine benzeyen bir ses kalitesiyle karşılaştığımız doodle’da bir ışık noktasıyla ses perdesini kontrol ederek melodiyi tamamlıyoruz.

19.Pony Express Oyunu


1860’da Amerika’da kurulan posta servisinin 155. yıl dönümü için hazırlanan oyun, Google Doğum Günü Çarkıfeleği’nde karşımıza tekrar çıkıyor. Oyunda engelleri aşarak mektupları topluyorsunuz. Amaç 100 mektubun teslimatını yapmak.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
8
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Beliz