Gıda Endüstrisinin Öğrenmenizi İstemediği 12 Sır

3 dakikada okuyabilirsiniz


Markete girdiğimizde genelde gözümüze hoş geleni alırız. Peki bunu yapmak ne kadar doğru? Güzel görünüyor olması tadının iyi olduğunu veya sağlıklı olduğunu garanti etmez.

1. Sert peynir

Sert peynir alırken rengine, deliklerine ve dokusuna dikkat edin. Beyaz bir kabuk olmadan düzgün olmalı, delikler bütün parçaya eşit şekilde dağılmalıdır. Eğer biraz sıktığınızda peynir şekline geri dönmezse, almamanız daha iyi.

2. Et

Taze et pembedir, parlak kırmızı ya da kahverengi değildir. Yağ çizgilerine dikkat edin. Parlak  ve çok hafif olmalıdır. İyi et de sıkınca orijinal haline geri dönecek ve elinize yapışmayacaktır.

3. Kahve

Ortalama fiyatı olan kahveleri tercih edin: pahalı olanın tadı aynı iken ucuz kahve  iyi olmayacaktır. İyi öğütülmüş kahve hiçbir zaman plastik kavanozlarda saklanmamalı cam veya metal kutularda korunmalı. Son kullanma tarihine de bakın. Bu süre 18 aydan fazla olmamalıdır.

4. Bal

Doğal bal şeffaftır ve tek renktir. Kaliteli bal çok tatlıdır ve özel bir kokuya sahiptir. Bir damla balı parmaklarınızın arasına sürün, cildiniz tarafından kolayca emilirse, sorun yok.

5. Dondurma

Dondurma alırken her daim içindekileri okuyun; vişne, çilek gibi aromalar nadiren doğal olur. Bu yüzden fıstıklı, damla sakızlı veya limonlu gibi aromaları seçmek her zaman daha iyidir. Öte yandan doğal meybuz bulmak neredeyse imkansız.

6. Çikolata

Her şeyden önce çikolatanın içeriğine dikkat edin. Liste ne kadar kısa olursa, çikolatanız  o kadar iyi olur. Kaliteli çikolatanın kakao içermesi gerekirken, herhangi bir türev yapay ürünün işaretidir. Buna ek olarak, bitkisel yağ içermeyen, kakao yağı içeren bir çikolatayı seçmek daha iyi.

7. Balık

Taze balık parlak gözlüdür; bulutlu ve şişmiş gözler bayat bir balık için gösterge niteliğindedir. Solungaçlar parlak kırmızı veya nadiren açık pembe olmalıdır (solungaçlar yoluyla kan dolaştığından). Balıkları elinize aldığınızda kuyruğu serbestçe asılmalıdır.

8. Ekmek

Taze ekmek sert olmamalı o yüzden her zaman almadan önce dokunun. Pakette ekmekler daha uzun ömürlü olur ama bu pakette birkaç saat kalan ekmek tadını yitirir.

9. Havuç

İyi havuç bulmak kolaydır: daha az parlak, hiçbir lekesi olmayan ve küçük olanları seçin yeter.

10. Dolmalık Biber

Bir biberdeki iki veya üç bölüm, biraz acı olduğunu ve daha az çekirdeği olduğunu gösterir. Dört bölüm varsa, bol çekirdekli ve tatlı olacak demektir. Ayrıca, biberin alt kısmına şiştiği yere bakın.

11. Yeşil Soğan

Soğanın beyaz ve yeşil kısımları arasındaki sınıra bakın: keskin bir ayrım var ise, ürün iyidir; renk geçişi kademeli ise soğan sert olur.

12. Jelatin

jelibonun da yapıldığı madde olan jelatinin domuz veya sığır gibi hayvanların derisi, tendonlarını, kemiklerini kaynatarak elde edildiği bilinen bir gerçektir. Bu yüzden yemeklerinizde jelatinin vegan versiyonu olan agar agar’ı kullanabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
Ozge Tan