Gezgin Derviş Gökhan Karaarduç: “Hayallerim Olmadan Asla!”

12 dakikada okuyabilirsiniz


Gezgin Derviş Gökhan Karaarduç
Gezgin Derviş Gökhan Karaarduç

Gezgin Derviş Gökhan Karaarduç: “Hayallerim Olmadan Asla!”

“Her şeyini kaybetmiş bir adam daha fazla nelerini kaybedebilir” dedi ve sıfırdan bir hayata başladı. Kimlik adı Gökhan Karaarduç olan bu gezginimizin hayatındaki olumsuz giden durumlar ve bazı dönüm noktaları onu Gezgin Derviş olamaya zorladı ve oldu. Oyunculuk kariyerini de yarıda bırakan Gökhan Karaarduç, hayallerinin peşinden koştu. Koşmaya da devam ediyor. Hayatına Gezgin Derviş adıyla devam eden gezginimiz, “Hayallerim Olmadan Asla” dedi ve peşinden binleri sürükledi. Instagram hesabında 10 binin üzerinde takipçiye ulaştı. Takipçileriyle büyük bir aile bağı kurdu. Kendisi de takipçilerine ailem diye hitap ediyor. Bir sırt çantasıyla attı kendini yollara ve o büyük macerası başlamış oldu. Gökhan Karaarduç kimdir? Gezgin Derviş kimdir? Nasıl Gezgin Derviş oldu? Bütün bu sorular da merak konusu halini aldı.

Gezgin Derviş

Ben de bu gizemli gezginimiz ile bir söyleşi fırsatı yakaladım. Sizler için birkaç soruda Gezgin Derviş ve amacını, hedeflerini projelerini öğrendim. Hadi gelin Gezgin Derviş kimmiş, biraz daha yakından tanıyalım:

Gezgin Derviş

“Doğa Severlerin Kamplarda Kullanabileceği 13 Pratik Bilgi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Bizlere Gökhan Karaarduç’u biraz anlatabilir misiniz? Kimdir bu gezgin? Neler yapıyor?

Hemen anlatayım. Gökhan Karaarduç, 25 yaşında bir adam. Normal, sıradan bir hayat yaşayan, Uşak Üniversitesi İktisat bölümünde okuyan sıradan bir insan. Bazı insanların hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Gökhan Karaarduç’un hayatındaki dönüm noktaları onu gezgin olmaya zorladı. Aynı zamanda oyunculukla da ilgileniyordum. Oyunculuk kariyerimi de bırakarak kendimi yollara attım. Kız arkadaşımdan ayrılmam, okulumun kötüye gitmesi, bazı arkadaşlarımla problemler yaşamam, maddi sıkıntılar yaşamak, beni iyice dibe çöktürdükten sonra Gökhan Karaarduç yavaş yavaş öldü. O öldükten sonra da sıfırdan bir hayata başlamaya karar verdim. Çünkü, her şeyini kaybetmiş bir adam daha fazla nelerini kaybedebilir, dedim ve sıfırdan bir hayata başlayayım, “Gezgin Derviş” olayım dedim. Bir sırt çantasını alarak kendimi yollara attım, maceram o zaman başladı.

Peki, eminim ki çok fazla merak ediliyordur. Şu an bir sevgiliniz var mı?

Hayır, şu anda bir sevgilim yok maalesef.

Bunun nedenini geçmişte kötü gitmiş olan bir ilişkiye bağlayabilir miyiz?

Ya şöyle açıklayayım, tabii ki de eski yaşamış olduğum ilişkimin bir etkisi var. Fakat, aynı zamanda şimdi bir vosvosa sahibim. Bir de gezginlik hayatım var. Ben bu hayata yoğunlaştığım için yani sevgililik anlamında bir zaman aralığım kalmıyor. Açıkçası böyle bir durum. (gülüyor)

Peki hangi sosyal medya platformlarındasınız?

Facebook’ta çok aktif değilim. En aktif olduğum sosyal medya platformu Instagram. Şu anda da Youtube’da yeni yeni içerikler üretmeye başladım. Youtube’a daha yeni girdim. Ama en aktif olarak Instagram’ı kullanıyorum.

Instagram’da 10 binin üzerinde takipçi kitleniz var. Bu kişilerle elbette ki sosyal yaşamınızda karşılaşıyorsunuzdur. Takipçileriniz ile bir yerlerde denk geldiğinizde tepkileri nasıl oluyor?

Dün de bununla alakalı bir olay yaşadım. Ben, beni takip eden kişileri takipçi olarak nitelendirmiyorum. Onlar benim ailem. Ben yeni bir hayata başladım ve kocaman bir aile edindim. Fakat insanlar beni yolda gördükleri zaman, Gezgin Derviş gibi hayallerini gerçekleştiren bir insan gördükleri zaman şaşırıyorlar. Seviniyorlar, yanıma gelip benimle sohbet, muhabbet etmeye çalışıyorlar, fotoğraf çekinmek istiyorlar. Bunu ben yadırgıyorum. Şöyle yadırgıyorum, alışkın olmadığım bir durum. Hiç tanımadığınız insanlar sizi tanıyorlar, sizin yanınıza geliyorlar ve sizle fotoğraf çektiriyorlar. Yani bu durumlarla karşılaşıyorum. Henüz alışabilmiş değilim bu duruma. Tabii ki de çok fazla büyük bir kitleye sahip değilim ama yine de yolda gördükleri zaman selam veriyorlar, tanıyorlar. Bu beni sevindiriyor açıkçası.

“Seyahatlerde İşinizi Kolaylaştıracak 18 Yararlı Tavsiye” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Kişilerin ilgisinden memnunsunuz değil mi?

Şöyle memnunum: Ne kadar çok ilgi olursa demek ki insanlara ben bir şeyleri aktarabiliyorum. O ilgi olduğu sürece o ilginin vermiş olduğu popülariteye kapılmadan sadece insanlara bir şeyler aktarabiliyor olmamı sağlamama bağlıyım. O konuda kendimi sevindirmeye çalışıyorum.

Gezgin Derviş

Ben hayallerini hedefe dönüştüren ve hayallerini gerçekleştirebilen insanlara sonsuz saygı duyuyorum ve o insanları bağrıma basasım geliyor. Ben de gezmeyi, farklı illeri, ülkeleri görmeyi çok isteyen, seyahat etmeyi de seven birisiyim. Fakat, sizin kadar özgür olamıyorum. (gülüyoruz) Mesela, ben kendi fakültemden ana kampüse gitmek için bile otostop çekemeyen birisiyim. (gülüyoruz) Bu yüzden sizin yaptığınız iş karşısında saygıyla eğiliyorum. (gülüyor)

Aslında hepimizin hayalleri var. “Hayallerim Olmadan Asla” sloganıyla da aynı benim gibi, hayatı kötüye giden, dönüm noktası yaşan insanlara kendilerini karamsarlığa kaptırmamaları için bir umut olmaya çalışıyorum. Çünkü ben de aynı yoldan geçtim. İnsanlara bunu aşılamaya çalışıyorum. Bakın, karamsarlıktan kurtulun. Çünkü hayalleriniz var. Bu hayallerinize yoğunlaşın. Bunları hedef haline getirip bunların peşinden koşturmalarını sağlamaya çalışıyorum.

Gezgin Derviş

“Sömestr Tatilinde Soluğu Avrupa’da Almak İsteyenler İçin 7 Gidilesi Nokta!” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Ne zamandır “Hayallerim Olmadan Asla” diyorsunuz?

Ben yola çıktığım ilk andan itibaren aslında hayallerimin peşinden gittiğimi fark ettim. Fakat, yola çıktıktan bir süre sonra şunu fark ettim; dedim ki “Benim dedim hayallerim olmadan aslaymış.” Yani ben hayallerim olmadan yapamazmışım. Bunu fark ettim. O sıralar bu sloganı herkes gibi kullanıyordum açıkçası fakat asıl sloganın benim üzerime yapışması şu şekilde oldu:
Vosvos hayalimi gerçekleştirdikten, anahtarı elime aldıktan sonra fotoğrafını paylaştığım zaman shopla kapısına hayallerim olmadan asla yazmıştım. Sonra onu kapıya gerçekten yapıştırınca o sloganla yoluma devam etmeye başladım ve o sloganla anılmaya başladım.

Özgürlüğü nasıl tanımlıyorsunuz?

Özgürlük şu şekilde, tamamen bir özgürlük yoktur bana göre. Bir başkasının özgürlük alanına müdahale etmeden kendi özgürlük alanınızda ilerlediğiniz sürece özgür olabilirsiniz. Sadece kendi yapmak istediklerinizi başkalarının hayatına etki etmeden yapabiliyorsanız, işte o zaman özgürsünüzdür. Bunun fazlası aşırıya girer, o zaman da özgür olamazsınız.

Çok tatlı bir vosvosunuz var. Tüm gezilerinizi vosvosunuzla mı yapmayı planlıyorsunuz?

Yok, hayır. Şimdi şöyle, bu soruyla da çok karşılaşıyorum. Ben ilk otostopla başladım yolculuğuma, daha sonra da vosvos hayalim vardı. Vosvosumla da belli bir yol yaptım. Şu anda da başka planlar yapıyorum. Vosvosumla yine olabildiğince gezmeye çalışacağım. Fakat belli noktalarda başka arabalarla gezebilirim. Bisikletle gezebilirim. Motorla, belki tırla, belki uçakla gezebilirim. Çünkü ben kendimi şu şekilde tanımlıyorum; “Ben gezginim.” Bulabildiğim tüm vasıtalarla gezmeye çalışıyorum. Vosvos, hayallerimin arasında olan bir şeydi. Ama ben sadece vosvosçu değilim, sadece otostopçu değilim. Ben sadece gezginim.

Vosvosunuzla bir Avrupa turu yapmışsınız. 10 Avrupa ülkesi gezip 10 bin km yol yapmışsınız. Bu iş zor olmadı mı? Biraz bahsedebilir misiniz?

Bunu yapmadan önce, yapabileceğimi görmek amaçlı yola çıktım ben zaten. Çünkü şu anda günümüzde bunu yapan kimse yok. Böyle klasik arabayla, minibüsüyle yapanlar var, karavanıyla yapanlar var. Ama benim gibi tek başına, kısıtlı bir parayla ve hiç dil bilmeden tamamen büyük bir maceraya atılan, arabadan anlamamasına rağmen böyle bir yolculuk yapan tek kişiyim. Bunu da işte, deneyerek yapabilecektim. Evet, bir sürü zorlukla karşılaştım. İşte, lastiğim patladı, aküm bozuldu, bujisel sıkıntılar yaşadım. Fakat bunları hep yolda öğrendim. Bunlardan keyif almasını öğrendim. Fakat Almanya’da arabamın motoru bozuldu. Arabamı bırakıp bırakmamak arasında kararsız kaldım. Az daha bırakıp geliyordum. 4 bin km’yi çekici üzerinde ittirerek, kaktırarak, vurdurarak, çektirerek getirdim. Ondan bile daha sonrasında keyif aldım. Zorluk kısmı. Evet zorluk olacak. Zaten ben bu zorluğu aşabilmek için yollara çıktım. Yani benim olayım tatil yapmak değil. Benim olayım macerayı yaşayabilmek. Macera olan yerde zorluklarla karşılaşabiliyoruz.

Gezgin Derviş

“Kritik Durumlarda Hayatınızı Kurtaracak 9 Yöntem” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Sanırım araba tamirinden anlamıyorsunuz? Ben öyle anladım. (gülüyoruz)

Hiç anlamıyorum. Onun sıkıntısını yaşadım ama mücadele etmesini öğrendim.

Bana hep korkutucu gelir otostopla seyahat etmek ya da en basitinden şehir içinde bir yerden bir yere gitmek. Sonuçta aracına bindiğim kişiyi tanımıyorum. Güvenemem. Peki siz dünyaya, insanlara çok mu güveniyorsunuz ve hiç korkmuyor musunuz?

Birazcık korkusuz olmak lazım, birazcık da güvenmek lazım. Çünkü hiçbir zaman, hiç kimseye sonsuza kadar güvenemezsiniz. Fakat böyle bir yolculuk yapmak istiyorsanız bir şeylerden fedakarlık yapmanız gerekiyor. Bir şeyleri göze almanız lazım. Ben yolculuklarımda hep şunu göze alarak yola çıktım. En kötü başıma ne gelebilir diye düşündüm. Eğer bunun altından kalkabilecek isem işte o zaman yola çıktım. Vosvosla Avrupa turu yapmak nedir, en kötü vosvosumu orada bırakıp gelecektim. Otostopta aynı şekilde, en fazla ölürüm mantığı vardı. Yani dediğim gibi zaten dibi görmüşsünüz, zaten kaybetmişsiniz. Kaybetmiş insan daha fazla ne kaybedebilir? Yola çıkıyorsunuz, korkusuzca ilerlemiş oluyorsunuz. Yani ben o şekilde ilerledim.

Anlıyorum. Peki Avrupa’ya gittiğinizde en çok hangi ülkeyi sevdiniz, hangi ülkenin vatandaşları yardımseverdi?

Fransa diyebilirim. Fransa’da biraz daha fazla kaldığım için olabilir. Çünkü en büyük hayalim Eyfel Kulesi idi. Bu yüzden biraz daha fazla vakit geçirdim. Oradaki insanların sıcak kanlılığını net hissedebildim.

Gezgin Derviş

Takipçilerinize ya da Avrupa’ya gezi yapmak isteyen insanlara Avrupa’daki hangi ülkeleri, nereleri görmelerini önerirsiniz?

Eğer gerçekten görmek istedikleri yerler varsa önce oraları görsünler. Fakat şimdi ben tekrardan bir Avrupa turu yapmayı düşünürsem daha önce gittiğim yerleri değil de biraz daha ara sokaklarda kaybolup bilinmeyen yerleri keşfetmeye çıkardım. Buna aslında kendileri karar verirse daha iyi olur. Eğer ilk defa gidiyorlarsa görülmesi gereken yerleri görsünler. Mesela Yunanistan’da Selanik’i, İtalya’da Venedik, Pisa Kulesi’ni görün. Yani sembolleşmiş yerleri görsünler. Eğer bunları daha önce görmüşlerse ara sokaklarda kaybolsunlar.

Bildiğim kadarıyla geçenlerde takipçilerinizle bir yerde toplanmışsınız, siz şöyle demişsiniz; “Ben sadece vosvosumla seyahat etmek istemiştim ama konu şu an nerelere nerelere geldi.” Ben de size onu sormak istiyorum Gökhan Bey, konu nerelere geldi? (gülüyoruz)

Ben üniversite sıralarında okurken vosvos almak çok büyük bir hayaldi. Çünkü üniversite öğrencisiyiz, cebimizde para yoktu. Kısıtlı bir para vardı. Benim o zamanki en büyük hayalimdi vosvos almak. Ya bir vosvos alırsam ondan sonra ölsem de gam yemem diyordum. Sonra vosvos aldım. Sonra yazılar yazmaya başladım. Bu yazılar birilerinin dikkatini çekmeye başladı. Bir gecede bir sürü insan yani bir sürü aile kazandım. Takipçim demek istemiyorum. Ailem onlar çünkü. Bir gecede aile kazanmaya başladım. Bu aileden aldığım desteklerle yolculuklar yapmaya başladım. Böylece daha fazla yerler gördüm. En son kendimi bu Eyfel Kulesi’nin önünde çektirdiğim fotoğrafta buldum. En çok bunun hayalini kuruyordum. Çünkü bu benim için imkansız bir şeydi. Sonrasında ailemle beraber, onların destekleriyle beraber, bu hayalim dediğim şeyi gerçekleştirebildim. İmkansız dediğim şeyi gerçekleştirebildim. Ben bu kadarını hayal etmemiştim. O vosvosu alırken, 9 bin TL’ ye aldığım vosvosla konunun buralara geleceğini hiç tahmin etmemiştim.

O zaman şunu diyebilir miyiz? İmkansız diye bir şey yok. Bu imkansız denilen şeyleri başarmak kişilerin kendisiyle alakalı. Kişinin kendisinde bitiyor diyebilir miyiz?

Evet aynen öyle. İmkansız diye bir şey yok. İstemek ve başarmak vardır. Şimdi isteriz. Hepimiz isteriz fakat başarmak için adım atmayız. İşte orada yüzde 50’sini yapmış oluyoruz. Ama bir şeyleri gerçekten çok istersek ya onları gerçekleştirerek ölürüz ya da onları gerçekleştirmek uğruna ölürüz. Yani imkansız diye bir şey yok. Derler ki bir imkansızın peşinden gitti. Zor ama imkansız değil.

Peki vosvosunuzla mı seyahat etmek daha keyifli yoksa otostopla mı?

İkisinin de kendine has güzellikleri var. Fakat vosvosta biraz da olsun kendimi daha güvende hissediyorum. O benim aynı zamanda evim gibidir. O yüzden biraz daha kendimi güvende hissediyorum.

“Doğa Sever misin? O Halde Yol Açık Yola Çık” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Şunu sormak istiyorum, bu gezilerin bir de maddi boyutu var. Özellikle Avrupa için ve aynı zamanda vize sıkıntıları var. Bu konularda neler söyleyebilirsiniz?

Ben iktisat bölümünde okudum bir nevi bölümümle alakalı bir iş yapmış oluyorum. Kıt kaynakla maksimum faydayı zaten olabildiğince yapmaya çalıştım. (gülüyoruz) Yapmış olduğum bileklikleri sattım. İnsanlara gidip; “Benim böyle bir hayalim var, bu bileklikleri alarak bana destek olur musunuz” diyerek bilekliklerimi sattım ve Avrupa turu bütçemi sağladım. Ufak tefek sponsorluklarım vardı. Bana destek olanlar oldu. Yolda kaldığım zaman ailem dediğim kişiler bana maddi destek sağladı. Zaten benim tek masrafım vosvosta yakıt. Yurt dışında yeme içmeye kesinlikle para vermedim. O yüzden bir şeylerden fedakarlık ederek bütçeyi sağlayabildim. Özellikle kıt kaynakla. Vize konusunda ise, ben şanslı gezginlerden bir tanesiyim diyebilirim. Çünkü şanslı olmayan ve maddi durumu iyi olmayan gezgin arkadaşlarım öncelikle vizesiz ülkelerle başlıyor. Benim en büyük avantajım ise öğrenci olmamdı. Öğrenci olduğum için de aileyi sponsor gösterdim. Vize işlemlerini daha kolay halleden gezginler de yine belli bir maddiyata sahip olan kişiler. Maddi durumu iyi olan kişiler vize işlemlerini çok kolay halledebiliyor. Benimkisi tamamen şanstı. Maddi durumu iyi olmayıp şanslı kişilerdenim diyebilirim. Çünkü aileyi sponsor gösterdim, banka hesabında bir yerden borç alıp göstermelik bir parayla vize işlemlerini hallettim. Denemekten korkmamak lazım. Bu tarz işlemleri yola çıkmadan öğrenemiyorsunuz.

Benim çok merak ettiğim bir durum var. Eminim benim gibi bu durumu merak eden pek çok insan vardır. Kendi kişisel aracıyla olsun, otostopla olsun bu gezginler gittikleri yerlerde nasıl yaşıyorlar? Nerede yemek yiyorlar, nasıl banyo yapıyorlar, sosyal ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar? 

Yol o kadar güzel ki yoldaki insanlar da o kadar güzeller ki o güzellikleri görebiliyoruz. Çünkü, hayatta iyi insanlar olduğu sürece bizler gezebiliyoruz. O iyi insanlar sayesinde bizler yemek yiyebiliyoruz. Duş alabiliyoruz. Gezginiz dediğimiz zaman duş yapma imkanı sağlıyorlar bize. Yiyecek içecek imkanı sağlıyorlar. Konaklama imkanı sağlıyorlar. Vosvosta da aynı şekilde yurt dışında da bu iyiliği gördüm. İşte vosvosu gören, Türk plakalılar, Türkler gelip yanıma yanaşıp bazı konularda yardımcı oluyorlar. Yolda kaldığımda o insanların evinde kalıp onlardan yemek yedim. Bu şekilde idare edebiliyorum. İyi insanlar olduğu sürece.

Sizin sayenizde de dünyada hala iyi insanların var olduğunu da görmüş olduk. (gülüyoruz). Peki şunu diyebilir miyiz, en iyi dostluklar yollarda ediniliyor?

Aynen öyle en iyi dostluklar yollarda ediniliyor.

Siz bir de otostopla Türkiye turu yapmışsınız. 81 ili de gediniz mi?

Yok, 81 il değil de Türkiye’nin çok büyük bir bölümünü gezdim. Bir tek Karadeniz kaldı. Onun dışında da birkaç tane şehir kaldı. Ama sordukları zaman Türkiye’yi gezdim diyebiliyorum. Çünkü zaten gezdiğim yerlerde Karadeniz kültürünü de az çok yaşayabildim. Bu sene eğer bir sıkıntı olmazsa tamamen Türkiye’yi bitirmeyi düşünüyorum. Ama Türkiye’yi gezmiş sayılabilirim.

Türkiye’de en çok hangi ili sevdiniz ve en çok hangi ilde sıkıntılar yaşadınız?

En çok Osmaniye’de sıkıntı çektim. Onun dışında da en çok sevdiğim şehirler Mardin, Diyarbakır ve Urfa.

Şu anki projeleriniz nelerdir? İleriye dönük planlarınız nelerdir?

Şu anda ben en büyük hayalimi gerçekleştirdim diyebilirim. Şu andaki en büyük hedefim “Hayallerim Olmadan Asla” yı tüm dünyaya yayıp bütün dünyadaki insanlara hayallerini hatırlatmaya çalışmak. Bunun dışında da gezi programları geliştirmeye çalışıyorum. Vosvosla nerelere giderek insanların dikkatlerini çekebilirim veya vosvos olmadan otostopla nerelere gidebilirim. Hatta daha bugün gündemime düşen bir olay, yurt dışında bir ülkede sıfırdan bir hayata tekrardan başlamak. Hiç tanımadığım bir ülkede, hiç dilini bilmediğim bir ülkede sıfırdan bir hayata başlamak gibi bir düşüncem gelişmeye başladı bugün. Bu tarz şeyler var. Şu anki en büyük amacım insanlara hayallerini hatırlatmak, hayallerinin peşinde koşarken ölen bir adam olarak anılmak istiyorum.

Gezgin Derviş

“Yurt Dışı Deneyimi Yaşamak İsterken Endonezya Yolculuğu ile İkinci Ailesini Buldu” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Takipçilerinize sizin deyiminizle ailenize, sizi tanıyan, tanıyacak olan tüm insanlara hayata dair neler önerirsiniz?

Bu hayata bir defa geliyoruz. Ne için yaşamak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Hayallerinizin peşinden gidin derken ben bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum. Bir vosvosa binin dünyayı gezin değil hayaller. Bazılarının hayalleri lüks bir yaşantıdır, Bazılarının ise bir bankada memur olmaktır. Bazılarının da o bankada müdür olmaktır. Eğer bir hayaliniz varsa ve o hayalin peşinden gitmek istiyorsanız gidin. Çünkü zaman çok daralıyor. Hayat o kadar uzun değil. Herkese gezgin olun demiyorum. Sadece benim tek derdim hayallerinizin peşinden gitmeniz. Bunun farkına varsınlar yeter, başka da bir şey istemiyorum.

Benim için mükemmel bir sohbetti. Kendi hayallerimi geçirdim zihnimden her cümlenizde. Umarım ben de en büyük hayalimi gerçekleştirebilirim. Hayalimi hedefe dökmem gerektiğini öğrendim sizin sayenizde. Beni etkilediniz gerçekten. (gülüyoruz) Söyleşimiz için çok teşekkür ediyorum. Umarım pek çok insana ışık olursunuz, başarılarınızın devamını diliyorum.

Ben çok teşekkür ederim. Çok memnun oldum sizi tanıdığıma.

Gezgin Derviş Gökhan Karaarduç’un sosyal medya platformlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Gezgin Derviş Instagram hesabı

Gezgin Derviş Youtube hesabı

Gezgin Derviş Facebook hesabı

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke