Dünya Tarihinde Yer Edinmiş ve Gelmiş Geçmiş En Ölümcül 8 Patlama

3 dakikada okuyabilirsiniz


Dünya tarihinde insanlık için şoke etkisi olmuş çok şiddetli patlamaların olduğunu biliyoruz. Biz de Netrojen olarak bunlardan bir kaç önemli olanını sizler için derledik. Buyrun birlikte inceleyelim.

1. Kanada 1917

1917 yılının kasım ayında Kanada’nın liman şehri olan Halifax’da gerçeklekleşen bu patlamada iki binden fazla insan öldü. Denizde seyir halindeyken birbiriyle çarpışan bomba yüklü gemiler bir şehrin nerdeyse yok olmasına sebep oluyorlardı. Hatta patlama o kadar şiddetliydi ki gemide bulunan 2 tonluk top patlamadan sonra 8 kilometre ilerde bulunmuştu.

2. Hindenburg 1930

1930’lu yıllarda Almanya’nın ürettiği devasa bir zeplin olan Hindenburg  Berlin’den havalanıp New York’a doğru yola çıkmıştı. 6 mayıs 1937 günü inişe geçtiği sırada balon kısmı bir anda alev aldı. Balonun içi binlerce metreküp aşırı yanıcı hidrojen gazıyla doluydu. 250 metre boyundaki bu devasa zeplin bir buçuk dakika içerisinde yanarak kül oldu. Yaşanan patlama ve yangın yüzünden 35 kişi öldü. Bu olayın ardından zeplinlerin hava taşımacılığında kullanılmasından vazgeçildi.

3. Trinity 1945

Tarihin ilk atom bombası denemesi Trinitiy’dir. Amerika’nın Manhattan projesi kapsamında geliştirip ürettiği bu bomba Amerika’nın New Mexico çölünde denendi. 16 Temmuz 1945 yılında patlatılan bomba o ana kadar görülmemiş bir etki yarattı. O günün bilim insanları dahi böyle büyük bir patlama beklemediklerini açıkladılar.

4. Çar Bombası 1961

Sovyetler Birliğinin geliştirmiş olduğu bu bomba Japonya’ya atılan atom bombasından 6500 kat daha güçlüydü. Patladıktan sonra bütün dünyada ölçülebilen depremler meydana geldi. Neyse ki hiçbir ülke bu bombayı bir savaşta kullanmadı.

5. Herdfordshire 2005

İngiltere’de bulunan Herdfordshire yakıt tankları 11 ekim 2005 günü infilak etti. Tanklarda tam 270 milyon litre ham petrol bulunmaktaydı. Patlama o kadar şiddetliydi ki 200 km ötedeki Hollanda ve Fransa kıyılarından dahi hissedildi.

6. Pepcon 1988

Pepcon, ABD’de bulunan ve NASA için roket üreten bir yerdi. 4 Mayıs 1988’de depolarındaki katı ve sıvı roket yakıtları bir anda patladı. olay tesisin tamamen yok olmasına ve milyarlarca dolara hasara neden oldu. Olayda 350 kişi yaralandı.

7. Teksas Patlaması 1947

ABD tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan bu patlama 600 insanın ölümüne 5000 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Felaketin nedeni bir petrol rafinerisinin yanındaki limanda demirli olan bir geminin patlamasıydı.

8. Hiroşima ve Nagazaki 1945

Tarihin en büyük katliamlarından biri 2. dünya savaşı sırasında gerçekleşmişti. Faşist Japonya iktidarının yapmış olduğu Pearl Harbor saldırılarının öcünün almak isteyen Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya atom bombası atarak hem Sovyetlere gözdağı vermek hem de Japonya’nın kayıtsız şartsız teslim olmasını hedefliyordu. ABD 6 ağustos 1945 yılında ilk atom bombası olan Little Boy (küçük çocuk) adlı uranyum tipi bombayı Hiroşima şehrine fırlattı. Şehre atılan atom bombası saniyeler içinde 70 bin insanın ölmesine neden oldu. Teslim olmayı reddeden Japonya’nın Nagazaki şehrine bir atom bombası daha atıldı. İlerleyen yıllarda yaralılarında ölmesiyle atom bombası etkisiyle hayatını kaybeden sayısı 350 bini buldu. Ayrıca birçok kişinin de sakat kalmasına yol açan bu bombanın etkileri günümüzde de hala devam etmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17