12 Yaşında Kendi Oyununu 500 Dolara Sattı, Şimdi 3 Şirketin CEO’su

3 dakikada okuyabilirsiniz


Elon Musk; adını bazıları “Elon Musk’ın tellağı konuştu: Tesla istedi’’ haberleri ile, bazıları ‘’Elektrikli Araba Tesla’’ ile bazıları Türkiye ziyaretiyle duydu. Ama aslında Elon Musk kimdir?

Elon Musk (d. 28 Haziran 1971) Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci.  SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Elon, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yaptı.

SpaceX

Paypal’daki başarısının ardından Elon Musk; 2002 yılında Space Exploration Techologies (Uzay keşif teknolojileri) adını verdiği SpaceX şirketini, 100 milyon dolarlık sermaye ile kurdu.

2008 yılında kendi üretimi olan Falcon 1 roketi ile başarıyla Dünya etrafına bir uydu oturtulmasıyla birlikte, SpaceX Dünya görüngesine ilk uydu yollanan firma ünvanını kazandı.

2040 yılında 80 bin kişilik bir nüfus ile Mars’ta koloni kurma hedefi olduğunu söyleyen Elon Musk, Eylül 2016’da Mars’ta planladığı koloni planlarını paylaştı.

Tesla

Musk Tesla Motors’un ortak kurucularından biri ve ürün tasarımı başkanıdır. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanır.

Tesla’nın başlangıcından beri Musk, temel fiyatı Roadster’ınkinin yarısı kadar olan dört kapılı aile arabası Model S’in destekçisi olmuştur. Musk ayrıca 30 bin dolarlık küçük araçlar yapılmasının ve diğer üreticilere güç üretim ve aktarım organı yapılıp satılmasının da taraftarıdır. Böylece diğer üreticiler bu ürünleri kendileri geliştirmek zorunda olmadan uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretebileceklerdir. Birçok ana yayın organı Musk’ı, gelişmiş güç üretim ve aktarım organları üzerindeki devrimsel çalışmalarından dolayı Henry Ford’la mukayese etti.

Tesla 100 km/h hızla giderken iskambil oynayabilir hatta uyuyabilirsiniz.

OpenAI

2015 yılında kar amacı gütmeyen bir yapay zeka firması kuran Elon Musk, firma olarak insanlığa yararı dokunacak yönde yapay zeka çalışmaları yapıyor.

Yapay zekanın herkese erişilebilir olmasını isteyen firma, devletler ve büyük şirketlerin yüksek rakamlar ödeyerek sahip olduğu sistemlerin yerine geçerek yapay zekayı ucuz ve ulaşılabilir kılmak istiyor.

The Boring Company

2016 yılında trafikte kalmış olmanın verdiği bıkkınlık ile tweet atarak ilk başlangıcı yapan Elon Musk, The Boring Company ile yer altı üzerinden araç trafiğini tüpler aracılığıyla sağlamayı hedefliyor.

“Şehirlerle ilgili temel problem, onları üç boyut olarak inşa etmemiz. Her katı onlarca insanla dolu olan yüksek binalar inşa ediyorsunuz ancak yollarınız iki boyutlu oluyor. Bunun yürüyemeyeceği apaçık ortada. Çıkmaza gireceğiniz kesin. Ancak tünel yaparsanız üç boyutluluğa geçersiniz.’’

Elon Musk en çok da Anıtkabir’i ziyaret etmesi ve Atatürk’ün ”Eğer bir gün benim sözlerim bilim ile çelişirse, bilimi seçin” sözünü tweetleyerek kalbimize taht kurdu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke