Geçmişin Kokusunu Bugüne Taşıyan Adam: Yeşilçam Hafiyesi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Her gün üzerinde yürüdüğünüz yolun ya da önünden geçtiğiniz evin, hayranlıkla izlediğiniz Yeşilçam filmlerindeki yol ya da ev olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Biz çoğu zaman bunun farkında olmasak da bu durumu fark etmiş ve geçmişin kokusunu bugün de duymamızı sağlamayı kendine hobi edinmiş birisi var: Kendisini Yeşilçam Hafiyesi olarak tanımlayan Kürşat Çetin, eski filmlerdeki sahnelerin çekildiği yerlere gidip fotoğraflar çekiyor. Bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşarak da takipçilerine müthiş bir zaman yolculuğu yaşatıyor.

Kürşat Çetin bu hobiye 2009 yılında, Bizimkiler dizisinin çekildiği apartmanın önünden tesadüfen geçerken yaşadığı duygular sonucu başlamış. Kafasında bir anda Cafer’in ve Sabri Bey’in belirmesiyle bir tür zaman yolculuğuna çıkan Çetin, bu yolculuğu daha sonra da devam ettirmek istemiş. İlk olarak Twitter hesabı açarak paylaşımlara başlayan Yeşilçam Hafiyesi, gelen tepkilerin harika olduğunu ve bunun kendisini çok memnun ettiğini söylüyor.

Gerçekleştirdiği bu hobinin insanlar tarafından çok olumlu karşılandığını belirten Çetin, bazı mekanlarda fotoğraf çekerken, insanları da bilgilendirebildiğini ifade ediyor. “O filmin o mekânda çekildiğini bilmeyen insanlar çıkabiliyor ve ben anlatınca çok mutlu oluyorlar” diyen Kürşat Çetin, bunun kendisini daha fazla mutlu ettiğini vurguluyor.

Yeni mekanlar keşfederken takipçilerinden gelen önerileri de dikkate alan Kürşat Çetin, bu uğraşı bir iş olarak değil bir hobi olarak görüyor. Önceliği kendi izlediği ve beğendiği filmlere verdiğini söyleyen Çetin, ülkenin çeşitli yerlerinden davetler de almış. “Benim yaptığım gibi yapan arkadaşlar oldu” diyen Yeşilçam Hafiyesi, Avrupa’dan ve Amerika’dan fotoğraflar geldiğini ve takipçilerinden gelen paylaşımlar noktasında da çok şanslı olduğunu anlatıyor.

Bunun bir zaman yolculuğu olduğunu belirten Yeşilçam Hafiyesi: “Gittiğim yerde hemen fotoğraf çekmem. Önce bir dururum, çevreye bakarım, kendimi o filmin içine sokarım” diyor. Filmin bir tür hayali oyuncusu ya da figüranı olduğunun altını çizen Çetin, duvardaki çatlaktan yerdeki kaldırım taşına kadar her şeyin bir anda anlam kazandığını aktarıyor. Yeşilçam Hafiyesi’ne göre bütün bu detaylar, o filmlere şahit olduğu için tarihe tanıklık etme noktasında büyük önem taşıyor.

Hobisinin gelecekte nasıl hatırlanacağıyla ilgili konuşan Yeşilçam Hafiyesi, karşılaştırma üzerinden bir hatırlanma olabileceğini kaydediyor. “1976’da şurası ne kadar ormanken 2016’da ne kadar azalmış, şimdi 2116’dayız ve oradaki dağ bile yok” şeklinde yorumların olabileceğini düşünen Çetin, doğayı kendimize göre şekillendirmektense, doğanın şartlarına göre değişip gelişmemiz gerektiğini düşünüyor.

Kürşat Çetin için Kemal Sunal çok değerli bir isim. Sunal’la ilgili “En çok 80’lerde çevirdiği sosyal içerikli filmleri seviyorum” diyen Çetin, Şener Şen, Sadri Alışık gibi isimlere de hayranlık duyduğunu belirtiyor.

“Yeşilçam’ı ve Türk Sineması’nı dönem dönem incelediğini ve her dönemin ayrı bir havası olduğunu vurgulayan Yeşilçam Hafiyesi, ne bulursa izlemeye çalıştığını söylüyor. Kendisi için 90’lı yıllar da büyük önem taşıyor.

90’larla ilgili bulduğu bütün filmleri izlemeye çalıştığını anlatan Kürşat Çetin, “Benim için o dönemden kalma kült filmler vardır” diyor. Çetin, “Dönersen Islık Çal”, “Eşkıya”, “Ağır Roman”, “Her Şey Çok Güzel Olacak” gibi filmlerin de “Ah Güzel İstanbul” ya da “Vesikalı Yarim” kadar değerli ve saygı duyulması gereken eserlerden olduğunu söylüyor.

Kendisi için her fotoğrafın ve gittiği her mekânın bir hikayesi olduğunu aktaran Yeşilçam Hafiyesi, bunun bir hobi olmak dışında ciddi bir mesai olduğunu da belirtiyor. Filmin izlenmesinden mekânın bulunmasına, evden çıkıp oraya ulaşana kadar geçen zamandan, toplu taşımada karşılaştığı insanlara kadar her fotoğrafla ilgili ayrı bir yaşanmışlığının olduğunu söyleyen Kürşat Çetin, “Fotoğraflara baktığınızda onlar size neler hissettiriyorsa hikayesi de odur ve herkes kendi hikayesini oluşturur” diyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
30
Muhteşem
Acıklı Acıklı
9
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Şoke Şoke
10
Şoke