Gazeteciliğe Bakışınızı Değiştirecek 15 Film

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Köpek gibi acı çeksen de en iyi meslek gazeteciliktir” demiş Gabriel Garcia Marquez.  Spider-man ile Superman’in taytlarını giyip dünyayı kurtarmadıkları zamanlarda gazetecilik yapıyor olması bundan herhalde. Biz de boş durmadık en iyi mesleğe en iyi filmleri listeledik.

1. YURTTAŞ KANE / CITIZEN KANE

IMDB NOTU: 8.4

Bir çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi filmi kabul edilen Yurttaş Kane, tanınmış bir adamının ölmeden önce kimsenin bilmediği bir söz kullanması üzerine bu gizemin peşine düşen bir grup gazeteciyi anlatıyor.

2. SPOTLIGHT

IMDB NOTU: 8.1

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde The Boston Globe’un Spotlight ekibinin kiliselerdeki çocuk istismarını ifşası anlatılıyor.

3. CITIZENFOUR

IMDB NOTU: 8.1

Amerikan ulusal güvenliğinin, vatandaşların özel hayat gizliliğini ihlal ettiğini ortaya çıkaran Edward Snowden’ın, belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Grenwald ile iletişime geçtikleri dönemi ve olayın ortaya çıkarılışını gerçek kayıtlarıyla anlatılan belgesel bizzat Laura Poitras imzalı bir yapım.

4. NETWORK

IMDB NOTU: 8.1

Tüm dünyanın bir “TV vatandaşına” dönüştüğü şu dönemde televizyon sektörünün kokuşmuş yüzünü görmek için uygun bir film. Programının reytinglerinin düşmesi üzerine canlı yayında intihar edeceğini açıklayan sunucunun macerası anlatılıyor.

5. BAŞKANIN TÜM ADAMLARI / ALL THE PRESIDENT’S MEN

IMDB NOTU: 8

Washington Post gazetesinin iki muhabirinin Watergate skandalını ortaya çıkarışını anlatan film, medyanın gücünü karşısında Amerikan başkanlığının bile duramayacağını kanıtlıyor.

6. GECE VURGUNU / NIGHTCRAWLER

IMDB NOTU: 7.9

Bir suçlunun para kazanmak için haber satmaya başlamasının anlatıldığı film bize “Gazetecilik” olarak yapılmadığında haberciliğin nasıl bir kabusa dönüştüğünü gösteriyor.

Sinema Tarihine Damgasını Vuran 10 Psikolojik Gerilim Filmi içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

7. ÖLÜM TARLALARI / THE KILLING FIELDS

IMDB NOTU: 7.9

Savaş muhabirliğinin anlatıldığı film Amerika’dan Kamboçya’ya, ölüm tarlalarından özgürlüğe bir serüven.

8. FROST & NIXON

IMDB NOTU: 7.7

Amerikan tarihinin istifa eden tek başkanı Nixon’ın, görevden ayrıldıktan üç yıl sonra skandala dair soruları yanıtlamak üzere bir TV programına katılmayı kabul eder. Dişine uygun olarak gördüğü dönemin çaylak gazetecisi Frost ise gerçeklerin peşindedir…

9. İYİ GECELER, İYİ ŞANSLAR / GOOD NIGHT AND GOOD LUCK

IMDB NOTU: 7.5

1950’lerin Amerika’sında, radyo televizyon gazeteciliğinin ilk dönemlerinde geçiyor hikaye. Aynı dönem Amerika için “komünist avı” dönemidir. Senatör Joseph McCarthy ‘in yarattığı komünizm paranoyasına karşı CBS’de Edward Murrow ve yapımcı Fred Friendly kariyerlerine mal olacak olan halkı bilinçlendirme çalışmasını başlatır.

10. PRESS

IMDB NOTU: 7.2

Film 1990’ların Türkiye’sinde geçiyor.

11. ELÇİYİ ÖLDÜR / KILL THE MESSENGER

IMDB NOTU: 7

Araştırmacı gazeteciliğin mayın tarlasında yürüyüşe çıkmaktan farksız olduğunun Amerika’dan bir kanıt ; Gary Vebb’in gerçek öyküsü. Uyuşturucu ticaretinin Beyaz Saray’a dayanan ilişkilerini açığa çıkarmaya çalışırken öldürülen bir gazetecinin hikayesi.

12. THE BANG BANG CLUB 

IMDB NOTU: 7

Akıllara kazınan akbaba ve çocuk karesinin fotoğrafçısı Kevin Carter’ın da içinde bulunduğu bir grup foto muhabirin ölüm bölgelerindeki anları ölümsüzleştirme macerasına tanıklık ediyoruz

13. GİZLİ DOSYA / TRUTH

IMDB NOTU: 6.8

Televizyonda gördüğümüz haberlerin bir ekip çalışmasının ürünü olduğunu hatırlatan film, gerçek bir öykünün uyarlanması. CBS’ in ünlü 60 dk programının, başkan George Bush’un askeri dosya araştırmasını ve sonrasındaki eleştiri yağmurunun sunucu Dan Rather  ve yapımcı Mary Mapes’ın kariyerine mal olmasını anlatıyor.

14. SUPERMAN SERİSİ

DC evreninin “even gods must be journalist” dedirten superman’ini de saymadan geçmeyelim

15. SPIDER-MAN

DC’ nin gazeteci süper kahramanı var da Marvel’in yok mu? Tabiki var. Marvel’in örümceği, New York’ un foto muhabiri Peter Parker.

Konuya ufak bir editör notu düşelim. Dünya’yı ve Lois’i defalarca kurtarmış olabilirsin ama gazetecilik denince bi’ Lois Lane değilsin sevgili Superman 😉

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan