Fındık Değil Finduk Diyen Giresunluların Bileceği 6 Şey

2 dakikada okuyabilirsiniz


Giresun doğasıyla, insanıyla, fındığıyla kuşkusuz Karadeniz’in incisi. Peki özellikle bu güzide şehrimizde yaşayan insanların anlayabileceği şeyler neler olabilir? Hep birlikte bakalım.

1. Taflan

Giresun dışında ismi karayemiş olarak da bilinen bu meyve, soğanlı taflan kavurmasından, yemiş haline kadar birçok farklı lezzette kullanılır. Giresun’da yaşayan insanların iyi bildiği bir şey de bu meyvenin lekesinin kolay kolay çıkmayacağıdır!

2. Kümbet Yaylası

Giresun’un en önemli turistik yerlerinden biri de Kümbet Yaylası’dır. İzlanda, İsveç gibi ülkelerin doğa güzelliklerini aratmayan bu yayla, yıl içerisinde binlerce yerli turisti ağırlamaktadır.

3. Giresun Gazi Caddesi

Giresun’un en ünlü caddesi olmasının yanında tek büyük caddesi olma özelliğine de sahip bu caddeyi bilmeyen yok. İstanbul’un İstiklal Caddesi neyse, Giresun’un da Gazi Caddesi aynen o.

4. Camili Köftesi

Giresun’da bulunan Camili Köyü’ne has bir köfte. Ülkemizin bir başka meşhur köftesi olan Tekirdağ köftesine benzediği söyleniyor. Yeri ve tadı ise misafirlerden tam not almış.

5. Karalahana Çorbası

Et sever insanların bile hayır diyemeyeceği karalahana çorbasının en güzeli Giresun’da yapılmakta. Yolunuz bir gün düşerse denemeyi unutmayın!

6. Fındık

Tabiki fındık. Dünya’nın en büyük fındık ihracatçısı olan ve Türkiye’nin bu alanda lokomotifi olan Giresun kahvaltılarımızda ekmeklerimize sürdüğümüz çikolata dahil birçok yiyeceğe konulan fındığın başkenti.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
8
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17