Babasını Ağa Öldürdü, Sabancı’da Irgatlık Yaptı: İşte Ferdi Tayfur’un Acı Hikayesi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Başlıkta Ferdi Tayfur’un acı hikayesi neden dediğimizi aşağıdakileri okuyunca anlayacaksınız.  Ferdi Tayfur Turanbayburt ya da bilinen adıyla Ferdi Tayfur, 15 Kasım 1945’te Adana’da doğdu. Babası Cumali Turanbayburt, dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur ‘un hayranı olması nedeniyle oğluna “Ferdi Tayfur” ismini koydu. Oğlu Ferdi Tayfur’un iyi bir eğitim görmesini istiyordu. Dramatik filmleri aratmayan bir hayat yaşayan Ferdi Tayfur, çok küçük yaşta babasını kaybetti.

5 Buçuk Yaşında Yetim Kaldı

Babası askerden yeni dönmüştü. Babasına yeni kavuşmuş olan 5,5 yaşındaki Ferdi Tayfur, ertesi gün babasını kaybetti.

Babasını Ağa Öldürdü

Henüz hasret bile gideremeden kaybettiği babasını bir ağanın adamları öldürdü. Babası, Ferdi Tayfur’un iyi bir eğitim almasını istiyordu. Cumali Turanbayburt’un ölümüyle sanatçının eğitim hayatı başlayamadı.

“Nostaljik Magazin Haberlerinden Bakalım Bu İsimleri Hatırlayabilecek misiniz?” başlıklı yazı için tıklayın.

Sakıp Sabancı’nın Çiftliğinde Irgatlık Yaptı

Sakıp Sabancı’nın Adana Ceyhan’daki çiftliğinde ırgatlık yaptı. Ferdi Tayfur, yıllar sonra Sakıp Sabancı’ya çiftliğinde çalıştığını söylediğinde Sabancı, “Mücadeleciymişsin” dedi.

Adana Radyosu’ndan İstanbul’a

Sabancı’nın çiftliğinde çalıştığı yıllarda düğünlerde de şarkı söylüyordu. Yerel gazetede Adana Radyosu’nun müzik yarışmasını görüp yarışmaya katıldı ve yarışmada 2. oldu. Üvey babasının engellemesine rağmen İstanbul’a gidip Lunapark Gazinosu’nda iş bulan Ferdi Tayfur, Nurten İnnap’a bağlama çalmaya başladı.

Müzik Kariyeri

“Leyla” adlı ilk plağının ardından Seda Plak ile anlaşma yapan sanatçı, 2 plak daha çıkardı. Beklenen ilgiyi göremedi ve Adana’daki çiftlik işine geri döndü. Bir yandan çiftlikte çalışırken bir yandan müzik çalışmalarına devam etti.

1973 yılında “Kır Çiçekleri” adlı plakla çıkış yakaladı. 1 yıl sonra yaptığı “Bana Gerçekleri Söyle” adlı 45’likle adını duyurdu. 1975 yılında asıl çıkışını “Çeşme” şarkısıyla yakaladı.

İlk sinema deneyimi: Çeşme

1977 yılında ise “Çeşme” adlı filmde Necla Nazır ile başrol oynadı. İlk sinema filmini 12 milyon kişi izledi.

Altın Plak Ödülü’nü 9 Kez Kazandı

Dokuz kez Altın Plak Ödülü kazanan sanatçı, 30’dan fazla albüm ve film yapmıştır. 1982 yılında ise kendi adına Ferdifon Plakçılık şirketini kurmuştur.

Sade Yaşayan Bir Adam

İstanbul yaşamından sıkılan ünlü sanatçı, Marmaris’te yaşıyor ve sanatıyla ön planda olmayı tercih ediyor.

“Hiç Tanımadığınız Yönleriyle Sanat Güneşi Zeki Müren Kimdir” başlıklı yazı için tıklayın.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Beliz