Felaketle Sona Ermiş 7 Türk Dizisi

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine” sözü bizlere masallardan tanıdık gelse de bu dilek ve beklentiye dizilerimiz için de sahibiz. Ama bazı senaristlerimizin yazdığı finaller “Kime, ne oldu?” sorusuna “Ne olacak, Allah hepsinin belasını verdi” dedirtecek kadar hüsran dolu. Yurdum insanının, dizideki bir karakter öldü diye cenaze namazı kıldırması ya da Facebook’ta cenaze etkinliği başlatıp milyonlarca insana “gidiyorum” dedirtmesi, toplum olarak “mutsuz son” a hazır olmadığımızı gösterse de bizleri göz yaşlarına boğan birçok dizi finalimiz mevcut. Şimdi hep beraber dizilerimizin yüreklere hançerler saplayan finallerini inceleyelim:

1. Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in eserinden uyarlanan Yaprak Dökümü için, “Ah be Hayriye Hanımcığım! Günde 5 vakit ‘Allah’ım lütfen ağzımızın tadını boz’ diye dua etsen anca bu kadar olurdu herhalde” demekten alıkoyamıyoruz kendimizi. Öyle ki; Leylasından Necla’sına, Ferhunde’sinden Şevket’ine kadar herkes, yaprak dökmekle kalmayıp, ağaçların köküne kibrit suyu döktü resmen. Nereye gitse “Çekmediğim dertler, çile kalmadı, feryatsız gündüzüm gecem olmadı” şarkısını da yanında götüren Ali Rıza Bey ise, dizimizin finalinde bu fani dünyayı çok acı bir şekilde terk etti.

2. Poyraz Karayel

Daha sezon finalinde Poyraz’ın öldüğü şüphesiyle baş başa bırakılan izleyiciye bu sefer de Ayşegül’ün acısı yaşatıldı. “Mutlu son” yazmamaya yemin etmiş izlenimi veren senaryo ekibi, finalde Ayşegül’ü öldürmekle kalmayıp, Poyraz’ı da delirtti. Poyraz dizinin önceki bölümlerinde “Birimiz ölecek, diğerimiz delirecek” diye bir söz söyleyerek, finale dair spoiler vermiş olsa da dizinin izleyicisi bu finali hala sindirebilmiş değil. “Olmadı albayım, bu kadar da acıklı final hiç olmadı” desek destekçimiz çok olur.

3. Beş Kardeş

Bizlere güne “Hangimiz Sevmedik” dinleyerek başlamayı öğreten, isimlerini Sait, Nazım, Turgut, Orhan ve Aziz olmak üzere Türk edebiyatının 5 büyük isminden alan beş kardeşin öyküsü, özellikle de Leyla ile Mecnun kitlesinin tutunduğu bir dal gibiydi. İçinde yüksek dozda aile sıcaklığı, edebiyat vurgusu ve hatta göndermeler de bulunan bu güzel dizi, izleyicisine öyle bir finalle veda etti ki; uçurumdan aşağı yuvarlanan ve beş kardeşin içinde olduğu kırmızı kamyon seyircinin içinde parçalandı adeta. Hele ki sonda çalan Leyla ile Mecnun müziği, final sahnesinin üzerine tuz, biber oldu desek yeridir.

4. Aşk-ı Memnu

Behlül’e “Beni öldürmeyi göze alabiliyor musun? Beni beni Bihterini” diyerek silahı kalbine dayayan Bihter’in intiharı son bölüme damgasını vurdu. Final bölümünde Bihter’le beraber Beşir’i de kaybettiğimiz Aşk-ı Memnu’da, Nihal hastanelik hale gelirken Firdevs Hanım felç oldu. Adnan Bey’in “Sen benim oğlumdun” sözleriyle yerin 7 kat dibine soktuğu ve son sahnede birbirine karışmış saçı ve sakalıyla Survivor’dan yeni elenmiş izlenimi veren Behlül ise, Bihter’in mezarının başında hıçkırıklara boğuldu.

5. Dudaktan Kalbe

Yine Reşat Nuri Güntekin’in eserinden uyarlanan dizinin neredeyse tamamında Hüseyin Kenan’a duyduğu aşktan perişan olan Lamia’nın, son bölümde Cemil’le yaptığı ve “Bu nasıl bir u dönüşüdür” dedirten evliliği her şeyin sonu oldu. Hüseyin Kenan “Ben hayatın mağlubuyum” şarkısıyla kemanını son kez çalıp intihar ederken, Lamia Cemil’le son derece mutluydu. “Türk dizi tarihinde izleyicinin en çok nefret ettiği karakter” yarışması yapılsa Lamia’nın zirveyi zorlayacağını düşünsek çok da yanılmayız gibi.

6. Leyla ile Mecnun

Yayından kaldırılarak final yapma şansı bırakılmamış olan, Türk dizi tarihinin en ilginç, en samimi ve en absürt dizilerinden Leyla ile Mecnun’un sonunu “Ben de Özledim” dizisinden öğrenmiştik. Mecnun’un meğerse küçüklüğünden beri yatalak bir hasta olduğu ve dizide geçen her şeyin onun kafasında kurulmuş hayaller olduğu gerçeği, insanı depresyona sokan o müzikle beraber bir yumruk gibi oturmuştu boğazımıza. İsmail Abi’nin japon balığı, Erdal Bakkal’ın tuzluk, Hırsız Yavuz’un ağaç ve ak sakallı dedenin aşı olabileceğini kaçımız düşünmüşüzdür ki acaba?

7. Deli Yürek

Biraz da geçmişe gidelim. “Hayda rinna rinna rinna ninanay” şarkısıyla hatırladığımız dizide Yusuf Miroğlu’nun hikayesi de ne yazık ki felaketle sona ermişti. Atlattığı onca badireden sonra Miroğlu, tuzağa düşürülmüş ve kapatıldığı yerde bomba patlatılmıştı. Dizinin son sahnesinde “Yusuf” adında küçük bir çocukla konuşan Kuşçu’nun sözleri, arkadan çalan “Yusuf’u kaybettim” şarkısıyla beraber izleyicileri göz yaşlarına boğmaya yetmişti.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
5
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
22
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Şoke Şoke
10
Şoke