Evine Tuvalet Koydurmayan Kocasından 3 Yıl Sonra Boşanabildi

2 dakikada okuyabilirsiniz


Hollanda’da kadınlara yeterli umumi tuvaletin sağlanmamasından dolayı toplu eylem yapacak olan kadınları eminim duymuşsunuzdur. Peki Hindistan’da kadınların evde tuvalet bulunmamasından ve umumi tuvaletlerin çoğunun pisuvar olmasından dolayı hayatları boyunca tarla ya da tren raylarına tuvaletini yapmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? 2012 yılında başlamasına rağmen hiç “çiş yapma hakkı” adlı kampanyayı duymuş muydunuz?

Hindistan’da evlerin yarısında tuvalet yok, umumi tuvaletlerin çoğu pisuvar ve kullanmak için erkekler para ödemezken kadınlar ödemek zorunda. Kadınlarsa tuvaletlerini yapmak için güneş battığında tren raylarına ya da tarlalara gitmek zorunda.

Birçok kadın akşam tuvaletlerini yapmak için gittikleri tarla ve tren rayında tecavüze uğruyor ve zarar görüyordu. 2012’de başlatılan “çiş yapma hakkı” adlı bir kampanya sayesinde hükumet iyileştirmelerin yapılacağını açıklamıştı.

Günümüzdeyse evine tuvalet koydurmadığı için boşanmak isteyen bir kadının davası 3 yıl sonra sonuçlandı ve kadın boşanabildi. 20’li yaşlarındaki kadın, beş yıllık evliliği boyunca tarlada tuvaletini yapmaya zorlanmıştı.

Racastan eyalet mahkemesi, kadının tuvaletini yapmak için karanlıkta saatlerce tarlalara yürümek zorunda bırakıldığına ve bununda bir tür işkence olduğuna hükmetti. Hindistan’da yasalar, sadece aile içi şiddet ve işkence gibi belli durumlarla çiftlerin boşanmasına izin veriyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
7
Korkunç
Şoke Şoke
16
Şoke