Hayranlıkla Oynamaya Devam Ettiğimiz Eski Pc Oyunları

4 dakikada okuyabilirsiniz


Birçoğumuz az çok bilgisayar oyunu oynamışızdır. Neredeyse her insanın oynayıp da etkisi altında kalmadığı, o sanal dünyada dönen hikayede kendisinden bir parça bulamadığı bir oyun yoktur. Biz de çıkalı uzun bir zaman olmuş ama halen arada oynayıp yad ettiğimiz oyunları sizler için derledik. İşte hayranlıkla oynamaya devam ettiğimiz eski pc oyunları. Buyurunuz efendim…

1. Half-Life

Eski Pc Oyunları

Birçok insanın oynadığı ilk bilim kurgu oyunu olabilir kendisi. Bilgisayar platformuna 1998 yılında çıkan bu yapım, birçok yönden oyun dünyasında devrim yarattı. Gerek oyun motoru gerekse özgün senaryosuyla oyun sektöründe bir mihenk taşıdır Half-Life. Oyundaki karakterimiz Gordon Freeman ile gizli bir araştırma tesisi olan Black Mesa’da yapılan deney sonucunda bir kaza meydana gelir ve uzayda bir portal açılır. Bu portaldan birçok yaratık dünyaya gelir. Bu olayı sona erdirebilecek birisi var ise o da Freeman’ın ta kendisidir.

2. Euro Truck Simulator

Eski Pc Oyunları

Ülkemizde oldukça seveni olan bu oyun genel olarak bir tır şoförlüğü simülatörü. Oyun bir tırla belirlenen adreslere ulaşıp görevleri tamamlayarak işlemekte. Oyunun devamında yükselip şirket kurup yeni tırlar satın alabiliyor ve şirketimize yeni elemanlar dahil edebiliyoruz. Tır kullanış hissini oyuna çok iyi aktaran ETS bu özelliği ile oyun dünyasında rakipsiz diyebiliriz. Kabul edelim hangimiz biraz stres atmak için müziğimizi açıp belirlenen teslimatı yapmak için yollara düşmedik.

3. Call Of Duty 2

Eski Pc Oyunları

Eski pc oyunları deyince akıllara gelen en önemli oyunlardan birisi de budur. Bu oyun için söylenecek o kadar çok şey var ki… Hala oynadığımız ve oynarken zevk aldığımız nadir oyunlardan Call Of Duty 2. 25 Ekim 2005 tarihinde bilgisayarlarımız için piyasaya çıkan bu oyunda, 2. Dünya Savaşı’nın havasını ciğerlerimize oldukça fazla çekiyoruz. Gerek Almaya’da bir Rus askeri, gerek Fransa’da bir Amerikalı asker, hatta Mısır’da bir İngiliz askeri olarak bile görev yapıyoruz. Dünyada birçok insanın hayatına mal olan bu savaşı her pencereden görüyoruz. Gerçekçi kaplamaları, etkileyici savaş sahneleri ve hatırı sayılır müzikleriyle bizi kendine hayran bırakan bu oyun hala birçok oyuncunun en iyiler listesinde.

“Hayatımızın Her Döneminde Yeri Olan Bir Aktivite: Oyun” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

4. Need For Speed Underground 2

Eski Pc Oyunları

Yarış ve modifiye tutkunu olup bu yapımı oynamayan yoktur. Halen birçok oyuncunun severek oynadığı 2004 yapımı bu oyun, birçok gencin ilk bilgisayar oyunu denilebilir. Oyunda sokak yarışlarında kendini kanıtlayıp popülerliğini arttıran, aynı zamanda arabasını da geliştiren hatta yeni arabalar da alan bir karakteri oynuyoruz. Oyunda genel olarak akşam zaman dilimi aktif. Bu da oyuna bambaşka bir dinamik katıyor. Underground 2 şu an bile birçok otorite tarafından EA Games’in en iyi Need For Speed işi.

5. Mafia

Eski Pc Oyunları

Bir mafya hikayesi bu kadar gerçekçi aktarılamazdı. Eski pc oyunları arasında unutulmazlardandır Mafia. Birçok insanın oynarken çok farklı deneyimler edindiği bu 2002 yapımı oyunda Tommy Angelo adlı karakteri kullanıyoruz. 1938 yılında geçen bu oyunda sıfırdan yükselip mafyaya giren ve hayatının devamında bir daha eski Tommy olamayacağını anlayan hırslı bir adamı oynuyoruz. Gerçekçiliği ve karakterimizin oyun içindeki gelişimini bize çok iyi aktaran bu yapım bize göre bir klasik, oyun dünyasının Mona Lisa’sı.

6. Age Of Mythology

Eski Pc Oyunları

Strateji oyunlarında çığır açan bir oyundur Age Of Mythology. 2002 yılında çıkmasına rağmen hala ilk günkü gibi seviliyor ve oynanıyor. Bu yapım birçok strateji oyununa ilham da vermiştir. Hatta çoğumuz bu oyunu oynadığı ilk oyun olarak gösterebilir. Birçok Antik Tanrıyı kontrol ettiğimiz bu oyun, özellikle grafiksel  anlamda çok beğenilmiştir. Her bilgisayarda da sorunsuz çalışması gönlümüzde yer etmesinde önemli bir detaydı.

7. Grand Theft Auto: San Andreas

Eski Pc Oyunları

Bir nesil bu oyunla büyüdü desek yanlış olmaz. Birimiz de çıkıp desin ki ben bu oyunu oynamadım. Neredeyse herkesin az da olsa bilip oynadığı nadir oyunlardandır GTA. İnternet kafelerin kapısından ayrılmayan nesil çok iyi bilir. Los Angeles’ın o atmosferini ve tüm gerçekçiliğini bütün çıplaklığı ile veren bu yapım, serinin en sevilen oyunlarından biridir. 2005 yılında çıkan GTA SA oyun dünyasında çok farklı kapılar açan bir yapımdır. Halen oyun alışveriş sitelerinde yoğun rağbet görmekte ve satılmakta. Asla eskimeyecek bir başyapıt kendisi.

8. Counter-Strike

Eski Pc Oyunları

Arkadaşlarla oyun dendiğinde Fifa, Pes dışında en çok oynanan oyun olarak eski pc oyunları arasındadır CS. Okul zamanında bile arkadaşlarla okulu asıp saatlerce oynamışızdır. Oyun tüm zamanların en çok oynanan online oyunu olmakla beraber, çıkan yeni versiyonu ise (Counter-Strike:Global Offensive) dünya üzerinde en çok satışı yapılan ve aktif kullanıcıya sahip olan oyunudur. Zaman ne kadar geçse bile oyunculuların asla unutmayacağı Counter-Strike saltanatını koruyacak gibi.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke