Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde! İşte Esaretin Bedeli’ni İzlemek İçin 4 Sebep

3 dakikada okuyabilirsiniz


Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde
Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde

Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde!

Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde: Dünya’nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen 1994 yapımı “Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez tiyatro sahnesine uyarlanıyor. Esaretin Bedeli Tiyatro uyarlamasının başrollerinde Kaan Taşaner (Andy), Kerem Alışık (Red) ve İşdar Gökseven (Müdür Stammas) yer alıyor. Oyunun yönetmenliğini ise Şakir Gürzumar yapıyor. Merakla beklenen oyun prömiyerini 15 Aralık’ta Zorlu PSM’de yapacak. Kerem Alışık oyunla alakalı, “Esaretin Bedeli hepimizi son derece heyecanlandıran bir proje… Frankenstein’ dan sonra tüm yorgunluğumuza ve zahmetimize değecek aynı güzellikte aynı kalitede bir oyunu daha sanatseverlerimize hediye etmek en büyük arzumuz” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi. Oyunun uyarlanacağı “Esaretin Bedeli” filmi birçok eleştirmen ve izleyici tarafından dünyanın en iyi filmi olarak kabul edildi. Filmi merak edenlerin “Esaretin Bedeli konusu“, “Esaretin Bedeli oyuncular“, “Esaretin Bedeli yorum” şeklinde araştırdığı bu efsane filmi izlemek için 4 önemli sebebi derledik:

1.IMDb Puanı

Esaretin Bedeli Tiyatro

IMDb (Internet Movie Database) dünyadaki pek çok insanın film, dizi, animasyon vb. yapımları değerlendirmek için kullandığı popüler bir web sitesidir. “Esaretin Bedeli” aldığı 10 üzerinden 9,2’lik puanla dünyadaki tüm filmler arasında birinci sırada bulunmaktadır. Sadece bu puan bile bize filmin başarısı ve kalitesi hakkında bir fikir veriyor, çünkü IMDb dünyadaki pek çok sinemasever tarafından aktif olarak kullanılıyor ve içerisinde 4 milyondan fazla yapım barındırıyor.

“Damla Sönmez Kimdir? 8 Maddede Damla Sönmez ve Festivallerin Filmi ‘Sibel'” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

2.Senaryo

Esaretin Bedeli Tiyatro

“Esaretin Bedeli”nin senaryosu birçok uyarlama senaryoya hikaye ve romanlarıyla kaynaklık eden Stephen King’in 1982’de yayınlanan “Different Seasons” adlı kitabının içindeki hikayelerden birinden uyarlamadır. Frank Darabont hikayeyi senaryolaştırmış ve aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapmıştır.

3.Oyuncular

Esaretin Bedeli Tiyatro

Filmin başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton ve Clancy Brown bulunuyor. Morgan Freeman bu filmdeki performansı ile 1994 yılında “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde Oscar adayı gösterilmiştir. Freeman, 1994 yılında olmasa da 2004 yılında “En İyi Yardımcı Oyuncu” kategorisinde Oscar kazanmıştı.

“Şener Şen Tiyatro Sahnelerine Geri Dönüyor! İşte Usta Sanatçının 14 Yıl Sonra Oynayacağı Oyun” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4.Konusu

Esaretin Bedeli Tiyatro

Andy Dufresne çok zeki ve işinde çok başarılı bir bankacıdır. Masum olduğunu iddia etmesine rağmen, kendisini aldatan karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Hapishanede kendisi gibi cinayetten veya başka ağır suçlardan hüküm giymiş pek çok suçlu vardır ama Shawsank Hapishanesi’nde mahkumlar kendi aralarında konuşurken herkes masumdur. Andy hapishanedeki tek suçlu olan Red ile yakın bir dostluk kurar. Red hapishanede yıllarını geçirmiş bir mahkumdur. Hapishane şartları oldukça ağır olsa da Andy yine de hayata dair umudunu yitirmez, onun bu tavrı başta Red olmak üzere birçok mahkumu da etkiler. Andy, hapishaneye mahkum olsalar da hiç kimsenin ellerinden alamayacağı şeylere hala sahip olduklarını onlara hatırlatır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke