En Uzun Sözcük Yarışmasının Kazananı Sizce Hangi Dil Oldu?

2 dakikada okuyabilirsiniz


Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Euronews kanalı ilginç bir yarışma düzenledi. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu ve 10 dilde yayın yapan kanal, farklı ülkelere mensup gazetecilerinden, kendi dillerine ait en uzun kelimeyi kamera karşısında telaffuz etmelerini istedi.

Yarışmanın kazananı toplam 75 harften türetilmiş “Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz” kelimesi ile Türkçe oldu.

İngilizce’deki en uzun kelime, “İngiliz Kilisesi’nin devletten ayrılmasına karşı olma potansiyeli” anlamına gelen 28 harfli “antidisestablishmentarianism” olarak tespit edildi.

İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca’daki en uzun kelimeler ise 30 harfin altında kaldı. İtalyanca’daki en uzun kelime 26 harften oluşan ve “mümkün olduğunca hızlı” anlamına gelen “precipitevolissimevolmente” kelimesi oldu.

Fransızca’nın en uzun kelimesi olan ve anayasa ile uyumlu olmayana atıf yapan “anticonstitutionnellement” kelimesi 25 harften oluştu.

İspanyolca’daki en uzun kelime ise beyin dalgası çizelgeleri yapan sağlık çalışanı anlamına gelen, 23 harfli “electroencefalografista” sözcüğü oldu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
15
Komik
Muhteşem Muhteşem
15
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke