En Uzun Gece Nedir? Yılın En Uzun Gecesi Hangisi?

1 dakikada okuyabilirsiniz


En Uzun Gece Nedir?
En Uzun Gece Nedir?

En Uzun Gece Nedir? Kuzey yarım Kürede yılın En Uzun Gecesi Hangisidir? Bu gibi merak edilen soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. Coğrafya dersinden karşılaştığımız bu konu genelde karıştırılır. Sık sık haberlerde ve belirli dönemler tüm medya ortamlarında karşımıza çıkan bu sorular o an zihnimizi aydınlatsa da çok unutulan tarihlerdir. Güneş hem kendi etrafında hem de dünyanın etrafında dolaşır. Bunun sonucunda birtakım saatlerde ve dolayısı ile gün ve gecelerin sürelerinde değişimler olur. 

Örneğin 21 Martta Kuzey Kutup noktasında, 23 Eylülde de Güney kutup noktasında 6 aylık gündüz süreci başlar. 21 Haziran kuzey yarım kürede, 21 Aralık ta Güney yarım küresinde yaz başlangıcıdır.  Bu nedenle Kuzey Yarım Kürede 21 Aralık tarihinde en uzun gece yaşanırken, Güney Yarım Kürede en uzun gün yaşanmaktadır. 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..